צחוק בבית עשה לי אלוהים
קרני אלדד

צחוק בבית עשה לי אלוהים

צחוק הילדים הוא מושא געגועים, בדיוק כמו הלילות הבטוחים והמוגנים שכבר שכחנו

מואר:

הצחוק של הילדים שלי. הוא מוחלט, טוטלי, מעורר קנאה. הם מתפלשים בו, מרוחים בו, זורקים אותו אחד על השני ומדביקים את כולם. הם צוחקים כל כך הרבה, בלי חשבון, בלי להסתכל מסביב. לפעמים אני שומעת אחד מהם צוחק לבד בחדר, סתם, כי הוא הצחיק את עצמו. לפעמים הם בוכים מצחוק מסרט מצוייר ורואים אותו שוב ושוב ושוב וצוחקים באותה עוצמה באותה נקודה.

אני מסתכלת בהם ולא מבינה מתי איבדתי את הצחוק הזה. הצחוק שלנו, הגדולים, כל כך רחוק ממנו. הצחוק שלנו צריך סיבה. אנחנו מרצינים כי זה מוסיף לנו נקודות לפאסון, ולא משתטחים על הרצפה מפורקים מצחקוקים. אם זה לא ממש קורע – לא תראו אצלי חיוך. למה מה קרה?

חברה שלי אומרת שכשהיא בהריון היא צוחקת הרבה יותר, ומכל שטות. אני חושבת שהילד שלה מצחיק אותה, מבפנים החוצה. כי כזה הוא צחוק של ילדים. מבפנים החוצה, בלי סיבה זרה שתתערב. זה עניין פנימי.

חברה שלי בהריון. אני מסתובבת איתה הרבה יותר מאז, מנסה להדבק (ולפעמים מצליחה, קצת, בטיפות קטנות) בגשם הצחוק הזה, מפלי שמחה שטותית כזאת, ברוכה.

קראתי פעם שילדים צוחקים 400 פעמים ביום, והמבוגרים פחות ממאה.

מוצל:

לילה. נועלים את הדלתות. מרגיעים את הבית ומכבים אורות. בודקים שוב אם נעלנו את הדלת, אם החלון הוגף. מנסים להרגיע את הילדים שאין גנבים בארץ ישראל, ואם יבואו ערבים רעים אז הביטחון של הישוב יתפוס אותם. עוברים עם הילדים ומראים להם שנעלנו את הדלתות טוב טוב, ושאין להם מה לפחד.

לסבא שלי הטוב היתה שיטה לשלח אותנו לאוקיינוס השינה בבטחה ובטוב; הוא היה בודק לנו את העיניים. "תסתכלי למעלה", היה מורה, ומביט מקרוב בשתי העיניים. "ועכשיו למטה", ושוב בוחן, "ולצדדים". לפעמים היה מתעכב וחוקר נקודה שאולי אולי, אבל לא. הכל בסדר. יהיו לך חלומות נהדרים. לילה. טוב. נשיקה.

ובאמת, הלילות בהם בדקו לי את העיניים – מעולם לא הוטרדו ע"י חלומות בעתה. הלכתי לישון רגועה כי הבטיחו לי שהכל יהיה בסדר. הלוואי ומישהו היה בודק לי את העיניים הלילה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

עוד רגע קט בתי הספר יפתחו שוב את שעריהם ומאות אלפי תלמידים ישובו לשנת לימודים נוספת או יתחילו אותה לראשונה.

תגובות