אבישי פרי

הרהורים לחג העצמאות

ערב יום העצמאות ה-66, כמה נקודות למחשבה:

1. 'הלכות חג העצמאות'

גיל סלוביק, יהודי שנון, תושב מכבים-רעות, העלה עלי-גיליון 'הלכות' ליום העצמאות. (כן, יש כאלה). בראיון שערכנו עמו בשנה שעברה הסביר על המיזם החגיגי: "המהדורה הראשונה של ה'הלכות' שפרסמנו - הייתה בגרסת ספר 'משנה ברורה'. היא הגיעה לידי עיתון הצופה ז"ל והוא פרסם אותו כמאמר סאטירה אותו ערכו חרדים...", מצטחקק בפני 'פרש{יי}ת השבוע', ההוגה והעורך שלהם. סלוביק (34), דתי-לאומי בוגר 'הסדר', מסביר שהדבר נכתב עבור פרויקט מדור יהדות באתר 'ידיעות'.

לדבריו, הוא נועד "להתייחס באורח סאטירי לסוגיות אקטואליות בלשון חזלי"ת מושאלת, כמו לדוגמה: שעת הצפירה, ואם לא צפר בשעה המיועדת, צופר בבוקר שוב בלא ברכה - זאת על משקל, להבדיל, כמובן, ספירת העומר. מדובר בסאטירה על החברה הישראלית, מתוך אהבה וגם ביקורת. החברה החילונית מגיבה מאוד בחיוב. מעניין אותה לקרוא משהו בשפה משנתית-חזלי"ת. אנחנו עובדים על זה קשה מאוד", הוא מודה עם תום השיחה הקצרה.

2. דבר המועצה

יגאל דילמוני, סמנכ"ל מועצת יש"ע, הוא יהודי חם ודובר רהוט. במהלך סיור עיתונאי שערך עבורי ביש"ע, עלתה, איך-לא, שאלת יחס החרדים למדינה, לעומת יחס הדתיים-לאומיים, שלמרות המכות שניתכו עליהם ע"י המדינה, עודם מאמינים בה. "בשלום-בית", המשיל, "עושים הכל כדי להביא השלום על מכונו ולא נמהרים לפרק את החבילה". דבריו קוממו אותי. "תגיד", שאלתיו, "ואם המכות האנטי-יהודיות ניתכות שוב ושוב;  האומנם גם-אז ממשיכים לחבק?!". מכאן, התשובה הייתה מתפתלת למדי.

3. בין 'הלל' ל'הלל'

ראיתי מהללים ביום העצמאות, שימללו את ה'הלל' בסערת-נפש והתלהבות יוקדת. כל עצמותיהם נוקשות זו בזו. טינה אין לי עליהם. אם בעיניהם אמירת ה'הלל' מצווה היא, מוטב. אך מעיקה עלי העובדה, כי לא ראיתי על פניהם אותה סערת רגשות נלהבת באמירת ה'הלל' של חג הפסח, בת קצת יותר מ-66 שנה, אותה מיללו אך ימים אחדים לפני.

משום-מה, אז על פניהם נסוכה אדישות-משהו.

לא רוצים לפספס את הטור הבא של אבישי פרי?
כל הפרסומים של אבישי פרי באתר צו פיוס
מאמרים נוספים מאת אבישי פרי

"כמו כאשר קונים צעצועים בחנות – גם על נסיעה באוטובוס. על שניהם צריך לשלם", מכריזה הפרסומת של אגד בעיתונות החרדית. את הפרסומת הבעייתית הזו לא מצאנו כלל בעיתונות החילונית.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.