שוקי גלזמן

התקשורת כבועה תל-אביבית - לונדון וקירשנבאום כמשל

רבים מתלוננים ומבקרים את התקשורת, על היותה בועה הסגורה בתל-אביב וגוש דן. אין עניינה במה שקורה במדינה: צפון, דרום ואוכלוסיות שונות. אלא בתוכה עצמה. מתוך התנשאות של מגדלור, היא מטיפה, מבקרת וחותרת תחת אנשים, מנהיגים כאלו ואחרים. אולם הצביעות גדלה לאור דרישות הרייטינג, הפרסום והכסף. כך למשל בעיתון אפשר לקרוא כתבות המגנות ומעלות על נס את מעמד האישה ונגד הסחר באנשים. בעמודים האחוריים יש פרסום למספרי טלפונים של שירותי נשים כאלו ואחרים.

מדוע אני כותב זאת? השבוע בתוכניתם של לונדון וקירשנבאום (מדקה 28:20) הם החליטו לעסוק בדו"ח מבקר המדינה בעניין הרשויות המקומיות, ובמיוחד בלוֹד. לאחר דברי ביקורת על מעמד העיר, נראות העיר וכו' הם פנו לתושבת בעיר, חברת הגרעין התורני במקום, שבחרה לגור בלוֹד מבחירה. גברת יפית חייקין, שבנוסף למגוריה בעיר היא חברה בפורום תושבים למען לוֹד. בפתח דבריה ותיאור מעשיה, הדגיש מר לונדון שהוא שמח שהיא באה לאולפן, היות והיא מרוממת לו את מצב הרוח. פתח בביקורת חיובית, על מעשיה של יפית וחבריה בלוֹד. אולם עד מהרה קשה לזוג מהבועה לפרגן לדתייה על מעשיה הטובים ועזרתה לחברה בישראל. הם התחילו להתקיף אותה בשאלות: האם היא עוזרת לאוכלוסיה הערבית בעיר? התשובה כן. זו כבר בעיה, לכן הם המשיכו: האם היא תשלח את ילדיה לשחק בבית של ערבים בעיר? התשובה לא. כמוצאי שלל רב (שאנני יודע באיזו שכונה אריסטוקרטית המגישים גרים ויש לכם שכנים ערבים), כבר השחירו את פניה והחלו לבקר אותה.

ואני שואל: כיצד משׂיח שהיה אמור לעסוק בבעיות בעיריית לוֹד, לפי דו"ח המבקר. הם ראיינו תושבת שעושה ואכפת לה מהעיר, הם הגיעו לאמירות ביקורתיות כלפיה?

כבר ראש-הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון, נהג לומר: "יש כאלו שמדברים ויש כאלו שעושים". לצמד המדברים נשאר אולי הרייטינג, אולם הם מנותקים מהמציאות ומהעם. הם מבקרים אותו ממרומי המסך, כאילו בשם הצדק. אולם אין הם יודעים מה מתרחש מתחת לאפם, אינם מייצגים את העם ואנשיו, אלא גילדה קטנה וסגורה שיש הקוראים לה: "מדינת תל-אביב". יפית חייקין ייצגה את היופי והעשייה החברתית האמיתית שקיימת בעם, ברבים מהערים בישראל פועלים גרעינים תורניים. צמד המראיינים נתגלו במערומיהם, שקשה להם לפרגן לאנשים טובים באמצע הדרך, שלא מזוהים עם דעותיהם.

בשולי הדברים: ביום שישי האחרון 28.12.12, התקיימה הפגנה של ערביי לוֹד כנגד הגרעין התורני בעיר. התושבים הערבים הניפו דגלי פלסטין, ואני לתומי חשבתי שלוֹד נמצאת בתוך גבולות הקו-הירוק? אולי יש תכנונים שאנחנו לא יודעים?! קשה להם שיש אוכלוסיה יהודית חזקה ואידיאולוגית, שאינה מתכופפת ובורחת מהאלימות שלהם. קשה להם שיש תושבים שמשלמים מיסים ומנסים להעלות את העיר על דרך הישר. קשה להם שיש אור מול החושך שהם מעוניינים בו בעיר.

מאמרים נוספים מאת שוקי גלזמן

השבוע מכבי ת"א זכתה באליפות ישראל בכדורגל, לאחר עשור שלא זכו בתואר הנכסף. אני לא מאוהדי המשחק, אולם שולח להם את איחולי והצלחה בכל מעשה רגליהם.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי