עידן דוייב

על סמנטיקה ונישואים אזרחיים בישראל.

הרשת כולה התרגשה לשמע שיר האהבה שהושר בפרלמנט הניו-זילנדי השבוע, לאחר שנחקק חוק המתיר נישואין חד מיניים במדינה. ניו זילנד אינה לבדה במערכה ולצדה רשימה ארוכה של 12 מדינות נוספות המכירות בנישואים כאלו, בינהן גם שמרניות.

בעקבות המהלך, השאלה שהעסיקה רבים בימים האחרונים הייתה האם דבר כזה יכול להתרחש בישראל. האם מדובר בטאבו ערכי מוחלט או שמדובר בתזמון נכון להעברת חוק דומה. הגדיל לעשות ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ שכתב בפייסבוק שלו: "אז די, תנו לנשום, מספיק עם הכפייה, אלה חיים של אנשים". ראוי לציין שבישראל המצב קשה אף יותר כיוון שגם הנישואים ההטרוסקסואליים עומדים למבחן הרבנות כך שלא כל הגברים יכולים להתחתן עם כל הנשים, ולהיפך.

אולם, לדעתי המצב בישראל לא מסובך כפי שנדמה. הרי האבסורד הגדול ביותר הוא שישראל ממילא מכירה בנישואים אזרחיים של יהודים שעה שהם מתבצעים שלא בתחומה. אם כך, איזה רציונל דתי עומד מאחורי הבלעדיות שיש לרבנות על הנישואים? אם המטרה היא לשמור על רוב יהודי במדינה, הרי שכל אחד יכול להתחתן עם מי שליבו חפץ במדינה אחרת, זה יוכר להלכה בישראל, והזוג יהנה משוויון זכויות מלא, להוציא זוגות חד מיניים. ההסבר היחיד שאני מצליח לחלץ מהמצב הזה הוא שהרבנות מבקשת להמשיך בביצור מעמדה ואינה מוכנה לנטות לפשרה שתפגע בה.

ובכן, כפי שאובמה כבר אמר, שינויים יתחילו מלמטה, מהעם. ואני מוסיף- ובגיבוי תקשורתי הולם. היום הקרקע נוחה ביותר להתחלת מיסוד נישואים אזרחיים בישראל. הממשלה החדשה מורכבת מכוחות ליברליים רבים, והחרדים, אפעס, מחוץ לממשלה. ואולם, כדי לכבוש את הציבור הישראלי צריך להבין את הכוח המשמעותי שיש לסמנטיקה בקרב אותו ציבור. עם ישראל, המסורתי והשמרן ברובו, רוכש כבוד רב למילה ומשמעותה. נישואין נתפסים אצלו כערך ממעט מקודש, שמבטא את ערכי המשפחה החשובים. לא תיקפתי את זה במחקר, אבל אני מאמין שאם חלק ניכר מהציבור יישאל האם הוא בעד נישואים אזרחיים הוא יענה שלא. אך אם הוא יישאל לגבי הזכות לחיות בחירות ובמתן זכות השוויון לכל אזרח - הוא יענה בוודאי. לפיכך, אם ינסו כעת להוביל מאבק למען "ברית הזוגיות", אני משער שהוא עשוי להעלות פרי. החוק הזה התמסמס בממשלה הקודמת מאחר והחרדים, שישבו בממשלה, הם אלופי הסמנטיקה (את גיוס בני הישיבות לצה"ל הם מכנים "גזירות שמד"), והם הבינו שמדובר בנישואים אזרחיים שירסקו את ההגמוניה שלהם. כיום, הם יכולים לצעוק מהאופוזציה, אבל ידיהם כמעט כבולות בתחום.

כעת, השאלה מה יקרה ומתי מונחת לפתחה של הממשלה, של הציבור ושל התקשורת. האם יחוקק חוק המתיר נישואים אזרחיים ואף חד מיניים לצד הנישואים ההלכתיים בישראל? ללפיד הפתרונים, וגם האחריות.

מאמרים נוספים מאת עידן דוייב

יום זכויות האדם שמצוין ברחבי העולם בעשרה בדצמבר גורם להתעוררות רבה בקרב תנועות ואנשים המזדהים עם הרעיון.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי