צו 8 לסמדר שיר

צו 8 לסמדר שיר

עיתונאית, סופרת, ובעיקר אימא לשישה, חלקם בעלי אזרחות אמריקאית. יש לה רקע דתי לאומי  ובת לוחמת בצה"ל, ולו היה לה כסף הייתה מקימה בית ספר להורות. סמדר שיר מתייצבת בצו 8.

צו 8 - תעודת הזהות הערכית של דמויות מפתח בציבוריות הישראלית.

 סמדר שירסמדר שיר-סידי, סופרת ועיתונאית ב"ידיעות אחרונות", נשואה פלוס 6.

1. לאום: יהודי או ישראלי?

יהודי וישראלי. דווקא בעשר השנים בהן התגוררתי בארצות הברית, עקב עבודתו של בעלי, התחזקה הזהות היהודית שלנו ודווקא שם התחלתי להדליק נרות שבת ולחגוג בבית חב"ד. שם גם הייתי עדה לצלב קרס שצויר על בית הספר "תלמוד תורה" שבו לימדתי עברית והאירוע הלא חד פעמי הזה הבהיר לי שילדיי לא ילמדו בניכר. כיום אני גאה מאוד בעובדה שכל ששת ילדיי, גם אלה שמחזיקים בדרכון אמריקני מתוקף לידתם שם, חיים בישראל. ארבעה כבר סיימו צבא, החמישית משרתת כלוחמת.

 2. דת ומדינה: ביחד או לחוד?

לחוד. קשה לי לקבל את העובדה שהרבנות לא מכירה בגיור שלא התבצע דרכה. מקומם אותי לראות חיילים שנפלו בקרב ונקברים מחוץ לגדר מפני שאמא שלהם אינה יהודייה כשרה.

3. חברה: השתתפות שווה בנטל?

כולם חייבים לשרת. נקודה. לא כל אחד חייב לצאת לקורס קצינים ולהיות ראש גדול, אבל חובה לסגור את הדלתות בפני משתמטים.

 4. שבת: איך צריכה להראות השבת הישראלית?

כל אדם מעצב לעצמו את השבת שלו על פי בחירתו. אני מכבדת את אלה שהולכים לבית הכנסת ומצפה שהם יכבדו את אלה שבוחרים ללכת לים. באופן אישי אני משתדלת מאוד לא לעבוד בשבת, אפילו לא לגעת במחשב. מאמינה שאין ברכה בעבודה שבאה בשבת וגם זקוקה ליום אחד של התרגעות, מילוי מצברים ובילויים עם המשפחה. בארוחת ערב שבת כל הילדים מסבים לשולחן.

 5. חינוך: מהו המסלול האידיאלי מבחינתך?

למדתי בחינוך הדתי, אני בוגרת תיכון "צייטלין" ואני חייבת להודות שגיל הנעורים לא נצרב בזיכרוני בתור "השנים הכי יפות בחיים". סבלתי מכפייה ומיד קשה. אסרו עלי לכתוב ואסרו עלי לפרסם. לא מצאתי הבנה, ודאי שלא חמלה. עם זאת, כשילדיי למדו ולומדים במסלול הממלכתי (אני לא אוהבת את המילה "חילוני", אף אדם אינו חול) אני מצרה על חורים בהשכלה. אילו יכולתי להחזיר את הגלגל לאחור הייתי מחפשת עבורם בית ספר ברוח תל"י, כדי שיטעמו קצת מכאן וקצת משם ועם הגיל יוכלו לממש את זכות הבחירה מתוך ידע והכרה.

6. אזרחות: הפגנת הענק חשובה הבאה צריכה להיות בנושא:  

שחרור גלעד שליט עכשיו ומיד, תמורת כל האסירים ותמורת כל דרישה נוספת. אני חושבת עליו כל הזמן.

 7. מעורבות: לו היית מקבלת צ'ק פתוח, איזה פרויקט חברתי היית מקימה?

בית ספר להורים צעירים שילווה אותם מתחילת ההיריון ויכשיר אותם להתמודדות עם האתגר הגדול ביותר של החיים. אם נדע מה מצפה לנו אולי יהיו פחות מקרים של התעללות בילדים. 

 8. קפה: עם מי מהמחנה השני תרצי לשבת לשיחה? עם מי בשום אופן לא?

מוכנה לשבת עם כל אדם, בכל מקום, לאו דווקא במסעדה. את הגדולים שבשונאינו אני מזמינה לביתי, שדגל ישראל מתנוסס בחזיתו. הידברות ללא תנאי היא תנאי לשלום אמיתי, שלא מתחיל בין פוליטיקאים, אלא בין אנשים.מאמרים נוספים מאת אבינועם הרש

מי אשם בכך שהילדים שלנו משתוללים ברחובות? הכיבוש? החמסין? מערכת החינוך? ואולי דווקא טוני סופרנו? אבינועם הרש מזמין אתכם לסיור מודרך בנפש הנערית

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי