לוח בכיתה טו בשבט
כרזת טו בשבט בגן

טו בשבט בגנים ובבתי הספר המשותפים בסימן קשרי קהילה

אהבת הארץ, ערבות הדדית וזמן איכות להורים וילדים - כך חגגנו את טו בשבט התשע"ה בגנים ובבתי הספר המשותפים

השנה טו בשבט הגיע בלי נטיעות - בגלל שנת שמיטה. אבל במסגרות החינוכיות של ''צו פיוס'' חגגו את חג האילנות בדרכים יצירתיות ושונות: 

כמו לפני כל מועד, קיבלו הצוותים החינוכיים שלנו חוברת הדרכה בנושא ט"ו בשבט. בחוברת הדגשנו את השפה החינוכית הייחודית שלנו – שפת החינוך המשותף – שפה של ערבות הדדית, קשרים קהילתיים, ושילוב של תרבות יהודית וישראלית.

טו בשבט בגן

ומה עשו במסגרות השונות? –

בבית הספר ''ראשית'' בבנימינה נערך סדר ט"ו בשבט משותף להורים ולילדים. בגן ''כלנית'' בבנימינה ובגן ''קשת'' בגדרה נערכו סדרי ט"ו בשבט לילדים ולגננות יחד: הילדים סייעו לסדר את השולחנות והכיסאות, לפרוש מפות לבנות והביאו מפירות ארץ ישראל. המשתתפים שרו ביחד, שתו וטעמו מהפירות.

סדר ט"ו בשבט עם ההורים היה הזדמנות לחיזוק הקשרים הקהילתיים בין ההורים וליצירת זמן ייחודי, שבו נשמטים עיסוקי היומיום והריצה אחר הזמן וברוח שנת השמיטה – יושבים מבוגרים וילדים יחד, בנחת, שרים ומשוחחים.

אחד הדברים המרגשים שאנחנו נתקלים בו בכל חג מחדש, הוא היכולת היצירתית של המסגרות השונות לקחת את ההצעות החינוכיות שלנו, ולהביא לידי ביטוי את כשרונם הייחודי של הצווים, ההורים והילדים:

כך למשל בגן ''קשת'' בגדרה ערכו תערוכת עצים שהכינו הורים וילדים. בגן ''חרוב'' באליאב יצרו הילדים יצירות ממחוזרות, ברוח הציווי שציווה אלוהים על האדם הראשון ''לעבדה ולשמרה'' – לשמור על העולם ולא לקלקל אותו. הילדים בגן ''כלנית'' בבנימינה ברכו את האילנות ברוח המדרש ''אילן אילן במה אברכך'':

עמית: ''שכל העצים יהיו בריאים''.

מיכל: ''שישמרו את הענפים לציפורים''.

אלונה: ''שיהיו עצים גדולים''.

אלה: ''שיהיה לעצים יפה להסתכל על הקשת''.

לביא: ''שלא יכרתו את העצים''.

מצטרפים לתפילות שלכם, ילדים. 

המחברת היא מנחה פדגוגית ומפתחת תוכניות בצו פיוס

מאמרים נוספים מאת מיכל ברגמן
מיכל ברגמן
איך מתווכים את אלוהים בצוות חילוני דתי? – מחשבות על החינוך המשותף בישראל ועל אלוהים
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ושוב הם באים לביקורים. החברים הללו, שעזבו לא מזמן לטובת עתיד טוב יותר להם או לילדיהם. "איך אתם חיים פה בחום הזה". יגיד הרווק.

מכנסונים ועקבים. המחאות מדגישות את האבסורד שבנהלים הללו
גלית דהן קרליבך
קשה להיות בחורה אנלוגית בעולם סלולרי