זהר ניסן

קיצונים עליך ישראל

זהר ניסן, 21.1.2013

מאז ומתמיד היו בעם שלנו קיצונים גם מימין וגם משמאל. הבעיה מתחילה שהקיצוניות הופכת למשיחית, מה שבדרך כלל קורה לקיצונים. ואז הם גוררים אחריהם את הרוב הדומם והשקט למקומות מסוכנים, כפי שאנו לומדים מההיסטוריה שלנו.

הקיצונים מימין גררו את העם הזה למלחמות שלא היו להם שום סיכוי לנצח. מה שבסופו של דבר הביאו להרג של מאות אלפים ולחורבן הבית כמו בבית השני ובמרד בר כוכבא. הם גררו את העם כולו למלחמה בצבא החזק ביותר בעולם בזמן ההוא, בלי שיהיה שום סיכוי סביר לנצח. וכול זה מתוך אמונה משחית בצדקת דרכם.

הקיצונים בלהט המשיחיות שלהם לא בוחלים בשום אמצעי על פי הפתגם "המטרה מקדשת את האמצעים". כאשר הם בימין הקיצוני, הם (על פי ההיסטוריה) מוכנים לרצוח מבני עמם שמתנגדים לדרכם. הם מסוגלים לבצע פעולות כדי לחרחר מלחמה בניגוד לרצון הרוב.

הקיצונים משמאל, כאשר הלהט שלהם הופך להיות גם משיחי, מסוגלים להחליש את החוסן הלאומי ע"י הפחדה מסיבית, מציאת צידוקים לדרכו של האויב, עד אפשרות לשתף עם האויב פעולה מתוך האמת שלהם שהם עושים את זה לטובת בני עמם.

ההיסטוריה שלנו רוויה במלחמות אחים, במחנאות, בפילוגים. והקיצונים לא בחלו אפילו להתחבר לאויב מתוך אמונה בצדקת דרכם. הרוב שהוא מתון בדרך כלל, הוא גם שקט בדרך כלל. את הבמה ואת התקשורת תופסים הקיצונים מימין או משמאל והם גוררים את "הרוב" שמתנגד לדרכם, ונסחף למקומות שהם רוצים להוביל אותו.

כבר בימי השופטים אנו רואים שבגלל כמה בני בליעל  ניטשה מלחמה ביו בני ישראל לשבט בני בנימין ונהרגו עשרות אלפי אנשים. בימי המלכים נחלק העם לשתי מלכויות, שנלחמו לא פעם זה בזה ואף התחברו לגויים במלחמתם אחד בשני.

אולם השיא היה לפני חורבן בית שני. חז"ל אמרו שבית שני נחרב בגלל "שנאת חינם". האמת שזו מילה עדינה למלחמת אחים. הפילוגים בעם, המחנאות, המעמד העני, המעמד העשיר, מתונים, קיצונים. כולם נגד כולם. קיצונים שלא בחלו ברצח יהודים אחרים שנחשבו למתונים או בקיצוניות השניה.

רק להמחשה: אספסינוס, המצביא הרומאי שצר על ירושלים ושנתמנה מאוחר יותר לקיסר, המתין בסבלנות כדי לתת לצדדים למצות את הנזקים שהם גורמים זה לזה במלחמת האחים בירושלים. על פי הכתוב בתלמוד הירושלמי העם נחלק ל24 כתות שונות (ויקיפדיה: המרד הגדול).

מרד בר כוכבא שהחל עם קיצונים משחיים שחשבו שיוכלו לצבא החזק ביותר שהיה אז בעולם הביא גם הוא למאות אלפי הרוגים.

עם עבר כזה העם צריך להקיא את הקיצונים משני הצדדים ולא לתת להם למשוך את הרוב בדמגוגיה שלהם ולהביא עוד אסונות לעם הזה. הרוב המתון והשפוי צריך להישמר מאותם המשיחיים משני הצדדים. אלו מימין שגוררים את הרוב למלחמות. ואל משמאל שמחלישים את העמידה של העם ומשתפים פעולה עם האויב.

מאמרים נוספים מאת זהר ניסן

רצח הילדים ע"י אביהם זו טרגדיה בלתי נתפסת בנפש אנושית. אין ספק שזה מעשה מטורף, אדם שפוי לא יכול אפילו לעכל מעשה כזה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי