סקר צו פיוס: אחד מכל עשרה חווה אלימות

1.11.2012

סקר צו פיוס: אחד מכל עשרה בני נוער היה קורבן לאלימות במהלך השנה האחרונה. שליש מהציבור רואה בהתרופפות הערכים במשפחה כגורם המכריע לאלימות

נוער ישראלי: תמונת מצב - פרויקט מיוחד לקיץ 2012

סקר צו פיוס: אחד מכל עשרה בני נוער היה קורבן לאלימות במהלך השנה האחרונה. שליש מהציבור רואה בהתרופפות הערכים במשפחה כגורם המכריע לאלימות

נוער ישראלי: תמונת מצב - פרויקט מיוחד לקיץ 2012

מנתוני סקר שנערך על ידי ארגון "צו פיוס" עולה כי 63% מכלל הציבור בישראל חושש כי הוא או אחד מבני משפחתו עלול להיפגע כתוצאה מאלימות בני הנוער. תחושות אלה באות לידי ביטוי מובהק יותר בקרב הציבור החילוני עם מעל 70% זאת לעומת 10% בלבד בציבור החרדי. כמו כן, מהסקר עולה כי אחד מכל עשרה בני נוער נפגעו כתוצאה מאלימות כלפיהם.

הסקר נערך באמצעות מכון "שווקים פנורמה" בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

עם זאת, מעל מחצית מהנשאלים (55%) סבורים כי ההורים הם אלה שאחראים על מניעת האלימות ולא גורמי ממסד כגון בית הספר או המשטרה אשר רק 10% רואים בהם כאחראים.

נתון מעניין נוסף מצביע על כך ששליש מהציבור רואה בהתרופפות הערכים בבית כגורם המעודד אלימות בקרב הנוער, כמו כן, שליש מהציבור רואה בחשיפה הגבוהה לתכנים אלימים באינטרנט ובטלוויזיה כגורם מכריע המעודד אלימות.

נוער עם בירה
התרופפות ערכים? בני נוער שאין להם שום קשר לכתבה (צילום: פלאש 90)

עם זאת, קיימים הבדלים ברורים בין מגזרים שונים באוכלוסייה: בעוד הציבור החילוני סבור כי ההתרופפות הערכית בבית היא הגורם העיקרי המשפיע, הרי שהציבור הדתי והחרדי מצביע על החשיפה הגבוהה לתכנים אלימים בתקשורת ובאינטרנט כגורם העיקרי המשפיע על אלימות בני הנוער.   

עליזה גרשון, מנכ"לית צו פיוס: "בדקנו את התפיסות בציבור ביחס לאלימות בקרב הנוער וההבדלים בהתמודדות כל אחד מהמגזרים עם התופעה. הופתענו לראות כי קיימת אחדות דעים בקרב כלל הציבור כי מדובר בסוגיה ערכית וחינוכית המתחילה בבית, ללא כוונה להטיל את האחריות על בית הספר, המשטרה או אמצעי התקשורת.

עמדה זו עולה בקנה אחד עם פעילות צו פיוס כגוף שפועל לאורך השנה ביחד עם הורים המעוניינים בהקמת מסגרות של החינוך המשלב, המקדם ערכים של כבוד וערבות הדדית ופועל כנגד תופעות של הקצנה ואלימות".

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.