קשת התקווה אליקים

קשת התקווה - אליקים

בית חינוך יסודי קשת התקווה נמצא במרחב הביוספרי רמת מנשה, בתחום שיפוטה של המועצה האזורית מגידו. בית החינוך פועל במודל בתי ספר "קשת", בליווי מקצועי ארגוני ופדגוגי של צו פיוס

בחזרה למפת מוסדות החינוך

בשנת הלימודים תשע"ד התקיים פיילוט של כיתה א' משותפת לאוכלוסיות דתיות, מסורתיות וחילוניות. לאור ההצלחה של המהלך ולשביעות רצון התלמידים, המורים, ההורים,
המועצה האזורית ומשרד החינוך, קיבל בית הספר את האישור ואת ברכת הדרך להיות "בית ספר משלב" צומח, כך שבשנת הלימודים תשע"ה לומדים בכיתות א וב בכיתות משותפת לאוכלוסיות דתיות, מסורתיות וחילוניות.

המשותף לכולם הוא הרצון לחנך את ילדיהם ברוח האזור בו הם גרים, להכיר את הסביבה ואת האנשים אשר מרכיבים אותה ולתת לילדיהם חינוך ייחודי, המאגד תרבות יהודית הישראלית, עם שמירת הטבע ואהבת הארץ, באמצעות שיח משותף בין תפישות חיים שונות והיכרות הדדית מעמיקה, הרואה את המשותף ובו בזמן מכבדת ומאפשרת את השונה.

בית הספר שם דגש על החינוך הסביבתי, המהווה עיקרון פדגוגי מנחה בתוכנית הלימודים האזורית.

מנהלת בית החינוך, סמדר עקרי: "זכות גדולה נפלה בחלקי להוביל  מהלך מאתגר וחשוב ברמה יישובית, אזורית ומדינית כאחד. מהלך המחבר את כלל עם ישראל למסגרת אחת מיוחדת, המאפשרת לכל אחד להתנהל על פי הזהות שלו  ולשמור עליה. מהלך המאפשר לכל ילד וילדה להכיר את האחר, לקבל אותו וללמוד ממנו. מרטין בובר אמר: 'רק כשמכיר האדם היחיד את האדם האחר בכל אחרותו כעצמיות, כאדם, ומתוך הכרה זאת הוא בוקע ויוצא לקראתו - הוא פורץ את הסגר בדידותו'. והרי ידוע כי אב אחד לכולנו וכי אל אחד בראנו".

מנהלת בית החינוך מדגישה, כי שר החינוך, הרב שי פירון, מעודד הקמת בתי ספר משלבים אוכלוסיות דתיות, מסוריות וחילוניות ומצטטת מדבריו, שנאמרו בטקס הכנסת ספר תורה בקהילת בית ספר משלב אוכלוסיות במזכרת בתיה:
"אני חושב שזו קהילה שלא מפחדת. לא מפחדת מהמפגש. לא מפחדת מהשונה. אי אפשר לחנך מתוך  פחד, אי אפשר לחנך מתוך יראה, אי אפשר לחנך מתוך חשש. לצערי הרב, במערכת החינוך הישראלית ובחברה הישראלית, הפחד תופס מקום גדול מדי ביחסים שבין אדם לאדם וביחסים שבין קהילה לקהילה. כאן החלטתם לשים את הפחד בצד. כשהפחד מתפוגג, נשמות נפגשות. ויש הארה גדולה ולומדים ביחד ומדברים ביחד".

מדברי ההורים:

רוני ואמיר זלצר: "רצינו לשלוח את בתנו למקום שילמד אותה פתיחות וקבלה של השונה ממנה, מקום ששם דגש על האדם, על החיים, על אמונה, על טבע. מקום שבו יש תקשורת פתוחה והדדית בין הצוות וההורים".

אסנת הרץ אלדר: "אנחנו מאמינים, כי בנותינו צריכות להכיר את פניה הרבים של החברה הישראלית. יצירת דיאלוג עם ילדים שבאים מזרמים שונים ביהדות, יתאפשר במסגרת בית הספר"

לי ובר ספיר: "חשובה לנו הזהות והתרבות הישראלית וחשובה לנו אהבת הטבע והארץ, אנו רואים כאן הזדמנות לעסוק בשתיהן".

>> לאתר בית הספר

>> רב אתגרים / הרב יאיר שטראוס, רב ביה"ס קשת התקווה

פותחים שנה עם צו פיוס: סמדר עקרי, מנהלת קשת התקווה

פותחים שנה עם צו פיוס: לי ובר ספיר, קיבוץ גל-עד

פותחים שנה עם צו פיוס: קרין שטרן, מנהלת מחלקת החינוך מועצה איזורית מגידו