אבישי פרי

מכתב נוקב לראש עיריית ירושלים

י"ז בתמוז 2013

שלום לך, ניר.

אני מקווה שאני לא תופס אותך בעיצומו של אירוע תרבות כזה או אחר (אתה לאחרונה שופע כאלו, כמעט בלי מעצורים), אבל חשוב לי, מאוד חשוב לי, שתכניס לעצמך טוב טוב לראש את המילים הבאות:

קודם כל, אתה ראש העיר הירושלמי הראשון שזכור לשמצה בהשתת דוחו"ת אינסופיים ובלתי-נגמרים כלפי אזרחים תמימים. אתה הראשון שהתאהבת בדוחו"ת אהבה יוקדת (כמו היו אלו אירועי תרבות) עד שהחלטת לחלקם ברחובות ללא-הרף ופשוט להוזיל דמים מאזרחים תמימים שלא חטאו מימיהם. הם חשים שמתעללים בהם באגרסיביות בלתי מוסברת.

רחובות קלאסיים בירושלים הופכים בן-רגע למזללת כסף מצד העירייה שצובעת אותם לפתע, ביום בהיר אחד, ב'אדום-לבן'. סביר להניח שהרקע לדבר הזה הוא צורך ודחף לממן אירועי תרבות לעוסים וילדותיים – שעלותם כידוע נוסקת לשחקים.

אבל לא על-כך הדברים אמורים: מאות אלפים של יהודים דתיים ומסורתיים חיים בירושלים. הם מה זה לא-אוהבים (שלא לומר נגעלים) מהפיכת העיר העתיקה והקדושה למעוז של קרקס תרבותי. עם כל הכבוד ל'פורמולה' או למופעי 'אור ירושלים' (שודאי חיוניים לשעה הזאת), העיר העתיקה זה לא המקום האידיאלי להם.

אתה רוצה לקרקס? עשה זאת מול ביתך – בשכונת 'בית הכרם'. השכונה הזו היא, כידוע, מקום מאוד פסטוראלי שיהלום אירועים צבעוניים שכאלו.

הטיימינג לכאב המובע בזאת, הוא מושלם בעליל: מצויים אנו בערב י"ז בתמוז – יום בו מציין העם היהודי את ניצניו של חורבן בית המקדש, כאשר צרו האויבים על ירושלים שבין החומות. זו בדיוק התחושה האקטואלית של מאות אלפי תושבים שרוצים ירושלים קדושה: שאתה צר בדיוק על מעוז קדשנו והופך את המקומות הנשגבים ביותר למועדוני פורקן המוניים.

מעשיך הנלוזים הם חורבן לירושלים של מעלה. הם קריאת תיגר פרובוקטיבית על מקום המקדש הסמוך ונראה.

שיהיה לך ברור, מר ניר: ירושלים לא אוהבת את זה. מאות אלפי תושביה יצביעו ברגליהם ביום הבוחר המוניציפאלי. הם לא יאפשרו לחגיגות האלו (תרתי משמע..) להמשיך.

בפרט כאשר התושב המסכן, צריך לשלם עליהם בדו"ח משומן ודרקוני.

ירושלים לא תתחמק מהבעיה האמיתית: ה'פורמולה' לעבר הכיס של החונה האומלל. המארב והמרוץ היומיומי של הפקחים בדרך ללכידת הרכב החונה והכיס שלו. לירושלים היהודית נמאס לשלם שלמונים עבור בצע הוללות!

ניפגש ביום הבוחר, מר ניר.

שלך,
אבישי

לא רוצים לפספס את הטור הבא של אבישי פרי?
כל הפרסומים של אבישי פרי באתר צו פיוס
מאמרים נוספים מאת אבישי פרי

ערב יום העצמאות ה-66, כמה נקודות למחשבה:

1. 'הלכות חג העצמאות'

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי