לבוא נקיים
אלישיב רייכנר

לבוא נקיים

במדרשת עין פרת רקחו נוסחה מנצחת לתפילת יום הכיפורים: חילונים ודתיים, במנגינות מסורתיות וחדשות, בעזרת נשים או בעזרה משותפת. אלישיב רייכנר ממליץ לאמץ

השעה הייתה אחת בצהריים כשהצצתי לבית המדרש של מדרשת עין פרת בישוב אלון. לפי השקט חשבתי שבית המדרש ריק, אך כשפתחתי את הדלת עמדו מולי עשרות צעירים עם ידיים מונפות באוויר בעיצומו של תרגיל יוגה. זה היה אחרי בוקר של לימוד אינטנסיבי. שמונים חבר'ה בשנות העשרים המוקדמות לחייהם, בנים ובנות, דתיים חילוניים, וכל מה שבאמצע, שעצרו הכול למשך חודש והגיעו להשתתף בתכנית אלול של המדרשה בעין פרת.

תכנית אלול נוסדה לפני תשע שנים, כדי לאפשר לצעירים לקחת פסק זמן מהלימודים או העבודה, לחוות יחד תקופה משמעותית של לימוד והעמקת זהות, ולצבור אנרגיות לשנה החדשה. במחזור הראשון של התכנית למדו 26 צעירים, בשנה שלאחר מכן 46, ובשנים שלאחר מכן הביקוש עלה והגיע למאות. השנה משתתפים בתוכנית כמאתיים לומדים המחולקים לארבעה קמפוסים שונים ברחבי הארץ.

תרגיל היוגה בעין פרת הסתיים. החבר'ה התפנו לארוחת צהריים ולי הייתה הזדמנות להביט מהצד על החבורה. ראיתי שם הרבה חיוכים, זיהיתי נינוחות ושמחת חיים, ראיתי מגוון, זיהיתי התעניינות באחר וסקרנות. אבל את מה שלא ראיתי לא הצלחתי להגדיר עד שאנשי המדרשה עזרו לי. אין פה ציניות, הם סיפרו. אין מסכות, אין פחד מאחר, יש אותנטיות. אין שיח שיפוטי, ואין עיסוק בהגדרות. אנחנו בית מדרש ישראלי וכל מי שרוצה לבוא ללמוד, מוזמן. אתה יכול לשאול בשיעור איזה שאלות שאתה רוצה בלי שיפתחו עליך עיניים. תמצא פה אדם חילוני שישיר בהתלהבות בקבלת שבת בלי שילחששו עליו שאולי הוא חוזר בתשובה, או אישה דתייה ששואלת שאלה נועזת שבמסגרת דתית היו מגדירים כשאלת כפירה, וכאן, היא תתקבל בהבנה.

ביום שלישי הקרוב, יגיעו כשמונה מאות צעירים, בוגרי התכניות השונות של מדרשת עין פרת לתפילות יום כיפור משותפות שיתקיימו בשני מוקדים – במדרשה שבישוב אלון ובחוות הנוער הציוני בירושלים. גם בתפילות, ישתתפו גברים ונשים, דתיים חילוניים, והן מתוכננות באופן שיהיה רלוונטי עבור הקהל המגוון.

המנגינות שבהן ישירו המתפללים את קטעי התפילה המסורתיים, מורכבות הן ממנגינות מסורתיות והן ממנגינות ישראליות מוכרות. בית הכנסת מחולק לשלוש עזרות: עזרת גברים, עזרת נשים, ועזרה משותפת, ובנוסף לחזן, יש חבורה מגוונת של 'מובילי תפילה' שמפוזרים בקהל ומסייעים לחזן להוביל את התפילה בעיקר בקטעי השירה. גם שם בתפילות, לפי עדות המשתתפים בשנים עברו, לא תמצאו ציניות, לא שיפוטיות ולא פחד. כן תמצאו אווירה שמאפשרת כנות ואותנטיות ומתעלמת מהמקומות המגדירים מהם מגיעים המתפללים.

לא כולם מסוגלים להתחבר לאווירה הזאת. לא לכולם זה מתאים. יש כאלו שרוצים, ובצדק, את בית המדרש שלהם, את הקהילה הטבעית, את התפילה המוכרת, ואת המקום הקבוע בבית הכנסת, אבל הנוסחה שנרקחה שם במדרשת עין פרת היא כן משהו שמומלץ לכולם לאמץ לקראת יום הכיפורים. מי שמחפש הכנה טובה ליום הקדוש הזה, לא ימצא אותה בחנויות האופניים, לא בעצות להקלה על הצום וגם לא בהמלצות איך "להעביר" את היום. ההכנה אולי הכי טובה גם לפרט וגם לחברה, היא לנסות לבוא ליום הזה כמה שיותר נקיים, כמה שיותר אותנטיים, בלי מסכות, בלי עטיפות, וללא ציניות.

בשביל להרגיש את האווירה המטהרת של יום כיפור, מוכרחים להתקלף, לפחות ליום אחד, מהתיוגים ההכללות והדעות הקדומות שיש לנו גם על אחרים וגם על עצמנו. ההתקלפות הזאת היא חלק הכרחי מתהליך התשובה, והיא זו שמאפשרת את הטהרה ואת הכפרה, בין אדם לבורא. בין אדם לחברה.

מאמרים נוספים מאת אלישיב רייכנר

אם הייתי יכול להוסיף עוד תכנית לתכניות הלימודים של שנת הלימודים החדשה, הייתי מוסיף תכנית להורים וקורא לה תכנית ההרגעה והאמון. כן. הורי ישראל. שתו כוס מים, ותירגעו בבקשה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.