צו 8 לח"כ אורי אורבך

צו 8 לח"כ אורי אורבך

5.5.2011

אורי אורבך, יו"ר סיעת 'הבית היהודי', בן 51, נשוי למיכל ואב לארבעה ילדים. גדל בפתח תקווה ובוגר ישיבת נחלים וישיבת ההסדר בקריית שמונה.

1. לאום: יהודי או ישראלי?
ברור שהיהדות ניצבת בבסיס הישראליות שלי, אבל אני לא מדמיין את היהדות שלי ללא הביטויים שהישראליות הטביעה בתוכה: יום הזיכרון והעצמאות, העברית המדוברת, הזמר העברי, השירות הצבאי. היהדות שלי היא ישראלית מאוד והישראליות שלי היא לגמרי יהודית. תאומים סיאמיים לא זהים.

2. דת ומדינה: ביחד או לחוד?
ביחד בסך הכל. ללא ביטוי של המדינה לדת היהודית ולאורחותיה, זו תהיה סתם עוד בלגיה. השבת, המעמד האישי והגיור הם בהחלט מענייניה של המדינה היהודית, בעיני. מדינה יהודית לא יכולה להיות רק מדינה חילונית. עם זאת, אני משוכנע שאפשר לעשות את החיבור בין דת למדינה בדרכים מקלות וידידותיות למשתמש יותר ממה שמקובל היום.

3. חברה: השתתפות שווה בנטל?
יש תהליכים מעניינים שבסופו של דבר יביאו להשתתפות בנטל השירות הצבאי והתעסוקתי גם של החרדים. זה לא יבוא בכפייה אלא בהסכמות חברתיות ופוליטיות. הזמן, לפחות הוא, עושה את שלו. עם הערבים זה יילך יותר לאט.

4. שבת: איך צריכה להראות השבת הישראלית?
אני בעד הוספת יום ראשון כיום חופשי נוסף. השבת צריכה להיות יום מנוחה. יש לצמצם עד למינימום את המסחר והעסקת עובדים בשבתות. השבת היא יום התרבות היהודית של כלל הישראלים היהודים. יום יבוא ובתי הכנסת יהיו גדושים בלילות שבת גם בישראלים לא דתיים. שבת זה היום שבו אנחנו לצערי שני עמים.

5. חינוך: מהו המסלול האידיאלי מבחינתך?
המסלול האידיאלי בעיני הוא חינוך יותר פתוח בזרם הדתי, ויותר שמרני ויהודי בזרם החילוני. ילד יהודי צריך לקבל סל השכלה כללית ויהדות נאות בבית הספר, אם כי לפעמים אני נאנח ומקווה שהם לפחות ייצאו מבית הספר כשהם יודעים קרוא וכתוב ברמה שאני מצפה. מי שיודע ואוהב לקרוא כמו שצריך ולכתוב כמו שצריך הוא כבר חצי-משכיל.

6. אזרחות: הפגנת הענק חשובה הבאה צריכה להיות בנושא:
הייתי שמח ואולי מצטרף אם תהיה הפגנת ענק נגד הטעם הרע בחיינו, ובעיקר נגד מה שמלעיטה אותנו הטלוויזיה הממוסחרת עד זוב דם. אבל אני חושש שאם נעשה את ההפגנה בערב שמשודר גמר האח הגדול לא יבואו מספיק אנשים.

7. מעורבות: קבלת צ'ק פתוח, איזה פרויקט חברתי אתה הולך להרים?
אוהו, יש הרבה בתחומי הרווחה והחסד. אבל הייתי משקיע במשהו שאני כבר מחובר אליו - פתיחת עוד בתי כנסת לכלל הציבור במישור של חוויה יהודית. בית הכנסת צריך להפוך למרכז חברתי יהודי לכלל האזרחים במישור התרבותי, הרווחתי ובכלל. הקהילה המתפללת צריכה להיות קהילה של עזרה וחסד. אנחנו בכיוון אבל רק בהתחלת הדרך.

8. צהריים: עם מי מהמחנה השני תרצה לשבת לצהריים? עם מי בשום אופן לא?
אני אשמח לשבת עם כל אחד מהמחנה השני לארוחת צהריים כשרה, ובלבד שיש לו חוש הומור וחוש מידה. לא אשב לארוחות צהריים עם טיפשים. אני לא רוצה למנות שמות, כי אני עוד עלול לשכוח מישהו...

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי