שני ילדים

סקר: החינוך המשותף 2014

13.1.2015

 % 80 מציבור ההורים הישראלי סבור כי בתי ספר משותפים לתלמידים חילונים דתיים ומסורתיים יסייעו בהפחתת הניכור בין המגזרים


 

כך עולה מסקר שערך "צו פיוס" לבירור עמדות בחברה הישראלית כלפי מסגרות חינוך משותפות. לפי הסקר,  49.5% מקרב ציבור ההורים הכללי מעוניינים לשלוח את ילדיהם למסגרת משותפת.

עוד עולה מהסקר כי חלה עלייה ברמת המודעות כלפי החינוך המשותף: 56% מציבור ההורים שמעו על החינוך המשותף לעומת 29.2% לפני כארבע שנים

הסקר נערך באמצעות חברת גיאוקרטוגרפיה, מעלה נתונים מסקרנים לגבי התפיסה החינוכית של משפחות ישראליות יהודיות, והוא חושף את עמדות ההורים לגבי החינוך אותו היו רוצים להעניק לילדיהם, וכן את עמדתם ביחס ליחסי דתיים- חילוניים במדינה.

כ- 80% מהנשאלים אמרו כי חינוך במסגרת משותפת לדתיים וחילוניים יכול לסייע בהפחתת הניכור בין המגזרים השונים בחברה הישראלית. עוד עולה מהסקר כי מרבית ההורים המגדירים עצמם חילוניים היו רוצים שילדיהם ילמדו בביה"ס יותר תכנים מהמסורת היהודית ( 14.2% מקרב ההורים החילונים השיבו כי הם מאוד מעוניינים ועוד 49.2% השיבו כי הם די מעוניינים להעשיר את ילדיהם בתכנים הקשורים למסורת היהודית).

על השאלה האם ילדיך נוהגים לבלות עם ילדים ממגזרים אחרים אחר הצהריים, השיבו 33% מכלל ההורים כי בפועל ילדיהם אינם נפגשים כלל, או לעיתים רחוקות, עם ילדים בעלי השקפות דתיות/ חילוניות שונות משלהם. הציבור הפתוח ביותר כלפי מפגש עם ילדים מסקטורים אחרים הוא הציבור המגדיר עצמו מסורתי: 29.7% מבין המשיבים המסורתיים השיבו כי ילדיהם נפגשים באופן קבוע עם ילדים מזרמים אחרים, לעומת 6.6% בלבד בקרב הציבור החילוני, ו 14.3% בלבד בציבור הדתי.  14.4% המגדירים עצמם חילונים דיווחו כי ילדיהם לא נפגשים אף פעם עם ילדים מסורתיים או דתיים, לעומת אחז אחד מקרב הציבור המסורתי, ו8.4% מבין ההורים הדתיים.

עם זאת, 80% מקרב הנשאלים הדתיים והמסורתיים השיבו כי היו מעוניינים שילדיהם יכירו ילדים ממשפחות חילוניות.

עליזה גרשון, מנכ"לית 'צו פיוס', אמרה בעקבות תוצאות הסקר כי מדובר במגמה הנמשכת כבר זמן רב בחברה היהודית בישראל. "אנחנו לא מופתעים מתוצאות הסקר. כמי שפועלים כבר שנים רבות בתחום החינוך הפורמלי, אנחנו רואים איך בשנים האחרונות יש עלייה במס' ההורים הפונים אלינו בבקשה לפתוח מסגרות חינוך משלב במקומות שונים ברחבי הארץ. אנחנו חיים ביחד, עובדים ביחד ומשרתים בצבא יחד. אין סיבה שלא נלמד ביחד, ותוצאות הסקר מוכיחות שכך חושבים גם מרבית ההורים".

ארגון "צו פיוס", הפועל משנת 96' לקיומה של חברה ישראלית מלוכדת וצמצום השסעים בחברה הישראלית, היה שותף בהקמת 10 מסגרות לחינוך משותף לקראת פתיחת שנה"ל תשע"ה. המסגרות השונות הוקמו במודלים שונים, כאשר חלקם כוללים גני ילדים, בתי ספר חדשים וכן בתי ספר שעברו הסבה לחינוך המשותף.

הפעילות החינוכית של הארגון נעשית בשיתוף פעולה מלא עם משרד החינוך והרשויות המקומיות, החל משלב הפנייה לארגון, דרך ההקמה וכלה בליווי הפדגוגי למורים. המסגרות הוקמו על ידי מחלקת החינוך הפורמלי של ארגון "צו פיוס". המחלקה, בראשותו של אסף הירשפלד, פועלת להקמה וליווי של מסגרות חינוכיות משותפות לחילוניים ודתיים.

כיום קיימות כ- 40 מסגרות, ובהן בתי ספר, גני ילדים, חט"ב ותיכונים, הפועלים במתכונת של החינוך המשותף בצורות שונות. ארגון "צו פיוס", מלווה חלק ממסגרות אלה, כאשר ברוב המקרים הפנייה להקמה נעשית על ידי קבוצות הורים במקום, או על ידי הרשות המקומית. במסגרת החינוך המשותף, לומדים מאות תלמידים בכיתות מעורבות, דתיים וחילוניים, כאשר תוכנית הלימוד, כמו גם הדרישות מותאמות ללימוד משותף. המורים בגני הילדים ובתי הספר זוכים לליווי פדגוגי של "צו פיוס", המותאם לחינוך בכיתה מרובת זהויות דתיות.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי