צו 8 לשרת החקלאות אורית נוקד

צו 8 לשרת החקלאות אורית נוקד

30.3.2011

שרת החקלאות ופיתוח הכפר, ח"כ אורית נוקד, חברת קיבוץ שפיים, נולדה בישראל ב-1952, נשואה ואם לשלושה. בוגרת לימודי משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שימשה בעבר היועצת המשפטית של התנועה הקיבוצית וכיהנה כחברה בדירקטוריון של קק"ל ושל מינהל מקרקעי ישראל.

נוקד הושבעה לכנסת בשנת 2002. בשנת 2005 מונתה לסגנית המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הגליל והנגב, ושימשה סגנית שר התעשייה והמסחרבכנסת ה- 17.

1. לאום: יהודי או ישראלי?
הרקע ההיסטורי, צדקתו ותוקפו של הרעיון הציוני מחייבים הכרה בלאום היהודי ושימורו. לצידו בהחלט יש לשאוף לגיבוש הזהות הישראלית.

2. דת ומדינה: ביחד או לחוד?
נחוצה הפרדה בין דת למדינה. הפרדה כזו רק תחזק את אופייה היהודי של המדינה וכבודה של הדת.

3. חברה: השתתפות שווה בנטל?
השתתפות שווה בנטל משמעותה עבורי שוויון מהותי. הדיון בחלוקת הנטל צריך להתקיים לא ככלי לניגוח אלא מתוך שאיפה ללכידות חברתית וחיזוק הקשר שבין הפרט למדינה. לצד השירות הצבאי, מיצוי התרומה למדינה צריך להיעשות גם על ידי שירות אזרחי של אוכלוסיות ופרטים שאינם משרתים כיום.

4. שבת: איך נראית השבת הישראלית?
כמובן שכל אחד צריך לעצב בעצמו את השבת שלו. העיקרון המשותף שכולנו יכולים וצריכים להתאחד סביבו הינו מנוחה. השבת שלי כוללת בעיקר מנוחה, בילוי עם המשפחה וטיולים ברחבי הארץ.

5. חינוך: מהו המסלול האידאלי מבחינתך?
חינוך שמשלב ערכים של סובלנות, אהבת הארץ והאדם לצד רכישת כלים שיאפשרו התמודדות עם האתגרים של העולם המודרני – לימודים ברמה גבוהה של אנגלית ומדעים, אך לא פחות חשוב מכך היסטוריה. 

6. דמוקרטיה: ההפגנה הגדולה הבאה תהיה בנושא?
הכנסת ביטוח סיעודי לחוק ביטוח בריאות ממלכתי. מאבק צודק, חשוב וראוי מאין כמוהו שעוסק בזכות של כולנו לקיום בכבוד.

7. פרויקט: לו היית מקבלת צ'ק בלתי מוגבל, מה היית עושה בו?
במסגרת פעילותי לשימור אתרי מורשת וכחברה בוועדת השרים לנושא, הייתי מסיימת את פרויקט שימורו והרחבתו של בית חנה סנש בקיבוץ שדות ים. סיפורה המרתק של חנה סנש הנוגע לתקומתה של מדינת ישראל מהווה השראה ומספר באופן יוצא דופן את סיפורה של הארץ.  

8. קפה: עם מי מהמחנה השני תשמחי לשבת לקפה, עם מי בחיים לא?
אשמח לשבת לקפה (על אף שכבר ישבתי איתו...) עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. במהלך התקופה שלי בכנסת ובממשלה גיליתי איש נפלא, חם, בעל רגישות חברתית ופרלמנטר בחסד. בנוסף ביצענו מספר שיתופי פעולה בתחומים שונים. מעבר לכך, אני תמיד שמחה לשבת לקפה גם אנשים שאני חלוקה עליהם בתחומים כאלה או אחרים. 

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי