לוגו צו פיוס

ח"כ פלסנר תוקף את רוה"מ בראיון לצו פיוס

26.7.2012

ח"כ פלסנר, תוקף את ראש הממשלה נתניהו: "מעולם לא הונחה הצעה מצד רוה"מ נתניהו לגיוס צעירים חרדים בגיל 23. מדובר בספין נוסף במטרה לבלבל את הציבור". הדברים נאמרו במפגש שקיים ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) עם גולשים בעמוד הפייסבוק של צו פיוס.

ח"כ יוחנן פלסנר, שעמד עד לאחרונה בראש הוועדה לקידום השילוב בשירות והשוויון בנטל, התארח ביום ג', 24.7.12, בדף הפייסבוק של ארגון צו פיוס וענה לשאלות הגולשים.

בראיון תקף ח"כ פלסנר את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות הפרסומים שנגעו להצעת הפשרה שהגיש למפלגת קדימה לגיוס צעירים חרדים בגיל 23. "הצעה ברוח זו הופצה באופן שקרי בתקשורת כדי לייצר ספקות בקרב אנשים הגונים שיש צורך בשינוי אך בצורה מדורגת ומתונה", טען פלסנר. "ההצעה היחידה שהתקבלה מצד ראש הממשלה דיברה על גיוס של חרדים בני 26 בהתנדבות ולאחר מכן בפטור מלא".

לדבריו כל השימוש במושגים כמו 'יעדים' ו- 'גיוס לצה"ל בגיל 23 ואחר כך שירות אזרחי' נועד רק לבלבל את הציבור ולהסתיר את האמת הפשוטה. "רוה"מ מעולם לא הפיץ הצעה כתובה בנושא אלא הסתפק בתדריכים תקשורתיים וכך הוא מקשה על הציבור לזהות כי למעשה קיבל על עצמו את התכתיבים של ש"ס להנצחת המצב".

כמו כן, ח"כ פלסנר מתח קו ישיר בין המצוקה הכלכלית והמחאה לבין אי השיוויון בחלוקת הנטל. בתשובה לאחד הגולשים ששאל האם נושא הגיוס לצה"ל חשוב יותר מהמחאה החברתית, אמר ח"כ פלסנר כי  "אחד הגורמים העיקריים למצוקה החברתית היא שאוכלוסייה הולכת וקטנה של משלמי מיסים ('הנושאים בנטל הכלכלי') נאלצת לממן אוכלוסיות הולכות וגדלות ששיעור ההשתתפות שלהן הוא מזערי. המשך מגמות אלה של שיעור השתתפות נמוך בשוק העבודה של גברים חרדים, יחד עם הגידול הדמוגרפי של אוכלוסייה זו יביאו לסכנה קיומית כלכלית. יש להרחיב את בסיס הנושאים בנטל הכלכלי והדרך לעשות זאת היא באמצעות צבירת מיומנויות וניסיון מקצועי במסגרות אזרחיות וצבאיות".

כידוע אחת הטענות שהועלו נגד מסקנות הוועדה נגעו לסף גיוס גבוה מדי של תלמידי ישיבות שעלול לפגוע בתלמידי חכמים. "אפשרנו לבחורים העוסקים בלימוד אמיתי לדחות את שירותם למספר שנים כדי שיוכלו 'להתחזק' ואז לעשות שירות משמעותי", אמר ח"כ פלסנר. "מעבר לכך הגדרנו מספר של 1,500 אברכים שיוכלו לקבל פטור מדי שנה על מנת ללמוד במסגרת תוכנית  של 'עילויים \ מתמידים בתורה'. המספר הזה מייצג 20 אחוז מהמחזור החרדי כך שקבענו מכסת לומדים מאוד נדיבה אך כל היתר חייבים בגיוס".

לסיום הראיון נשאל חבר הכנסת עם מי היה מוכן מבין החרדים להיפגש לכוס קפה. "עם השר אריאל אטיאס", ענה ח"כ פלסנר. "מצאתי בו בר שיח אינטליגנטי הבקי בהיבטים שונים של ההוייה. הוא בר פלוגתא ראוי משום שאינו משנן סיסמאות חבוטות אלא הוא בעל יכולת להבין את המימדים השונים של הסוגיה".

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי