סקר צו פיוס: הדרת נשים

צו פיוס, 29.12.2011

סקר בעקבות אירועי הדרת הנשים קובע: קרוב למחצית מהציבור חושש כי תופעות של הדרת הנשים עלולות להגיע גם ליישוב בו הוא מתגורר. 60% מהציבור חושבים כי יש לאסור הפרדה מגדרית גם ביישובים חרדיים, ובעצם בכל מקום בו היא מתרחשת

סקר בעקבות אירועי הדרת הנשים קובע: קרוב למחצית מהציבור חושש כי תופעות של הדרת הנשים עלולות להגיע גם ליישוב בו הוא מתגורר.

60% מהציבור חושבים כי יש לאסור הפרדה מגדרית גם ביישובים חרדיים, ובעצם בכל מקום בו היא מתרחשת.

 קרוב למחצית מהציבור בישראל חושש כי התופעות של הדרת נשים לא יהיו נחלתן של ערים כגון בית שמש, אלא הן עלולות לגלוש ליישובים אחרים. כך עולה מסקר שנערך על ידי צו פיוס באמצעות מכון המחקר "שווקים פנורמה". הסקר בוצע במדגם ארצי מייצג בקרב 490 נשאלים בציבור היהודי בלבד. 

בסקר, שבוצע בסוף השבוע על רקע ההקצנה בין חרדים, דתיים וחילוניים, עולה כי 45% מכלל הציבור חושש כי התופעות הקשות של הדרת הנשים מהמרחב הציבורי, הפרדה על רקע מגדרי ופגיעה פיזית ומילולית  מצד חרדיים בבית שמש, עלולות  גם להגיע ליישוב בו הוא מתגורר.

הסקר גם בדק את עמדות הציבור בנוגע לשאלה האם יש לאפשר לציבור החרדי לקיים אורח חיים המתאים להשקפתו הדתית, ובכלל זה הפרדה מגדרית. מהסקר עולה כי רוב של 60% שולל אפשרות זו ומתנגד לאפשר הפרדה מגדרית בתוך השכונות החרדיות. לעומת זאת, שיעור של 36% מצדדים בעמדה כי יש לאפשר לחרדים לקיים הפרדה מגדרית בשכונות אלה.

הצעה נוספת שעלתה השבוע הייתה לבצע הפרדה בין שכונות חרדיות ליתר השכונות בעיר בית שמש, ובנוגע לכך עולהמהסקר כי הציבור אינו חד-משמעי בעמדותיו. מהתוצאות נראה כי קרוב למחצית מהציבור (49.1%) מתנגד לאפשרות זאת, לעומת  40% מהציבור התומך בהפרדה בין שכונות.    

 פלאש 90
שלטי הפרדה בבית שמש. צילום: פלאש 90

עליזה גרשון, מנכ"לית צו פיוס, מסרה בעקבות תוצאות הסקר כי "למרות ניסיונות של גורמים שונים שמלבים ומעצימים את הקונפליקט משיקולים פוליטיים וציניים, הסקר מוכיח רוב הציבור בישראל מבין כי מעשי האלימות והדרת הנשים הוא נחלתם של קיצוניים בלבד. אסור לנו לאפשר לקיצוניים מכל צד שהוא להוביל אותנו לדרך של שנאה וריחוק ועל הקולות המתונים והשפויים בחברה להתאחד מולם ולהילחם נגד תופעות אלה באמצעות גורמי האכיפה על-פי חוק".

גרשון הזהירה כי "המשך ליבוי הקונפליקט עלול להסיג לאחור תהליכים ארוכי שנים של השתלבות חרדים מתונים בחברה הישראלית כפי שבא לידי ביטוי ביציאה של גברים ונשים חרדים לעבודה, השתלבות במוסדות להשכלה גבוהה ומגמה של גיוס לצבא". 

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.