קבלת פנים לגרעין נטע - קהילה מעורבת

12.11.2012

בשעה שנסענו בחושך, בינות לכבישים שוממים, כשהקו הירוק הוא זיכרון רחוק מאחורינו, רעדתי מפחד ואמרתי לעצמי: בשביל מה הייתי צריכה את זה?

קהילות מעורבות - חיים משותפים

"אתמול בערב היינו באירוע של גרעין נטע בנופי פרת. אמנם, בשעה שנסענו בחושך, בינות לכבישים שוממים, כשהקו הירוק הוא זיכרון רחוק מאחורינו, רעדתי מפחד ואמרתי לעצמי: בשביל מה הייתי צריכה את זה? אבל אז מצאנו עצמנו על הר בלב מדבר, מוקפים באנשים יפים ומאירי פנים, נוף מהמם, אוויר לא מהעולם הזה, טונות של בשר, שמים מכוכבים, מדורה, מוזיקה, ואווירה של ארץ ישראל היפה של פעם.

אחרי הנאומים אמר המנחה הצעיר שיש לנו רק עוד מחויבות אחת. כולם חוץ מאיתנו הבינו מיד למה הכוונה, וכך מצאנו עצמנו עומדים ושרים התקווה - והפעם לא בהמהום מבויש, כמו בטקס יום הזיכרון, אלא במלוא הגרון, עם המילים והמוזיקה והכל. שנאמר: עוד לא אבדה תקוותנו. היא פשוט נמצאת עכשיו במקום קצת אחר.

הלוקיישן עצמו מהמם - מדובר ברחוב אחד ויחיד של קרוונים על גבעה שוממת. לגמרי מערב פרוע. תחושה חזקה של ספר - משהו מאוד לירי מבחינה ויזואלית."

התיאור הזה, שנכתב על ידי טל, במאית טלוויזיה תל אביבית, מתיחס לאירוע קבלת הפנים של חברי גרעין "נטע" על ידי אנשי הישוב נופי פרת. "נטע" הוא הגרעין הראשון שלוקח חלק בחממה שמיועדת להקמתן של קהילות מעורבות חדשות וחיזוק הקהילות הקיימות. הפרויקט הוא שיתוף פעולה של הישוב המעורב נופי פרת, מדרשת עין פרת וצו פיוס.

בימים אלה עבר הרווק האחרון לשכונת הקרוונים של החממה והצטרף ל 8 הזוגות הצעירים (לחלקם ילדים קטנים) ולשתי רווקות בגרעין. בין הזוגות יש משפחות חילוניות, זוגות מעורבים ומשפחות דתיות. במהלך השנה יעברו המשפחות תכנית שמטרתה לגבש אותם לקהילה מעורבת יציבה שתעבור למקום התיישבות שאותו יבחרו בעצמם, שם יקימו קהילה מעורבת. התוכנית כוללת לימוד משותף (בהנחיית מדרשת עין פרת), התנסות פעילה בחיי קהילה מעורבת בישוב המעורב נופי פרת שבו נמצאת השכונה, גיבוש אופי קהילתי ייחודי וחזון קהילתי לחיים משותפים בעתיד, התמודדות עם משברים וכמובן תהליך של בחירת מקום להתיישבות.

חברי הגרעין, שבקרוב יהפכו לקהילה מעורבת, הם קבוצה ראשונה של צעירים שמחפשים קהילתיות מסוג אחר, קהילתיות של אנשים בעלי זהות מגוונת שמאפשרת חיים משותפים למרות ההבדלים בהשקפות העולם, מתוך הכרה במשותף וחיזוקו על חשבון המפריד. צו פיוס שמח להיות שותף ליוזמה זו ולסייע ביצירת פלטפורמות של חיים משותפים לדתיים וחילונים.

אנחנו מאחלים הצלחה לחברי גרעין נטע, ומקווים שיהיה הראשון בשורה של גרעינים מעורבים מוצלחים שיבואו אחריו.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.