זהר ניסן

הסכסוך היהודי פלסטיני

זהר ניסן, 20.5.2013

בשביל לנסות למצוא פתרון לסכסוך הזה, צריך מישהו לרדת מהחלל. להיות בלי דעות קדומות, להיות אובייקטיבי, להעמיד דרישות בסיסיות זה מול זה. ולמצוא פתרון שיספק את הדרישה המינימלית של כל צד בסכסוך.

אם יהיה חייזר כזה, שירד וירצה להציע פתרון לסכסוך הזה, ובמסגרת של שתי מדינות לשני העמים - יתברר לו מיד שאין פתרון כזה. בלי חיבור הדוק בין שתי המדינות, בנושאים מהותיים כמו מרחב אווירי, מים, בטחון, מקומות קדושים, ובעיקר פתרון שיניח את הרגשות הלאומנים שמקננים בעמים האלה, בלי  חיבור כזה, אין אפשרות שיתקיימו שתי מדינות עצמאיות. השטח קטן ומפוצל. המדינה הפלסטינית תהיה מפוצלת בין עזה לגדה. מעבר מוסדר ורשמי בין עזה לגדה מפצל גם את ישראל.

צריך מרחב תמרון קטן, אפילו למטוסים אזרחים. אם המדינה הפלסטינאית עצמאית אז הם לא ישאלו אותנו עם מי להתחבר צבאית. ומי יפקח בגבולות מבחינה ביטחונית על מעבר של נשק התקפי, או כוחות צבא עוינים? המקומות הקדושים הם פצצה מתקתקת בגלל הקנאים משני הצדדים. חלק גדול מהעם בשני הצדדים, לא יכולים לוותר על טריטוריה או על המקומות הקדושים, מבחינה דתית, לאומית והיסטורית.

שתי מדינות עצמאיות, שיתקיימו אחת בצידה של השנייה, זו משימה בלתי אפשרית. אבל גם מדינה אחת לשני העמים בוודאי בלתי אפשרית. אז מה האפשרות? למצוא הסדר שימנע סבבים של עימותים שוב ושוב?

הפתרון יכול לבוא במסגרת "קונפדרציה "בין שתי המדינות. מדינה יהודית ומדינה פלסטינית. כל מדינה תנוהל עצמאית, פרט לאותם נושאים שהם בלתי אפשריים להפרדה כמו בטחון, מים, מקומות קדושים. הקמת משמר משותף למקומות הקדושים, ולגבולות בטוחים.

לצורך זה תקום סמכות על, משותפת לשתי המדינות שתפקח ותסדיר את הנושאים המשותפים. תעשה החלפת שטחים בהסכמה. האגן הקדוש יהיה בשליטה משותפת. השכונות הערביות במזרח ירושלים יהיו בשליטה פלסטינאית. יהודים או ערבים שירצו לחיות במדינה האחרת יקבלו את החוקים של המדינה שהם בחרו לחיות בה עם מלוא הזכויות.

לא יתאפשר מעבר של אנשים בין שתי המדינות, אלא בקבלת היתר מהמדינה שירצו לעבור אליה. הגבול בין שתי המדינות לא יהיה פתוח. יהיה מעבר מסודר בהיתר גם לצורך עבודה, וגם לעסקים. במעבר לצורך הגירה בין המדינות תידרש ויזה, אישור שהייה, כנהוג בין מדינות.

הסדר כזה פרט לכך שהוא מסדיר את הבעיות המשותפות, יש לו גם פתרון פסיכולוגי בהיבט הלאומי של שני העמים משום שאין ויתור של שום צד על הנושאים המהותיים שמונעים רצון להסדר מתוך מניעים לאומניים. ישראל תקבל הכרה כלל ערבית, בטחון, שלום, סיום הסכסוך ושותפות בשליטה במקומות הקדושים. הפלסטינים יקבלו מדינה, את מזרח ירושלים, שלום, סיום הסכסוך. ושותפות בשליטה במקומות הקדושים.

עם רצון טוב משני העמים, לחיות בשלום. זה נראה הפתרון הטוב ביותר שאפשר להשיג במצב הקיים.

מאמרים נוספים מאת זהר ניסן

רצח הילדים ע"י אביהם זו טרגדיה בלתי נתפסת בנפש אנושית. אין ספק שזה מעשה מטורף, אדם שפוי לא יכול אפילו לעכל מעשה כזה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי