חרדי בלשכת גיוס. צילום: פלאש 90

המטרה האמיתית / יעקב אייכלר

הציונות הדתית היא ההוכחה שאי אפשר לשלב תורה וצבא – תראו מה קרה לבניה. הגיוס החרדי לא יפחית את ימי המילואים או את את ימי השירות של החילוני, וההסתה נגדנו לא תשכיח את מחירי הדלק הגבוהים. ובכלל, כל המטרה היא חילון החרדי ולא הגיוס לצה"ל. יעקב אייכלר  מתגייס למאבק בפראיירים.

יעקב אייכלראני מסכים עם אלישיב רייכנר בארבע מילים בלבד: הציונים הדתיים הם ההוכחה. הם ההוכחה לחוסר יכולת החרדים לשלב בין לימוד תורה לצבא. הם ההוכחה שבבוא רגע המבחן שוכחת המדינה את כל "התרומה" ואת כל "ההקרבה" ומזיזה מבתיהם אנשים נשים וטף, כי כך החליט רוב מקרי שחלקו נשען על הבטחות גשמיות.

נושא ישיבות ההסדר אולי טוב לכותרת, אך לא למציאות. במציאות ישנם רבים וטובים בציונות הדתית שהפכו לחרד"לים ותורתם אומנותם. יש גם כאלה שהפכו את צבאם לאומנותם, עד שהגיעו לתקרת הזכוכית העמידה בפני כיפות סרוגות. רבים אחרים הבינו מי במאוחר ומי מוקדם יותר, שהדתי עשה את שלו, עכשיו אפשר לגרשו מביתו ונחלתו.

חבל שבמקום הרב עמיטל אחד, וכמה עשרות דיינים, שכח רייכנר להביא כדוגמא את אלה (לא אנקוט במספרים) שהעדיפו את החלק הראשון על פני השני, ובמהלך השנים זנחו את הדת ונותרו עם הציונות. אותם אלה שהשליכו מאחורי גוום את הכיפה את הציצית ואת התפילין ברגעי חולשה. רגעים בהם לא עמד לצידם מורה ואב רוחני כי אם מפקד הפוקד עליהם להקשיב לשירת נשים בניגוד לרצונם ומצפונם. מפקד הפוקד עליהם לחלל שבת ללא צורך, וללא מתן אפשרות להתייעץ במורה הרוחני.

מיד תוציאו חמש ועשר אצבעות כדי להצביע על החוזרים בשאלה. לצערי, אוכל לצרף לכם עוד מאה אצבעות כאלה. אבל מי שיש לו בן לא בריא במשפחה, לא יחשוף את כל המשפחה לסכנת חולי, אלא ימהר לחסן את הבריאים, כדי שלא ידבקו. ואת זה עושים אך ורק באמצעות בידוד וסגירת המתחם בפני מבקרים לא מורשים.

בגל הפופוליזם הזול בסוגיית גיוס החרדים, לא שמו לב שפקיעת תוקף חוק טל, מפיג באותה שעה את תוקף ישיבות ההסדר. ספק בליבי אם שר הביטחון אהוד ברק שסגר אך לפני זמן לא רב, ישיבת ההסדר בפרשת שירת הנשים, יסכים להמשיך בהסדר הקיים כיום.

 פלאש 90
גל פופוליסטי ששותפים לו בכירי צבא. לשכת הגיוס בירושלים. צילום: פלאש 90

באשר לגיוס החרדים. האוצר לא יתקצב גדודים חרדים (גדוד נצח יהודה שהוקם לפני שנה וחצי לא יצא עדיין לפעילות מבצעית למעט 3 ימי אימונים, כך על פי מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת). ארגוני הנשים לא יסכימו (בצדק מבחינתן) לאפשר את מידורן בכיתות בפלוגות בגדודים ובחטיבות חובשי הקפוטות והשטריימלים. אפילו במחשבי הצבא אין די תירוצים למקרים בהם החרדי לא יוכל  לשמור על אורח חייו, האם תמיד תימצא תשובת הצורך המבצעי כדי להתנצל בפני החרדים שנאלצו לחלל שבת או לאכול לא כשר מסיבה זו או אחרת.

מדובר כאן בגל פופוליסטי ששותפים לו בכירי צבא בעבר, חלקם אנשים מתוסכלים שטרקו את הדלת הביטחונית ברגע ההכרעה נגדם בקבלת תפקיד זה או אחר.

אף אחד לא מקשיב לפרופ' דניאל פרידמן, לפרופ' מואב, לד"ר שטייניץ, הזועקים מרה נגד העלות התקציבית בגיוס הכללי. אפילו רב אלוף במיל' אהוד ברק שרצה צבא קטן ומקצועי, כבר לא מקשיב לעצמו. הוא גילה את הקופה הפוליטית המלאה במרשרשים חרדים, ונדבק בסיסמת הגיוס לכל.

צריך לומר גם בוקר טוב לשאול מופז, אהוד ברק, עמיר פרץ, בוגי יעלון, גבי אשכנזי, דן חלוץ, שהיו רמטכ"לים, חלקם גם שרי ביטחון. מה נזכרתם? הכל בגלל יאיר אחד קטן?

מילא הפוליטיקאים. הם רוצים שתשכחו שאין לכם דירות. הם רוצים שתשכחו שהשכר שלכם נשחק. הם רוצים שתשכחו את מחירי הדלק. את מחירי התחבורה הציבורית. אבל אתם – האזרחים הפשוטים? עד כדי כך נסתמו העיניים?, אין סיכוי שאדם חילוני ואפילו ציוני דתי ישאל את עצמו, למה?. למה אני נגרר לשנאה ולהסתה הזו.

מה יתן לי אם החרדי כן יהיה בצבא או לא יהיה בצבא. האם גיוס החרדי לצבא יפחית ולו ביום אחד את אורך הגיוס שלי. האם הגעת החרדי לצבא תפחית ולו ביום אחד את משך המילואים שלי. הרי זה לא יקרה כפי שלא קרה בשנים האחרונות שמספר המתגייסים הכפיל ושילש את עצמו לעומת הסכנות שירדו לפחות בחצי, שלא לדבר כלל על העודף הגדול בחפ"שים נוכח שדה הקרב העתידי שיהיה כולו אלקטרוני.

אף אחד לא שואל את עצמו, כי הורגלנו לשנוא. עבור האדם החרדי, אם הוא לא אחד המתיפייפים מדובר במאבק אבוד. אין כאן ראציונל. רק אמוציות. אין סיכוי שאי פעם יוכל אדם חילוני ואפילו ציוני דתי להבין את החשש של החרדי, לא מפני השירות בצבא (נסו בגילאי הגיוס לשבת 12 שעות ויותר בכל יום, ללימוד תורה בישיבה), לא מפני שירות למען הקהילה (כי נולדים עם זה, כי פעילות החסד מובנית בגנום החרדי), אלא מפני המגמה. החרדי הוא הדג השוחה במים, והשועל מבטיח לו חיים נוחים ביבשה, דבר שלא יכול לקרות, אלא אם כן השועל בעורמתו יצליח לייבש את מקור המים של הדגים, והוא בדרך לעשות זאת באמצעות קרנות שופעות מזומנים ותחבולות. אתמול זה היה הדרת נשים. היום זה הצבא, מחר זה לימודי ליבה, מחרתיים זה כלל ענין החינוך העצמאי, ויום לאחר מכן זה ענין המגורים בשכונות נפרדות.

רק סומא לא יבחין במטרה הסופית (שלעת עתה אינה מוצהרת בראש חוצות) שהיא חילון החרדים. לא באמת רוצים את החרדים בצבא, לא באמת רוצים שהחרדים יעשו שירות אזרחי ואף יתוגמלו על כך. רוצים להוציא אותם מהישיבות. רוצים שלא יהיו כאן חרדים. ולטובת החילונים צריך לקוות שזה לא יקרה, כי אז תהיה בעיה רצינית להסביר לעולם את עובדת קיום המדינה על אדמה פלסטינית.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי