זהר ניסן

הפערים בין העדות

זהר ניסן, 2.2.2014

כמי שנולד בארץ, גדל בה וחווה את ההתבססות של המדינה מיום הקמתה, כתבתי בעבר בפוסט את דעתי על השתלשלות המתח העדתי ואני אנסה לעשות את זה שוב בקצרה. אני אומר את דעתי האישית שאני מאמין שהיא אובייקטיבית, גם שיתכן שיהיו כאלה שיכעסו עלי. אני רוצה להעמיד דברים על דיוקם כי אחרת מהדו"ח הזה על ההבדלים הגדולים בהכנסות בין אשכנזים ומזרחים יהיו כאלה צעירים שלא מכירים את ההיסטוריה שיסיקו שיש פה הבדלים גזענים. והדבר כמובן לא כך.

בזמנו, הרב שך זצ"ל נדרש לסוגיה הזו מהבחינה של ההובלה בהלכה הדתית. והוא אמר דבר יפה שהוא גם מסביר את הפערים אצל החילונים.
הוא אמר שהיהודים במזרח, בספרד ובמדינות ערב היו החוד המוביל בהשכלה התורנית. וגם אין חולקים על כך. תור הזהב בספרד ידוע: גדולי הפילוסופים כמו הרמב"ם היו ספרדים. אבל לטענתו, היום (אז כשזה נכתב) הם לא יכולים להוביל כי עבר זמן רב שבמזרח לא הייתה התפתחות תורנית גדולה. ונוצר פיגור בין המזרחים לאשכנזים. לטובת האשכנזים כמובן.

המצב הזה הוא נכון גם אצל החילונים וצריך להכיר באמת שהביאה למצב הזה. הקבוצה האשכנזית הייתה מתקדמת יותר, משכילה יותר, דומיננטית  יותר, עם ניסיון מדיני אירופאי, ואי אפשר להתכחש שהיא הובילה את המדינה קדימה בכול התחומים. הציונות המדינית המעשית הייתה אשכנזית. אני מרשה לעצמי לומר שההישגים הגדולים של המדינה הם בזכות הקבוצה הזו, שהיא חדורה ברצון עז להשכלה ולקדמה. אפשר לראות את התופעה הזו גם אצל היהודים בארה"ב המהגרים היהודים מאירופה. בזכות נחישותם להשכלה, ובזכות האמביציה להתקדם הם בשורה הראשונה בכל תחום בארה"ב. מה שקורה בארץ קרה ליהודים בכל הגלויות. היהודים רצים קדימה. הם מפרים את הכלכלה של כל מדינה שהם נמצאים שם, אבל גם טבעי שהם גוזרים קופון שמן לעצמם. הקופון הזה שמגיע להם בצדק בזכות חריצותם הביא עליהם את האנטישמיות. האנטישמים רואים את הקופון ונוטים לחשוב בטעות שהיהודים מנצלים את המדינות שהם יושבים שם וגוזרים קופון על חשבון אחרים. הם לא מבינים שהשגשוג והפריחה זה בזכותם. מה שקרה בגלות קרה גם בארץ הקבוצה שהקימה את המדינה גזרה לעצמה גם כן קופון שמן. ואת זה רואים בפערי ההכנסות המדווחות.

כדי שלא תהיה שנאה גם בארץ לקבוצה המצליחה, צריך לשים את הדברים על השולחן:

  1. מה שהיה נכון למחצית שנותיה הראשונים של המדינה כבר לא נכון עכשיו.
  2. גדל פה דור של צברים מכל העדות שלא מוכשרים פחות מהאשכנזים.
  3. מה שצריך זה לתת הזדמנות להשכלה שווה לכול העדות. והזדמנות שווה בתעסוקה.
  4. לשחרר את האחיזה של הקבוצה השלטת מכל צומת תעסוקתי של שמור לי ואשמור לך.
  5. לקיים פה סדר חברתי שוויוני יותר, צודק יותר, אחרת רגשות הקיפוח והשנאה יתעצמו.

 

לסיכום: אלוהים מברך את אברהם "והתברכו בזרעך כל גויי הארץ" (בראשית כב' פסוק יח'). עובדה היסטורית.

מאמרים נוספים מאת זהר ניסן

רצח הילדים ע"י אביהם זו טרגדיה בלתי נתפסת בנפש אנושית. אין ספק שזה מעשה מטורף, אדם שפוי לא יכול אפילו לעכל מעשה כזה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.