זהר ניסן

ש"ס קונטרול

זהר ניסן, 30.12.2012

כספרדי מסורתי, שמחתי בזמנו שמפלגת ש"ס קמה. שסוף סוף היהדות הספרדית תרים ראש ותחזיר את העטרה ליושנה. כמו בימים בהם ההובלה התורנית הייתה ספרדית כמו בתור הזהב בספרד.

היהדות הספרדית הייתה יותר סובלנית, יותר גמישה. היהדות הספרדית הייתה מבית הלל. היהדות שגדולי התורה שקמו לעם היהודי היו שייכים אליה. הם היו עובדים ולומדים, כמו הרמב"ם הגדול מכולם שעבד כרופא. ר' יצחק בן שלמה ישראלי גם כן עבד כרופא. ר' אברהם בר-חייא היה מדען בתחום המתמטיקה האסטרונומיה. ר' יהודה הלוי היה רופא ועוד רבים אחרים. "האמוראים" שנכתב עליהם שרובם היו בעלי מלאכה בצד תורתם.

מהמורשת הזו התרחקו ש"ס. הם הפכו לליטאים, לבושי שחורים, מתרחקים מעבודה, מתרחקים משרות צבאי. ובמקום לעבוד וללמוד הם סיגלו את המסורת הליטאית שמלמדת את אנשיה להיות נתמכים ע"י אחרים. דואגים רק לבוחרים שלהם ומתנגדים לכול חקיקה חברתית שהיא לטובת הכלל. ש"ס עומדים בראש המתנגדים לכול חקיקה עבור החלשים בכנסת היוצאת. הם גם יושבים בכל הממשלות שהעלו מאות אלפים של גויים לארץ, ומתחברים למחמירים בגיור במקום להקל ותורמים בכך להתבוללות והתרחקות מהמסורת. במקום לעודד את אנשיהם לצאת לעבודה הם הופכים אותם לעניים שתלויים בתמיכות של המדינה. הם מעודדים אותם להביא הרבה ילדים בלי לחשוב על מי יפול הנטל הכלכלי הגדול של כלכלתם. תינוק חרדי על פי התפיסה היום שתורתו אומנותו, נעשה מיום הולדתו ועד מותו נתמך ע"י המדינה, או שנאלצץ במקרים אחרים לרמות את המדינה , ולעבוד בשחור.

ש"ס בכל בחירות יוצאים בסיסמא "להחזיר עטרה ליושנה". ואני שואל לאיזה "יושנה" הם רוצים לחזור?

הרי הם הפכו לליטאים והתרחקו מהמורשת הספרדית. הם גם מטיפים לצאן מרעיתם לא לעבוד, לא להתגייס, הם סיגלו לעצמם את הלבוש השחור. והפכו להקצנה וחרדיות מבית שמאי ולא כאבות אבותיהם.

אז לאיזה "יושנה" ש"ס רוצים לחזור אם לא למורשת הספרדית? מאז שנהיינו לעם עוד לא היה מצב יותר טוב ללומדי התורה ותלמידי חכמים. בזמן השופטים נלחמו ביושבי הארץ וברוב הזמן מרדו בתורה. בזמן המלכים היה להם מלחמות חיצוניות, מלחמות פנימיות, המלכים היו נואפים, מושחתים, רוצחים, וגם עובדי אלילים. למי שלא זוכר גם בימי שלמה המלך שלא היו מלחמות חיצוניות הוא רדה בעם שיעבד אותו עד שבנו אמר אחריו "אבי ייסר אתכם בשוטים אני אייסר אתכם בעקרבים". ועם כל מה שקיבל עושר, נשים לרוב, חוכמה - גם נהייה עובד אלילים בסוף.

בבית הראשון מספיק לקרוא מה אמרו הנביאים על הכוהנים המושחתים, והמסוכסכים. עד שחרב הבית. בבית השני, למעט תקופה קצרה של התרוממות הרוח והיהדות, היהודים נלחמו זה בזה. היתה מחנאות, פילוגים, מלחמת מעמדות, חיבור של הכוהנים ובעלי ההון (לא מזכיר גם היום מצב דומה?) עד שנחרב גם הבית השני כאשר חז"ל אומרים בשפה "עדינה" שהבית נחרב בגלל שנאת חינם. הבית נחרב בגלל הקיצוניים, בגלל מלחמות האחים.

אחר כך גלות של אלפיים שנה הגם שהייתה פריחה רוחנית עם התנאים והאמוראים. אבל הייתה בגלות בלא ארץ ובלא מדינה. ולא רק שלא קיבלו תמיכה. עוד היה עליהם לשלם מס. ולא בכדי רובם של "האמוראים" היו בעלי מלאכה בצד תורתם.

אז לאיזה יושנה רוצים לחזור? יש היום את התנאים הטובים ביותר, שהיו מאז ומעולם לתלמידי חכמים. יש היום יותר לומדים בישיבות מכול זמן אחר בהיסטוריה. עם התנאים הטובים ביותר שמקבלים תלמידי ישיבות. יש מי ששומר עליהם מהאויבים שרוצים להשמיד אותם. וכול זה בזכותם של "הציוניים" שחלק מהחרדים (לא ש"ס) מואסים אותם, מתנגדים להם, מתרחקים מהם. רק לא מהתמיכה שהם מקבלים "מהציוניים".

מאמרים נוספים מאת זהר ניסן

רצח הילדים ע"י אביהם זו טרגדיה בלתי נתפסת בנפש אנושית. אין ספק שזה מעשה מטורף, אדם שפוי לא יכול אפילו לעכל מעשה כזה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי