אלישע בן אבויה

יהודי אוהב יהודי

בעודי נוסע עם ילדי בעירי היפה, הזדמנתי לעמוד מאחורי מכונית סיטרואן חבוטה ועליה סטיקר שמכריז "יהודים אוהבים יהודים". הסטיקר הזה גרם לי לנוע בחוסר נוחות. זו היתה תגובה אינטואיטיבת של השנאה העצמית השמאלנית שלי למראה המילים "יהודים" ו- "אהבה" שמודפסות יחד על אותה פיסת נייר.

במחשבה שניה, נזפתי בעצמי על חוסר הנחת הזה. הרי גם אני מטיף לאהבת אחים. גם אני הייתי מדריך ב"גשר" וכותב בלוג באתר "צו פיוס". אז מה פתאום קופץ אצלי כזה רגש עוכר ישראל?

מיד החלטתי לצלם את הסטיקר ולכתוב על זה פוסט. התנצלותי על איכות התמונה. היא צולמה ממושב הנהג (רמזור אדום), במצלמה גרועה של טלפון סמסונג I, חבוט לא פחות מהסיטרואן המצולמת.

יהודים אוהבים יהודים

כאשר אנחנו מחנכים בסמינרי "גשר" את בני הנוער להכיר את המגזרים האחרים ומעודדים אותם לחוש תחושת אחווה לאחיהם החרדים / דתיים / חילונים, אנחנו עושים זאת בתוך הקשר של דיון על היחסים בין הזרמים. כאשר בצו פיוס פועלים "לקיומה של חברה בה חיים זה לצד זה", זה נעשה בתוך הדיון הפנים-יהודי.

אני מניח שתחושת האי-נוחות שלי נובעת מהעובדה שלסטיקר על מכונית אין הקשר. ליתר דיוק - יש לו הקשר רחב. את הסיטקר הזה רואים כל נוסעי הכביש (אשר לכן הוא סטיקר). באמצעות הסטיקר משוחח הנהג עם כלל הנהגים. גם אלה שאינם יהודים.

נראה שהבעיה שלי עם הסטיקר הזה מתמצית בביטוי: "מכלל הן אתה שומע לאו". דוגמה ברורה יותר היא הסיטקר הזכור מימי ההתנתקות: "יהודי לא מגרש יהודי". כאן מורגשת הרבה יותר התחושה שמבחינת כותבי הסטיקר, לגרש לא-יהודים זה דווקא רצוי. ואכן, כל מי שלא מיתמם יודע שרבים ממדביקי הסטיקר (לא כולם!) אכן תומכים נלהבים באפשרות לגירוש של לא-יהודים.

בתגובה לסטיקר ההוא הציעו את הסטיקר "יהודי לא מגרש. נקודה". אליה וקוץ בה: תומכי הסטיקר המתוקן היו ברובם תומכי הגירוש מגוש קטיף. אכן חיים סבוכים.

נראה לי שלכן חשתי אי נוחות. הסטיקר נכון: יהודים אכן אוהבים (או רצוי שיאהבו) יהודים. ובכל זאת, כסטיקר על אוטו - ראוי היה יותר להדפיס "יהודים אוהבים את כולם" או משהו כזה.

אבל אז הקופירייט די גרוע בשביל סטיקר. לא?

מאמרים נוספים מאת אלישע בן אבויה

"הנקודה שבה ערך הוא גבוה ביותר או נמוך ביותר." כך מוגדר בויקיפדיה המושג המתמטי "נקודת קיצון" של פונקציה. במתמטיקה נהוג לצייר פונקציה בצורה של קו על מערכת צירים.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי