המשרתת
גלית דהן קרליבך

המשרתת

פרשת ההטרדות המיניות במשטרה לא מפתיעה אם בוחנים את שפת הסיקור: הוא ניצב מעליה והיא משרתת תחתיו. גלית דהן קרליבך מזהיר מסמכות שעולה לראשפרשת ההטרדות המיניות במשטרת ישראל שהתגלתה לאחרונה- ומדללת עוד ועוד את רשימת הניצבים בראשה- איננה הפרשה הראשונה ולמרבה הצער גם לא האחרונה בתוך שפעת מכות ההטרדות המיניות שאיננה פוסחת על אף קבוצה, אף שיש מגזרים מסוימים שאינם מוכנים להודות שהנגע פושה גם בקרבם.


הפרשות מעוררות גועל ומדיפות סירחון של שחיתות שגם תתרן יריח מקילומטר. אך מעבר לגועל הבסיסי, יש בפרשה הזו פן נוסף שקשור לבעיית סמכות וכריזמה ועדות לכך נמצא בסיקור הפרשות המלבבות הללו בעזרת השפה המשמשת כאן כעדה מרכזית וחשובה לכך.
רבותיי וגברותיי, כשהמילים "משרתת תחתיו," "תחת פיקודו" וכו' מככבות בסיפור, האלימות מומחשת מכוח הסדר ההיררכי המשפט. הנה, הארץ נתן לבנות תמותה והשמים שמים לניצב. כי אם האישה נמצאת מתחת, מדוע לא להטריד ולסחוט אותה. מדוע לא לנצל את חוסר האונים שבו היא שרויה מתוקף מעמדה הנחות?


בעזרת דמיוני תמיד בראתי מקומות קסומים שבהם אין היררכיה ומעמדיות. אני מודעת לגמרי לנאיביות שבדמיונות אלו ושיש צורך להפריד בין דמיון למציאות ושהמציאות, מה לעשות, יש בה היררכיה. אך כשמדובר בניצול סמכות, הדבר קשה שבעתיים ודורש בדיקה מדוקדקת של הסמכות עצמה. 


וכשאני אומרת סמכות אני מתכוונת לכל סמכות, לא רק צבאית או משטרתית. למשל, על סמכות בישיבה או באולפנא. שתקום מי שלא מכירה את המצב שבו רב באולפנא או בתיכון לבנות מתעקש להפוך לשוטר צניעות. בשם הצניעות כמובן הוא דואג מאוד למפתח החולצה, לאורך השרוולים ולכך שהברכיים לא ייראו בשם מצב. כמובן שאותו רב סמכותי לא רואה בדרך התנהגותו כל סתירה עם עניין הצניעות שלו הוא מייחל כל כך. האם מקרים כאלו שנעשו במסגרת הסמכות, הגאווה, ההיררכיה ולעיתים הכריזמה נותרו רק במסגרת המותר? אני עדה לכך שלא. מפה הדרך להטרדה מינית קצרה מאוד. וכמובן שיש מקרים רבים שאינם פוסחים על שום תחום: מתחבורה ועד אמנות, מהיי טק ועד תחום הטלוויזיה והפרסום, והמשותף לכולם הוא הכבוד והסמכות שניתנים בידי אנשים לא נכונים.


כדאי להזכיר את עמדת המקרא בעניין כריזמה וסמכות. בכלל, המקרא לא מת על אנשים רמי מעלה וזה מתבטא באי התלהבות מ"שום תשים עליך מלך" ומכך שדאג להציב למשה רבינו יד ושם והניח לו להיקבר אי שם בערבות מואב,  כמו כן המקרא לא הדגיש בהגדת פסח את חשיבות תפקידו ביציאת מצרים וכשכבר נכנע לעניין המלך, דאג לדרוש שלא ירבה לו סוס וקדילאק.


כדאי להרחיב את המושג "מלך" קצת מעבר לרשימת מלכי יהודה וישראל שנאלצנו לשנן בילדותנו, ולהזדהות עם רוח המקרא: כמעט תמיד כשזה התחיל במלך זה נגמר ברע. וכל האומר דוד חטא אינו אלא צודק.


לא יזיק לחשוב על הניצבים שעומדים שם, בגאון, ממרום תפקידם, נוהגים בשררה ובראוותנות כלפי מי שתחתיהם. לא יזיק לחשוב על מד היררכיה. מין מכונת אמת שתצליח לסנן את האנשים הללו ושתבחר רק את אלו שרוצים למלא את תפקידם בשקט ובנאמנות. לא יזיק לחשוב על ניכוש ועקירה משורש הרע של מה שקורה במשטרה ובמוסדות אחרים. אלו לא עשבים שוטים בכלל. אלו שורשי רע שיש לעקור בלי פחד.

מאמרים נוספים מאת גלית דהן קרליבך
גלית דהן קרליבך

עם פתיחת השנה, אני בעניין של לבטל טרנדים חינוכיים: משרד החינוך נוקט בתהליכי "החלבה"- מסירת עובדות לתלמידים בדבר החובה לאכול 4-

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.