סיכום שנה בצו פיוס - ידיעון ספטמבר 2012

13.9.2012

שלום ושנה טובה לידידי צו פיוס

בשנה החולפת קיבל השסע הדתי-חילוני פנים אקטואליות במהדורות החדשות ובכותרות זועקות בעיתונים כאשר זירות חדשות התלקחו במערכת הקשרים שבין המיגזר החרדי ליתר המגזרים בחברה הישראלית. אלה באו לידי ביטוי בסוגיות הקשורות בשיוויון בנטל, הדרת נשים והשתתפות בשוק התעסוקה.

לצד ההקצנה חלו שינויים שיש לברך עליהם ואשר באו לידי ביטוי בעניין ההולך וגובר של חרדים רבים להשתלב בחברה הישראלית (תעסוקה, צבא והשכלה) מתוך ההבנה שהחברה החרדית היא חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית הכללית  ואל לה להתקיים במנותק ממנה.

מגמה נוספת שקיבלה תנופה בשנה החולפת היא גדילתה של "זירת החיים ביחד", בה פועלים ביחד יהודים בעלי גישות שונות למסורת, המחויבים באופן עמוק הן לערכים יהודיים והן לערכים דמוקרטים-אזרחיים-ציוניים. בהיבט החברתי, משמשת זירה זו בית יוצר להגדרה מחודשת של קשרי הגומלין בין יחידים וקבוצות על הרצף הדתי-חילוני וכגורם מלכד ביניהם. בהיבט התרבותי, היא כמעיין נובע של יצירה יהודית-ישראלית אשר שורשיה יונקים ממיגוון מקורות ומן העושר שנוצר במיפגש ביניהם.

בשנת תשע"ג אנו מתכוונים להרחיב ולהעמיק את פעילותנו בזירה זו, לחזק את התשתיות הקיימות (כגון בתי ספר משלבים וקהילות מעורבות), ולהעצים את השפעתה על כלל החברה הישראלית, באופן שמתנגד לתהליכי קיטוב וניכור המתפתחים בשוליה הקיצוניים של החברה.

אז מה היה לנו השנה? - סיכום הפעילות במספרים

נפתחו 5 בתי ספר משלבים חדשים המשותפים לתלמידים דתיים, חילונים ומסורתיים ועוד מספר יוזמות נוספות נמצאות בשלבי הקמה שונים; 6 קהילות מעורבות חדשות מקבלות ליווי וסיוע מצו פיוס לצורך הקמתן והתבססותן; 15 קהילות מעורבות ותיקות חברות במרקם (רשת קהילות מעורבות); 60 תכניות ליוזמות קטנות הוצעו על ידי אזרחים המחוייבים לפעול בזירת הפיוס, במסגרת פרויקט יוזם וחולם של צו פיוס לשנת תשע"ב; 400 מתנדבים בשנת שירות ובשירות לאומי נפגשו ללימוד, היכרות ועשייה משותפת; 490 בני נוער למדו והתנדבו ביחד במסגרת פרויקט עתיד ומועצות הנוער העירוניות;  340 נערים שיחקו בליגת הכדורגל של צו פיוס; 980 סטודנטים קיימו דיאלוג במסגרת מיפגשי לימוד ועשייה חברתית; 7,000 מטיילים צעדו בשביל ישראל בחודשי האביב; 20,000 חברים בדף הפייסבוק משתתפים בשיח ובראיונות עם אישים בולטים, 50,000   גולשים מבקרים מדי חודש באתר ונהנים ממיגוון עשיר של טורים ומאמרי דעה הנכתבים על ידי כותבים מכל קצות הקשת של החברה הישראלית.

אנו מודים לכם על השותפות והמחוייבות שלכם לביסוסה של חברה ישראלית שמוקירה את המיגוון הקיים בה, מכבדת את השונות באורחות חיים וחוגגת את המיפגש בין השקפות העולם השונות.

בברכת שנה טובה,
צוות צו פיוס

עליזה גרשון, מנכ"לית
רעיה לוי, מנהלת פרויקט הסטודנטים, ההידברות והיוזמות הקטנות
עינת ברזילי, עורכת אתר האינטרנט
זהבה דדון, מנהלת פרויקט הכדורגל ומנהלת המשרד
יוחאי שרון, מנהל פרויקט הקהילות המעורבות ותחום הנוער
חנן רובין, מרכז  זירת החיים ביחד
שאול מייזליש, יו"ר קבוצות הכדורגל של צו פיוס.
אסף הירשפלד, מלווה יוזמות קהילתיות וחינוכיות בהקמה
תדהר גוטמן, רכזת שת"פ ותכניות להכשרת מורים בחינוך המשלב
גיל קריים, יחסי ציבור

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.