כדורגל 2008
יוחאי שרון

עוד שבת של כדורגל?

כדורגל בימי חול אינו אינטרס דתי דווקא, והעברת המשחקים לימי חול אינה פוגעת בחילונים. להיפך

פורסם באתר Ynet בתאריך 28.8.2015

לפני כשבוע קבעה השופטת אריאלה גליצר-כץ בבית הדין לעבודה, שמשחק בשבת הוא עבירה פלילית. את העתירה הגישה נציגות שחקני הכדורגל בישראל נגד מנהלת הליגה הלאומית, שקבעה שמשחקי הליגה יתקיימו בשבת. בעקבות הפסיקה נאלצה מנהלת הליגה להזיז את משחקי המחזור הראשון לאחר צאת השבת או לימי חול.

"עוד שבת של כדורגל" שר לנו הרצל קביליו, ואפילו הגשש החיוור קבעו שבשביל ניצחון של בית"ר ירושלים, יש לשפוך קילו שמן בבית כנסת ולהפריח שתים-עשרה יונים "כל שבת, אפילו אם יוצא יום שלישי". גם במנהלת הליגה זוכרים שכדורגל משחקים בשבת. "זהו ססטוס-קוו בן מאה" אמרו שם.

אלא שבמנהלת הליגה כנראה לא מעודכנים. כבר כמה שנים שמשחקים רבים בליגת העל אינם מתקיימים בשבת. גם בליגה הלאומית בשלוש השנים האחרונות לא שיחקו בשבת. מסתבר שהסטטוס קוו אינו בן מאה. אולי בן 97, אולי פחות. בשנים האחרונות הוכח שניתן לשחק כדורגל גם בימי חול, והשערים לא נופלים.

בכל ויכוח ציבורי בישראל שקשור לשבת וליחסי דתיים וחילונים עולה שוב ושוב הצורך של החילונים "לוותר" לדתיים. תמיד החילונים הם אלה שמשלמים את המחיר, וכל זה כדי להתחשב בדתיים.

דת וספורט
בדרך כלל יש אמת בטענה הזו, אבל לא הפעם. כדורגל בשבת אינו אינטרס דתי דווקא, והעברת המשחקים לימי חול אינה פוגעת בחילונים. להיפך. אפשר לחשוב על כמה סיבות טובות גם בשביל חילונים לקיים את המשחקים בימי חול - תחבורה ציבורית למשל, שמאפשרת גם לחסרי מכוניות להגיע למגרש, מה שלא ניתן לעשות כשהמשחק מתקיים בשבת.

"הדת לא צריכה להיות מעורבת בספורט", אמרו במנהלת הליגה. הטענה נכונה, אבל האם לדעת המנהלת גם הציבור הדתי לא צריך להיות מעורב בספורט? המשמעות העמוקה של קיום המשחקים בשבת היא הדרה של הציבור הדתי בישראל מספורט בכלל וכדורגל בפרט. אוהדי כדורגל דתיים אינם יכולים להנות ממשחקים כאשר הם מתקיימים בשבת. זאת ועוד, גם שחקנים דתיים אינם יכולים לקחת חלק במשחקים.

בעמותת צו פיוס זיהו את הקושי כבר לפני יותר מעשר שנים, כאשר העיתונאי הדתי שאול מייזליש פנה לעמותה בבקשת עזרה. בנו, אז שחקן מוכשר בקבוצת בית"ר טוברוק נתניה, לא יכול היה להשתתף במשחקי הקבוצה שהתקיימו בשבת. בעקבות שיתוף הפעולה של עמותת צו פיוס עם ההתאחדות לכדורגל ניתן לקבוצה היתר מיוחד לשחק בימי חול, והיא הפכה לקבוצה הראשונה שנקראה "קבוצת צו פיוס" בליגות הילדים והנוער.

מאז נבעטו הרבה כדורים לשער, וכיום יש יותר מ-80 קבוצות "צו פיוס" בליגות הילדים והנוער שאינן משחקות בשבת, ומאפשרות למאות ילדים, דתיים וחילונים, לשחק יחד כדורגל. המספר הרב של קבוצות צו פיוס מצביע על צורך אמיתי וביקוש למשחקים בימי חול. בקבוצות צו פיוס מוכיחים שאפשר לחיות יחד, ולשחק כדורגל ביחד, למרות ההבדלים בהשקפת העולם ואורחות החיים.

בשאלת המשחקים בשבת לא מעורבים רק תקנות וחוקי עבודה אלא גם אינטרסים וכסף גדול שנובע מזכויות שידור ופירסום. למרות הלחצים, אנחנו בעמותת צו פיוס קוראים למנהלת הליגה ולהתאחדות להמשיך במגמה של קיום משחקים בימי חול, לא רק כדי לתת פיתרון לדתיים, דבר חשוב כשלעצמו, אלא בעיקר כדי למנוע הדרה של ציבור שלם בחברה, ולאפשר גם לדתיים וגם לחילונים להנות יחד מכדורגל.