עזריה אלון

צו 8 לעזריה אלון

12.5.2011

עזריה אלון (נולד ב-1918) הוא חוקר ארץ ישראל, ממייסדי החברה להגנת הטבע. פועל רבות לתיעוד טבע הארץ, שמירתו והפצת מורשתו. אלון נמנה עם מייסדי החברה להגנת הטבע ומאבות נושא שמורות טבע בישראל. כמו כן עסק בתפקיד של מורה דרך ומדריך לידיעת הארץ שנים רבות. מאז 1992 הוא מלמד בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. בשנת 1959 החל להגיש את התוכנית "נוף ארצנו" ב"קול ישראל" ועשה זאת ברציפות במשך למעלה מ-50 שנה. הוא נכנס ל"ספר השיאים של גינס" כמגיש הוותיק ביותר של תוכנית ברדיו. בשנת 1966 זכה בפרס רשות השידור (ראשון מקבלי הפרסים מטעם הרשות) על תוכניתו.

אלון שימש כעורך הראשי של האנציקלופדיה "החי והצומח של ארץ ישראל", וחיבר עשרות ספרים בנושאי טבע וידיעת הארץ. כמו כן חיבר ספרי ילדים המקרבים את הקוראים הצעירים לנושא הטבע ושמירתו. הוא מדגיש את זיקתו לטבע ולפשטות גם בהופעתו החיצונית. עזריה אלון מתגורר ב'בית השיטה' והקים משפחה עם זוגתו לחיים רות אלון (רות דיאמנט) להם נולדו 3 בנים ובת. המשפחה התרחבה וכיום לעזריה ולרות יש 13 נכדים ו5 נינים.

לאום: יהודי או ישראלי?

זה כמו שתשאל אותי את מי אני אוהב יותר, את אבא או את אמא? ככה גם כאן, אינני חושב שאפשר להפריד בין השניים.

דת ומדינה: ביחד או לחוד?
אני חושב שאם אפשר אז מוטב להפריד בין השניים האלו.

השתתפות שווה בנטל?
נו מה נראה לך? בוודאי שאני חושב שכל הצדדים צריכים להשתתף בנטל ולא רק צד אחד.

איך צריכה להראות השבת הישראלית?
השבת הישראלית? גם אם היית מביא לי עכשיו לנאום שעות על גבי שעות דומני שלא הייתי מצליח להגיד לך מה אני חושב על השאלה הזו, יש לי כל כך הרבה מה לומר על זה ואני לא יכול לתמצת את זה לכמה שורות.

חינוך - מהו המסלול האידיאלי מבחינתך?<br>צר לי, אבל כמו השאלה הקודמת. חינוך זה כל כך הרבה דברים ויש לי המון מה להגיד על זה, קשה לי לענות על זה בכמה שורות.

הפגנת הענק חשובה הבאה צריכה להיות בנושא:
יש כל כך הרבה נושאים חשובים, שאינני יודע לבחור בדווקא אחד מהם.

קבלת צ'ק פתוח, איזה פרויקט חברתי אתה הולך להרים?
הפרויקט שלי הולך להיות קשור בקהילה האתיופית. צריכים להציל אותם מכל העניין הדתי שנכפה עליהם, אני ממש מרגיש שתפסו אותם ומוציאים להם את הנשמה, בכלל אחד מהנושאים שיותר מעניינים אותי הוא ההתעסקות עם החבר'ה האתיופים, זהו נושא שמאוד קרוב לליבי.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי