זהר ניסן

היהודים: דת או לאום?

זהר ניסן, 12.5.2013

בכל פעם שעולה דרישה לקבוע בחוק יסוד שישראל מדינת היהודים מתעורר ויכוח האם היהדות היא רק דת או אולי גם לאום ואומה. האם ישראל היא מדינת כל אזרחיה, או מדינת היהודים?

היסטורית, מאז שהוגלו היהודים מחבל ארץ זה, לא קמה מדינה אחרת במקום הזה והיהודים בגולה היו היחידים שהתפללו יום יום, במשך אלפיים שנה, שיוכלו לחזור לכאן ולהקים מדינה משלהם.

וכאשר סוף סוף היהודים הגיעו לזה, קמים מתנגדים לקבוע זאת בחוקה. אז אפשר להבין שערבים מתנגדים לכך. אבל אי אפשר להבין יהודים שמתנגדים לזה. חלום של יהודים בכל הגלויות, במשך 2,000 שנה, עד שסוף סוף התגשם. דם רב נשפך כדי להגשים את החזון הזה. אז באים יהודים מאותו עם ורוצים להרוס חלום, חלום של עם שלם.

ההגדרה על פי ויקיפדיה "אומה או לאום היא קבוצת אנשים בעלי זהות לאומית משותפת השואפת להגדרה עצמית במסגרת של מדינה ריבונית בזיקה לטריטוריה מסוימת. בלאום קיימים יסודות משותפים אותם חולקים (בדרך כלל) בני אותו הלאום כגון: שפה, תרבות, מקור אתני משותף, דת, ערכים, אידאולוגיה ומקור היסטורי משותף.

גם בהגדרה הזאת, וגם בלי הגדרה כזאת או אחרת. היהודים, בכל מקום שהם נמצאים, נחשבים לאומה, ללאום. גם בעיני עצמם וגם בעיני הגויים אלפי שנים. וזה בלי קשר אם הם דתיים או חילונים, אורתודוקסים, רפורמים, או קונסרבטיבים.

עוד לפני שבני ישראל קיבלו על עצמם את היהדות במתן התורה בהר סיני. עוד לפני שהיתה להם מדינה שלהם. הם היו כבר אומה. ונקראו "עברים", או "בני ישראל", וכך התייחסו אליהם הגויים.

בעיני הגויים יהודי תמיד נחשב ליהודי גם אם הוא היה חילוני לגמרי, גם אם הוא המיר את דתו מרצון או שלא מרצון, ראו בו תמיד יהודי. כך היה עם האנוסים בספרד. כך היה גם כשהתאסלמו. וכך היה גם שרצו מאד להתבולל. הם תמיד נשארו " יהודים " בלי קשר אם הם דתיים או לא.

מכיוון שגרו פה ערבים (ללא מדינה), שהתנגדו שהיהודים יקימו פה מדינה, החליטו באומות המאוחדות שהארץ תחולק לשני העמים. דבר שהערבים לא קיבלו את רעיון החלוקה, לא אז ולא עכשיו. האומות המאוחדות החליטו מה שגם הורים לילדים מחליטים מדי פעם. כאשר הילדים שלהם רבים הם שולחים אותם כול אחד לחדרו שיירגעו.

כמעט כולם יודעים שבחבל ארץ זה צריך לחלק את הארץ לשני עמים. מדינת היהודים, ומדינה לערבים (הפלסטינים). מי שלא רוצה שתהיה מדינת היהודים, מלבד הערבים, זה השמאל הקיצוני, שרוצה במדינת כל אזרחיה. מאידך, הימין הקיצוני רוצה בכול הארץ. מה שיוביל לאותו מקום כמו השמאל הקיצוני, שלא תהיה מדינה ליהודים.

המדינה הזו היא מדינת היהודים. צריך לחוקק את זה. צריך לציין את זה בכל דרך. במעברי הגבול ועל נייר רשמי של המדינה. זה המעט שאנו יכולים להחזיר לאותם מיליונים שהתפללו במשך אלפיים שנה "בשנה הבאה בירושלים הבנויה". ולזכרם של כל הנופלים על הקמת המדינה.

מאמרים נוספים מאת זהר ניסן

רצח הילדים ע"י אביהם זו טרגדיה בלתי נתפסת בנפש אנושית. אין ספק שזה מעשה מטורף, אדם שפוי לא יכול אפילו לעכל מעשה כזה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי

תגובות