זהר ניסן

היהדות אז ועכשיו

זהר ניסן, 12.3.2014

יש שלושה דברים בתורה, שהיא הבסיס ליהדות, שאת השפעותיהם אפשר לראות לכל אורך ההיסטוריה, שאפילו חילונים גמורים לא יכולים להתכחש להם:

1) אלוהים מברך את אברהם אבי האומה בבראשית פרק ב' פסוק יח' "והתברכו בזרעך כול גויי הארץ". האל חוזר על הברכה הזו גם ליצחק. בראשית פרק כו' פסוק ד': "והתברכו בזרעך כל גויי הארץ". אם אנו בוחנים את ההיסטוריה מאז, אי אפשר שלא לראות שיש דברים בגו. זה התחיל עם יוסף במצרים ונמשך בכל הגלויות שבהם היו יהודים: היהודים הפריחו את הכלכלה בכל מקום שהיו. בכל הארצות שבהם היו יהודים הם נבחרו ע"י השליט ליועץ כלכלי ראשון (כמו יוסף בזמנו), ועד היום כלכלנים יהודים עומדים בשורה הראשונה של הבנקאות העולמית, בפרסי נובל, במדע, בפיתוח ובטכנולוגיה.

בגרוש ספרד מלך פורטוגל רצה את היהודים אצלו אולם הספרדים לחצו עליו לגרש אותם. ואז  ניסה המלך להתחכם ולהטביל אותם לנצרות. הוא ריכז אותם בכיכר העיר הקיף את הכיכר בכמרים תוך שהוא שופך עליהם מים. הכמרים הטבילו אותם לנצרות. כמובן שהרצון שלו להשאיר את היהודים לא צלח והוא אולץ גם לגרש אותם בלחץ ספרד.

היהודים על פי הברכה של האל, שבירך את אברהם ויצחק. הביאו ברכה והפריחו את הכלכלה בכל מקום שהיו שם וטבעי שגם גזרו קופון בדרך. האנטישמים ראו רק את הקופון ולא השכילו להבין שבזכות היהודים הכלכלה משגשגת וגם הם, האנטישמים, נהנים מזה.

2) התורה מאד חסכנית במילים. היא כתובה כמעט בקצרנות. זו אולי הסיבה שהיא ניתנת להרבה פרשנויות. יש ספרות ענקית של פרשנויות על כול פסוק ופסוק.

לכן היה זה מוזר מדוע התורה מקדישה תיאור כל כך מפורט ליופיין של האימהות של העם היהודי. התורה מציינת את יופייה של שרה ואת פחדו של אברהם שיהרגו אותו בגלל יופייה. ואכן היא גם נלקחת לפרעה, וגם אבימלך חושק בה. התורה מציינת את יופייה של רבקה. היא מציינת את יופייה של רחל "יפת תואר ויפת מראה". וגם לאה לא יוצאת בלא כלום "ועיני לאה רכות", מה שמצביע על יופי פנימי.

היהודיות בכל מקום בגולה נודעו ביופיין. בכל מקום בגולה היהודיות היו יותר יפות מהמקומיות. גם בארץ תשאלו כל תייר שמגיע, הוא יגיד שכל כך הרבה יפות לא רואים בשום מקום בעולם. יש יפות בכול מקום אבל *הרבה* יפות רואים רק בארץ.

אז למה התורה, שהיא חסכנית במילים, מתארת יופי כמו איזה צהובון? זה מתקשר גם לחלק הראשון. התורה רוצה לתאר את העם שנבחר, להפיץ את האמונה באל אחד מופשט.

היא מתארת את השורשים של העם הזה. וההיסטוריה מוכיחה שהדברים נכונים. היהודים מביאים ברכה בכול מקום בגולה. והיהודיות יפות כמו האימהות של העם הזה. ועתה כאשר הטכנולוגיה מתקדמת בצעדי ענק, ולמעשה מבטלת את היתרון של כוח פיזי שהיה לגברים, לא אתפלא אם בעוד זמן לא רב הנשים שפיתחו כישורים אחרים של הישרדות יהיו המנהיגות והמובילות בעם.

3) היהודים גם מילאו את החלק הראשון של התפקיד שהוטל עליהם. אברהם הביא את הבסיס של האמונה המונותאיסטית. משה רבנו הפיץ אותה וביסס אותה. היום היהדות, הנצרות והאסלם הם הרוב בעולם.

לסיכום: עם כול החסרונות שיש לנו, עדיין היתרונות גדולים יותר. וכדאי לשמר את העם ולהימנע מהתבוללות.

מאמרים נוספים מאת זהר ניסן

רצח הילדים ע"י אביהם זו טרגדיה בלתי נתפסת בנפש אנושית. אין ספק שזה מעשה מטורף, אדם שפוי לא יכול אפילו לעכל מעשה כזה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.