הכל מתחיל בשורשים
יואב שכטר

הכל מתחיל בשורשים

מתחת לפני השטח מתחולל בשנים האחרונות תהליך מרתק וייחודי מסוגו, שבמסגרתו קבוצת סטודנטים אשר החליטה לקחת אחריות על בני הנוער והחברה בישראל, יוצאת לשוחח עם תלמידים בבתי ספר תיכוניים בכל רחבי הארץ. פרויקט צמ"ח, ציונות-מנהיגות-חינוך, מנסה להחזיר לקדמת הבמה את השיח הערכי ששייך לכולנו

מתחת לפני השטח מתחולל בשנים האחרונות תהליך מרתק וייחודי מסוגו, שבמסגרתו קבוצת סטודנטים אשר החליטה לקחת אחריות על בני הנוער והחברה בישראל, יוצאת לשוחח עם תלמידים בבתי ספר תיכוניים בכל רחבי הארץ. פרויקט צמ"ח, ציונות-מנהיגות-חינוך, מנסה להחזיר לקדמת הבמה את השיח הערכי ששייך לכולנו.

עוד על פרויקט צמ"ח

באחד מן הפרויקטים הייחודיים במגזר הסטודנטיאלי, נפגשים מדי שנה כמה מאות סטודנטים ומתכוננים להדרכה ממושכת בכיתות תיכון י' ו- י"א. הסטודנטים הללו, אשר כיום מגיעים מאוניברסיטאות ומכללות מחיפה וירושלים ועד באר-שבע ושדרות, מאוחדים תחת מטרה אחת – לקיחת אחריות על חינוך דור העתיד ופני המדינה כפי שהיו רוצים לדמיין אותה. אותם סטודנטים מעוניינים לראות נוער פעיל יותר, כזה שתורם לקהילה שלו, מרגיש שייך לערכי המדינה וכמובן גם חדור תחושת שליחות באשר לגיוסו לצה"ל או לשרות הלאומי.

צמ"ח החלה את דרכה כיוזמת סטודנטים הפועלים למען העמקה של ערכי הציונות, אהבת הארץ, יוזמה ועשייה, אחריות וסולידריות חברתית בקרב סטודנטים ותלמידי תיכונים בישראל. מייסדת הפרויקט, דנה סנדר, הבינה כי כיום החברה מקדשת את האינדיבידואליזם וכי בין מרוץ הציונים וההישגים לחיי החברה הסוערים, לתלמיד התיכון לא נותר כמעט מקום במסגרות החינוכיות לקחת חלק בפעילות משותפת וקבוצתית, לקיים שיח ערכי מעמיק, ולדון בשאלות מרכזיות הנוגעות לאבני היסוד של החברה אליה הוא משתייך.

סנדר יזמה את הפרויקט עוד בהיותה סטודנטית לתואר ראשון באוניברסיטת תל-אביב. "באותה תקופה אחוזי ההשתמטות שהופיעו בעיתונים הרקיעו שחקים, גלי הפשע הכו ברחובות, והרגשתי שאני חייבת לעשות מעשה", מספרת סנדר. "הבנתי כי כיום הנוער אינו מחובר יותר לקהילה, לחברה הישראלית ורציתי לקרב אותם ככל האפשר לאותם הערכים שעליהם קמה המדינה", הוסיפה.

סנדר סבורה כי תלמידי התיכון נמצאים בשלב בו מתגבשת זהותם האישית, החברתית והלאומית, ועל כן זה הזמן הנכון ביותר להשפיע ולחזק בהם מסרים ורעיונות שיפתחו את תפיסת עולמם האישית ותמונת עתידם כאזרחים בעלי יכולת השפעה בישראל. למעשה, בדרך זו צמ"ח מאמינה שתוכל לפעול לליכודה מחדש של החברה המורכבת בישראל.

"מהות השיח שהעמותה מבקשת לקדם בקרב סטודנטים ותלמידי תיכון הוא שיח חברתי מאחד. לכן, העמותה שלנו מחפשת לגייס מתנדבים דתיים ולא דתיים שיפעלו יחד ויעמיקו לתוך סוגיות אזרחיות ולאומיות עם התלמידים וזה עם זו, בפרספקטיבה רחבה יותר", מדגישה סנדר. "חלק ניכר מהתכנים המועברים בצמ"ח מתעסקים בקבלת האחר, פלורליזם וסובלנות. יתרה מכך, בכיתה אנו מנסים לבחון סטריאוטיפים על החברה הישראלית ולאפשר לתלמידים לנפץ אותם ממקום של ידע והבנה."

למעשה, בקרב הסטודנטים המדריכים בפרויקט מתקיים תהליך דומה של ניפוץ סטריאוטיפים חברתי, כיוון שצמ"ח מאפשרת להם להכיר אחד את השני ברמה מעמיקה. אצל חלק מהסטודנטים המשתתפים בצמ"ח זו לעתים הפגישה המשמעותית הראשונה עם צעירים מהצד השני. "לפתע כולם מבינים שבשורה התחתונה אין הבדל כל כך גדול בין דתיים לחילונים, אין הבדלי מעמדות ותפיסות העולם די דומות", מוסיף לכך אקשטיין, "נשברים הסטריאוטיפים. כשהבנו את זה, אימצנו רעיון חדש של ערבוב מכוון של צוותי הדרכה של חילונים ודתיים."

ובכל זאת, כשנשאל אקשטיין אם אי פעם הרגיש לא בנוח עם אחד מהתכנים, המסרים או פעילויות העמותה, הסביר כי "ישנם רגעים ומצבים שבהם הייתי מחליט אחרת מחברי החילוניים בהנהלה, אבל כל עוד הדברים נעשים ממקום של הבנה וכבוד הדדי, תמיד יימצא פתרון. בסופו של דבר, גם בכנסת ישראל נדרשים חברי כנסת מקבוצות שונות באוכלוסיה לשבת ביחד ולהחליט על חיינו ועתידנו תוך עשיית פשרות והסכמים מכבדים. אם כי במחשבה שנייה, אולי לא תמיד כדאי שנלמד דווקא מהם איך באמת לעשות את זה."

בימים אלו חוגגת צמ"ח חמש שנות פעילות והפרויקט ממשיך להתרחב מדי שנה לערים ותיכונים נוספים. יש לציין, כי פעילות העמותה מתאפשרת בזכות שיתוף הפעולה העמוק עם צו פיוס והתאחדות הסטודנטים הארצית.

לפרטים נוספים על פעילות העמותה והצטרפות למערך ההדרכה, הכנסו לאתר צמ"ח: www.tzemach.co.il

מאמרים נוספים מאת יואב שכטר
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.