אלישע בן אבויה

כן לדתיים בלבד

במקום עבודתי יש קפיטריה שבה אנחנו אוכלים מדי יום ארוחת צהריים. למרבה הצער, הקפיטריה צמחונית, והתפריט המגוון כולל בעיקר קינואה, כוסמת, טופו והרבה חסה.

כאשר קצה נפשי במזונות הבריאים האלה המחלישים את גופי, ואני מתאווה למנת בשר עסיסי, אין לי ברירה אלא לצאת ולאכול בחוץ, ולשלם על כך במיטב כספי.

לו יכולתי, ודאי הייתי הופך את הקפיטריה לבשרית ודואג שלצד החסה והטופו (שכבודם יישאר מונח במקומו) יוגשו גם שניצלים, קציצות בשר ושאר חיות מתות. אבל הצמחונות כפוייה עלי, ואין לי אלא לנשוך את שפתי (לא חזק מדי, שלא ייצא לי בטעות ביס בשרי).

יום אחד בא מנהל הקפיטריה לצוות העובדים, הגיש שאלון מפורט וביקש שנעזור לו לקבוע את התפריט לחודש הקרוב. "אני רוצה", כך אמר, "להתחשב ברצונותיהם של העובדים". חלק מהעובדים, ובעיקר חובבי הצמחונות, השקיעו את זמנם בחשיבה על התפריט. אני השלכתי את הטופס לפח. "מה, אינך רוצה להשפיע על בחירת התפריט?" שאל המנהל. "הרי אתה אוכל פה יום יום. בחירת התפריט תשפיע ישירות על ארוחותיך. אינך מבין שתפריט המסעדה אמור לעניין אותך?"

"האם יש אופציה בשרית בשאלון?" שאלתי. "לא. אין בשר. הקפיטריה צמחונית" היתה התשובה. "אם כך", אמרתי, "מה איכפת לי אם תגישו קינואה או כוסמת? ממילא אינני אוכל את אלה, וגם את החסה אני מכרסם ללא חדווה. בכל זאת צריך לאכול. יבחרו הצמחונים את האוכל שהם מכריחים אותי לאכול. לי אין מה להגיד בעניין זה".

---

בטור היום בצו פיוס קורא אלישיב רייכנר לחילונים להיות מעורבים בתהליך הבחירה של הרב הראשי לישראל. במסעדת הכפייה הדתית של הרבנות, אמור, כך חושב רייכנר, להיות איכפת לחילונים אם יהיה זה הרב סתיו, איש צהר הנחמד והמתון, שייכפה עליהם נישואין, גירושין גיור וקבורה, או שיהיו אלה הרבנים החרדים.

בסופו של דבר, לנו החילונים, אין זה משנה באמת. בירור מעמיק שניסה תומר פרסיקו לעשות עם הרב סתיו העלה ש- "בגדול מדובר באותה רבנות - עם חיוך". פרסיקו עדיין לא העלה את פירוט הדברים בבלוג שלו, אבל נראה שהקינואה תישאר. רק הרוטב יהיה טעים יותר. (עידכון: השיחה של פרסיקו עם הרב סתיו עלתה)

האמת, מר רייכנר? יתכן שההיפך הוא הנכון. אדרבה - ימשיכו החרדים החשוכים למשול ברבנות, בעיקשותם, קפדנותם וחוסר הנחמדות שלהם. כך לפחות נדע מה מאכילים אותנו בקפיטריה הזו, ללא רוטב שישפר את התבשיל. ואולי, כפי שאמר פעם לנין, ככל שיהיה רע יותר יהיה טוב יותר. אולי כך תגיע כוסמת עד נפש, ובבחירות הבאות לא ידובר עוד על רבנות נחמדה יותר עם רב ראשי נעים יותר אלא על פירוק סופי ומוחלט של המסעדה הכשרה הזו. ובא לציון גואל ולקפיטריה בשר.

מאמרים נוספים מאת אלישע בן אבויה

"הנקודה שבה ערך הוא גבוה ביותר או נמוך ביותר." כך מוגדר בויקיפדיה המושג המתמטי "נקודת קיצון" של פונקציה. במתמטיקה נהוג לצייר פונקציה בצורה של קו על מערכת צירים.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי