אנשים טובים באמצע הדרך הלא מונגשת
לינוי בר גפן

אנשים טובים באמצע הדרך הלא מונגשת

כל מי שמושיט יד לסייע לנכה מבלי שהתבקש הוא נקודת אור, אבל לו היו פה מנגוני הנגשה מוסדרים, לא היינו צריכים לסמוך על טוב ליבם של זרים

המקום המואר והחשוך שוכנים זה לצד זה כשמדובר בנכים. כשאני מגלגלת את הכסא של בן זוגי בציבור תמיד אני נפעמת מהנכונות המיידית של הסובבים, ילדים ומבוגרים כאחד, להציע עזרה ולהגיש אותה, לפעמים גם בלי לומר מילה מקדימה: אחד פותח דלת, אחת מזיזה פריט שמפריע בדרך, גבר חזק שואל אם נזדקק סיוע במדרגות של הבניין הלא מונגש, אחרת מחלקת לנו שוקולד עם איחולי "יום מתוק". לא היינו נזקקים לאלומות האור האנושיות האלה לו המרחב הציבורי היה עומד בחוק שמחייב אותו להיות מונגש.

אפליקציות הניווט הלווייניות חיסלו כמעט לחלוטין את המראה השכיח מפעם של אדם פותח את חלון הרכב וקורה לזר על המדרכה: "סליחה, אתה יודע אולי איפה רחוב כך וכך?". לצד ההקלה שהטכנולוגיה הזו הביאה לבורי-ניווט שכמותי, קצת נחמץ לי הלב כשאני רואה איך חלונות הרכב נפתחים כיום כמעט אך ורק כדי לקלל נהגים סוררים. היה משהו חביב ביכולת שלנו לסייע זה לזו בהגעה, בחיוך אסיר התודה בסיום, אפילו בקללה החרישית בלב כעבור כמה דקות במקרה שהסיוע התברר כהפניה למקום הלא נכון. נו, ככה זה בני אדם – רוצים לעזור אבל לפעמים טועים.

הדבר שונה כשמדובר בנכים: בניגוד למגבלת הניווט, המוגבל בגופו לא רוצה לבקש עזרה ומתפלל חרישית ליום שבו הנדיבות הוולונטרית תהפוך למיותרת לחלוטין. כל מה שהוא רוצה זה להתגלגל ולהיטמע בהמון, ללא יחוד, ללא שימת לב מיוחדת לקיומו. כדי שזה יקרה, הרשות המבצעת היא זו שצריכה להיות היד הנעלמה של הציבור. למה היא לא עושה את זה? אפשר כמובן לתת את התשובה המובנת מאליה – כסף – אבל נדמה לי שזה יותר מזה. נדמה לי שהיא בונה על הסולידריות הציבורית, על העובדה שאנחנו מחונכים לצדקה ולא לצדק.

אני לא קוראת לכם להפסיק להושיט יד לנכה, כמו שלעיתים אני שומעת קריאות להפסיק לתרום לעמותות למען רעבים "כי כך אנחנו מסייעים למלא את הואקום שהמדינה הייתה אמורה למלא". אני מאמינה שהרגישות הזו טובה לנותן לא פחות מלנעזר. אבל התרומה הגדולה ביותר שאנחנו יכולים לסייע באמצעותה לנכים היא בדרישה לצדק.

מאמרים נוספים מאת לינוי בר גפן
״אמיתות״ על יכולות פיזיות, טראומות מלחמה, סכנות יחוד - הכל יראה מגוחך בעוד אי אילו שנים
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.