תנועת חזון

מיהו מסורתי?

מתוך שירשור יפה שמזרח השמש (בית מדרש מזרחי חברתי) שאלו: מיהו המסורתי?

ליאור בן חיים

אלו הגדרותי הראשוניות, הזהות המסורתית היא החלק החסר והמחבר בין הסקטורים השונים היום. כולם חושבים שזה "דתי בלאי" או "חילוני עם עכבות רומנטיות". אין למסורתיים יצוג בכנסת, אין להם מנהיגות אינטלקטואלית, הם/אנחנו נחשבים כעם הארץ, הרבה חבר'ה הם כבר מסורתיים לשעבר, הם היו חייבים לבחור, בין חילוניות אקסטרים לבין דתיות על גווניה. המוסדות החינוכיים, צבאיים מכריחים אותך ושופטים אותך לפי קטגוריות שלא מתאימות לזהות שלך. אני מרגיש תקוע בין עולמות,יכול לחבר את כולם אבל לא מקבל אף הזדמנות, כי כל סקטור מקדם את בני דמותו. ואני וחברי המסורתיים יתומים.  גם בזוגיות זה ככה, אני בסדר גמור, אבל הרבה מסורתיים לא מוצאים זוגיות נורמלית בגלל שהם דתיים או חילונים מידי.

לדעת תפילות וברכות, ולעשות אותם לפי תקופות או מידי פעם, או לפי הלב. להצטרף למניין כשמבקשים, שתהיה לך כיפה בתיק, תהילים / ברכת הדרך / פרקי שירה - משהו בתיק ליתר ביטחון. מגן דוד איפשהו, כבוד למבוגרים, נימוס, שובבות, אהבת אדם, משפחתיות, זוגיות(יענו פירגון לאישה שחבל על הזמן). חוסר הגזמה במעשים דתיים רק לפי מה שבאמת השגת פנימית, כשאתה מגיע למקום אז מנהגי הציבור המקומי קודמים לנוהג האישי, כולל עם חילונים, ובמיוחד עם משפחה וחברים, כבוד הבריות ושלום הבריות קודם כל. יש קווים אדומים אבל מדברים אותם בחיוך ולא נמנעים בגללם ממפגש ושיח. מצוות חברתיות לפני מצוות פולחניות.

א.ד. גורדוןהערכה גדולה לצדיקי אמת, אנשי מידות וחסד, כבוד ללומדי תורה, אבל הבנה שזה לאו דווקא החלק שהקב"ה רוצה ממני, אולי אני בכלל לוי, או משבט אפרים, יש לי עניין אחר, תורת אב לפני תורת רב. רב אחר לכל עניין, לפסוק לעצמך בנושאים שונים, מטבח כשר אבל כיור אחד, שמירת שבת, אבל אם האור נדלק במקרר פשוט להדק את הצלוטייפ. אה כן, שמע ישראל בבוקר ובערב מינימום, לא להיות קשה עם עצמך, אלוהים לא יכעס הוא צריך אותי ואני אותו, אם נעבוד ביחד בטוב, אני אגדל והוא יהיה יותר נוכח בעולם...

הרב יהודה ליאון אשכנזי זצ"ל היה אומר: פעם חשבתי שהספרדים מתפללים כמו החסידים ולומדים כמו הליטאים, עם הזמן למדתי שהליטאים לומדים כמו ספרדים והחסידים מתפללים כמו ספרדים...

אלוהים אדירים תתחילו להבין שיש מסורתיים ולא רק בסקרים של מכוני מחקר. יש אנשים שכועסים עלי כי חשבו שאני חילוני, יש כאלו שלא יודעים איך לאכול את זה כי חשבו שאני דתי,  חאלס! תתבגרו! צאו מהמגירות של הגננת!. לפני ההשכלה / חרדים / רפורמה / המזרחי (כיפה סרוגה) כולם היו מסורתיים, באירופה , במזרח, בספרד ובצפון אפריקה, בכל מקום.

אגב גורדון - הישיש פה בתמונה - היה מסורתי. והרב אשכנזי (ורבנים ספרדים רבים וגם אשכנזים) למרות שהוא רב הוא היה מסורתי. כי זו תפיסת עולם לא דיכוטומית, ולא אירופאית של חול מול קודש. אלא של אנשים שממקדים את חייהם לפי ציווי ליבם הפנימי בהתאם לזהותם.

הערה אחרונה אל העתיד: יש מיעוט מסורתיים מבית באוניברסיטה. ויש תופעה של מסורתיים מבחירה, אנשים שיצאו מהחילוניות, דתיות ועברו להיות מסורתיים.

מאמרים נוספים מאת תנועת חזון

פרויקט פיתוח סביבתי ישוב הדעת

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי