צו פיוס

ונאמר המן... / ליאת נוקד וינדר

צו פיוס, 4.3.2014

כשקוראים את מגילת אסתר כפשוטה, ללא פרשנויות אפולוגטיות וללא מדרשים מכווני מסרים, מגלים כי המן, מלבד היותו צורר לא קטן, אופיין בתכונות אנושיות ודרכי פעולה שניתן לגלות לא מעט סביבנו. אומנם לאחרונה רק בנט ולפיד זכו להידמות לשם המפורש, אך אין ספק שניתן למצוא איזה המן קטן גם אצל רבים אחרים.

המן היה מנהיג נרקיסיסט שרדף אחר הכבוד בצורה אובססיבית והתעסק בתדמיתו השכם וערב. הוא רצה שיתפעלו ממנו, יפנו דרך לנוכחותו המבורכת, ושילוו אותו מלחכי פנכה, בעודו עסוק בתכנון מפגני כבוד אישיים במרחב הציבורי. פעם זה היה פשוט יחסית, סוס וכרוז סיפקו את התאווה. כיום, אנשים שמתהדרים בייצוג העם או התורה, דורשים לא פעם הרבה יותר מזה.

המן לא התעניין בסיבותיו התיאולוגיות של מרדכי בסירובו להשתחוות, הוא לא התעסק במונותאיזם או בחופש דת ומצפון, הוא רק רצה שכולם יתיישרו לפי תפיסתו, הגורסת שאין מקום באותו מרחב מחייה לאדם שונה ושכל הדרכים לגיטימיות בדרך ליצירת אמונה הומוגנית. אצלנו, חוטאים אנו בהתערבותה של דת בלעדית על שלבים רבים בחייו של הפרט, מלידתו עד מותו, אך מאידך מתאפיינים אנו גם לא מעט בחוסר ההשתדלות להבנה כנה את אמונתו של האחר.

המן היה יכול להסתפק בטיפול נקודתי נגד מרדכי, שכן טרם הוכח שכל היהודים כמוהו. אך ברגע שגאוותו נופצה וכעסו געש הוא שאף לפיתרון סופי וכוללני. ונקמה כידוע, היא אנרגיה דו כיוונית מועצמת. בסוף היהודים יצאו למסע הרג המוני, לא פחות מרשים. מי כמונו יודע, שכשמונעים מצורך בנקמה משחררת ולא רק מחיפוש אחר פיתרון פרגמטי מקובל, נכנסים למלחמות כל בכל שידוע היכן החלו, אך לא איפה יסתיימו.

לסיום, המן ביים היטב את הגרסה התנכי"ת למשחקי הכס או לחלופין לפוליטיקה הישראלית. הוא היה בו זמנית גם שר בכיר וגם לוביסט מוכוון אג'נדה. הוא ריצף דרכו במניפולציות, ניסיונות שוחד, שימוש בכלי תקשורת להסתה, וניצול זכות ההנהגה לתחרויות של גאווה ודיעה קדומה. בעצם, בתחום זה, אולי הוא יכול היה ללמוד אצלנו דבר או שניים...

יש שיאמרו, שזו השוואה הזויה. הרי המן היה רודף כבוד, מסית ומשניא, ששאף להעלים את כל מי שלא התיישר לפי אמונותיו, אצלנו הרי זה לא כך. אם כן, אני מתנצלת מראש, שכן הכותרות בחדשות, קריאת תגובות, צילומי שלטי ההפגנות, תחרויות הדימויים, ותמונות הפשקווילים בהחלט הצליחו להטעות אותי...

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.