לראות את האור
גלית דהן קרליבך

לראות את האור

חשכה היא מה שהתחולל במערכת שרלי הבדו, כאשר הטרור ניסה להכחיד את הדמיון והבוהק הגדול מצוי בדיוק במקום בו ילדים ומבוגרים דולים מילים מתוך מדפים ולוקחים אותן הביתה ליומיים. 

בשבעה בינואר השנה פרצו מחבלים למערכת השרלי הבדו בצרפת ורצחו 12 אנשים (שניים מהם היו שוטרים, השאר-אמנים). הרקע למעשה ברור מאוד: קריקטורה על מוחמד בשער הקומיקס הוציאה מוסלמים קיצוניים מדעתם, אבל הם ממש לא המציאו את הגלגל ולא יהיו הראשונים שנוטים להתייחס להומור כחומר נוגד קדושה. כסופרת ויוצרת שהדרך היחידה בה היא יודעת לנווט היא דרך הדמיון והפנטסיה, ברור למדי שבשבילי זה האירוע החשוך של השנה.


כשחושבים על טרור מיד עולות תמונות זוועה של גורדי שחקים מתמוטטים ושל חלקי אוטובוסים עפים לכל עבר, אבל אצלי תמונת הזוועה הראשונית שעולה למוח היא שריפת ספרים וצנזורה תרבותית. כל שלטון טוטליטרי המכבד את עצמו פוחד פחד אלוהים מסופרים, ועוד לפני שהוא מבסס את שלטונו הוא פותח במאמצים להכחיד את חיי התרבות והדמיון. כי כאשר מדמיינים אפשר לדמיין מציאות אחרת, ומציאות אחרת היא בדיוק מה שהשליט לא צריך עכשיו על הראש. הסיפור הטרגי של שרלי בדו מצטרף לבריחתו של מישל וולבק לאחר שפרסם את הספר "כניעה" העוסק במצבה העתידני של צרפת כמדינה מוסלמית דתית. במקום שבו הומור, דמיון ופנטסיה מוכחדים ומכופפים לרצון השליטים, אני מפחדת מאד.


כנקודת אור אני בוחרת את המקום הדמוקרטי ביותר במדינת ישראל: הספרייה. פגשתי שם לא מזמן, את אחד מעשירי ירושלים, בוחר לעצמו ספרים, והמראה הזה שימח אותי מאד. בישראל של שנת 2016 כל נבואות הזעם בדבר ספרות נייר ההולכת ונכחדת לעומת התבססותה של ספרות הדיגיטאלית מתבדות כמו גם שאר התחזיות לגבי שקיעתן של הספריות העירוניות. הספריות מלאות אנשים מכל הצבעים, המגזרים, המגדרים והעדות. מקום שבו הממסד מאפשר גישה חופשית לספריה כזו הוא המקום שבו אני רוצה לחיות. במקום בו קוראים לתהליך הכתיבה והחשיפה של ספר "להוציא לאור" אני מרגישה בבית.

גלית דהן קרליבך היא סופרת. ספרה "שובו של פי עשר" השני בסדרת הפנטסיה "ערפילאה" רואה אור בימים אלו.

מאמרים נוספים מאת גלית דהן קרליבך
גלית דהן קרליבך

עם פתיחת השנה, אני בעניין של לבטל טרנדים חינוכיים: משרד החינוך נוקט בתהליכי "החלבה"- מסירת עובדות לתלמידים בדבר החובה לאכול 4-

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.