שלום כיתה א צילום צביקה נבו
לוגו צו פיוס ודיאו

עשו לנו בית ספר!

צו פיוס, 15.1.2014

בית הספר המשלב "קשת התקווה" באליקים - שנה ראשונה

בית הספר המשלב באליקים - שנה ראשונה

בתחילת שנה"ל תשע"ד יצאה לדרך, לראשונה בתולדות בית הספר היסודי באליקים, כיתה א' משלבת. הכיתה מונה 15 תלמידים, חמישה ילדים דתיים תושבי אליקים ועשרה ילדים מישובי הסביבה, שאינם דתיים בהגדרה. שתי מחנכות מנהלות את הכיתה – מורה דתית הנימנית על הצוות הקבוע בביה"ס, ומורה חילונית, מקיבוץ הזורע, בעלת ניסיון רב בהוראה.

למן המפגש הראשון נוצרו בין שתי המחנכות קשרים בינאישיים ומקצועיים נפלאים. יחסי הידידות, ההערכה ההדדית והדיאלוג האיכותי ביניהן, מהווים מודל חי להתנהלות משותפת של דמויות בעלות זהות דתית תרבותית שונה, ותורמים לאווירה הנינוחה והסובלנית בכיתה.

לצד לימודי הליבה ולימודי היסוד להקניית מיומנויות וטיפוח סביבה רגשית וחברתית, מתקיימות בבית הספר פעילויות מגוונות להעמקת הזיקה לתכניה הרב תחומיים של התרבות היהודית, ביניהן אירועים סביב לוח השנה היהודי והישראלי, לימודי תרבות ישראל לקבוצה החילונית ולימודי הלכה לקבוצה הדתית, לימוד משותף של פרשת השבוע ברוח החינוך הביוספרי, תפילת בוקר ומפגש תחילת יום וברכות המזון המסורתית ו"החילונית" בארוחת הבוקר.

האתגר הראשון שהזדמן לצוות ההוראה, היה המפגש בתחילת היום: איך בונים שעת בוקר איכותית, פלורליסטית, מגוונת, מול תפילת הבוקר? מי משתתף באיזו פעילות?

יחד עם המדריכה הפדגוגית המלווה מטעם "צו פיוס" גיבשו מחנכות כיתה א' את שעת הבוקר, והיא מלווה אותן בתהליכי התמודדויות השונות עם המורכבות שמזמנת המסגרת המשותפת. המדריכה מקנה כלים להוראת תרבות ישראל ומסייעת בהתמודדות עם סוגיות, דילמות והתלבטויות שמזמן המפגש הבין-תרבותי.

, , ,

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.