חיבורים מעבר לים – על הקשר עם רשת החינוך היהודי רבס"ק
מיכל ברגמן

חיבורים מעבר לים – על הקשר עם רשת החינוך היהודי רבס"ק

"לא צריך להמציא את הגלגל" – את זה כולנו יודעים. השאלה הגדולה היא האם אנחנו זוכרים ליישם את הביטוי בזמן אמת

מחפשים את הגלגל – ומוצאים 

 שאלות על גלגלים מתאימים נכונות לא רק לתחום מכונאות הרכב, אלא גם לתחום החינוך היהודי: יש הרבה חינוך יהודי בעולם וברור לרובנו שצריכים להיות קשרים אישיים ורעיוניים. שאלות על מהו חינוך יהודי, איך עושים חינוך יהודי טוב,  ובעיקר דוגמאות לעבודה טובה בתחומים האלה, ביצירת קהילות מגוונות , בהעמקה בתחומים של תנ"ך, תפילה משמעותית, קשר עם הורים , שילוב טכנולוגיות ומה לא – כל אלה הם נושאים שעוסקים בהם צוותי חינוך בעולם כולו. כל שנותר הוא למצוא את הגלגל.

ואנחנו מצאנו ורשת רבס"ק מצאו:  רשת רבס""ק היא רשת של 135 בתי ספר יהודיים לילדים בעלי זהויות יהודיות מגוונות ושונות. היא פרושה בעיקר בצפון אמריקה אך גם במקסיקו, בריטניה ועוד. למדנו להכיר זה את זה וחשבנו ביחד אלו גלגלים אפשר להחליף ומה הערך המוסף של קשר עם רשת חינוך יהודית שנמצאת רחוק כל כך מבחינה גיאוגרפית.

לקרוא, ללמוד, ולהעביר את זה הלאה

כאמור, אחד הקשרים החשובים שלנו הוא למידה הדדית: ככל שקראנו ולמדנו, הבנו שיש לנו עוד הרבה מה ללמוד וגם ללמד. שכן, רשת רבס"ק מפרסמת ארבע פעמים בשנה כתב עת ששמו "הידיעון" והוא מוקדש לנושאים חשובים בחינוך בכלל ובהקשר של חינוך יהודי, בפרט.

כך למשל כאשר שאלנו את עצמנו כיצד יוצרים תפילה משמעותית – זהו אתגר חינוכי מורכב בישראל כמו בצפון אמריקה ובקהילות אחרות; כולנו באותה הסירה.  הקריאה בידיעון שכנעה אותנו שאין די בקריאת המאמרים – אלא יש להתחיל בתהליך של לימוד, דיון והטמעת רעיונות  והצעות לפעולה במסגרות החינוכיות שלנו. דווקא משום שרוב הילדים במסגרות 'צו פיוס' הם עדיין צעירים, יש לפנינו הזדמנות מיוחדת להציע הצעות מרעננות ומשמעותיות בנוגע לאופנים בהם ניתן להתפלל וללמוד על התפילה.

קריאה במאמרי הידיעון הבהירה לנו, שיש כאן הזדמנות גם ללמידה וגם לתהליך ארוך ומתמשך של הטמעה.

אז מה עשינו?

בשלב ראשון קראנו את המאמרים באנגלית ובחרנו לתרגם מהם לעברית. יצרנו חוברת של המאמרים הכוללת הצעות נקודתיות לפעולה והטמעה במערכת החינוך המשותפת. הצוות החינוכי שלנו דן בתוכן, כתב חוברת מרשימה לנושא התפילה המבוססת גם על דברי המחנכים של רבס"ק ובהשראתם יצרנו השתלמות בנושא תפילה לצוותי הגנים ובתי הספר והתחלנו בתהליך הטמעה כשהתובנות של החברות והחברים מרבס"ק משמשים אותנו; באמצעותם התחדד לנו עד-כמה חשוב שהצוות החינוכי יעסוק במשמעות התפילה [הדתית והחילונית] עבורו. זהו השלב הראשון ואליו כאמור, מצטרפות תובנות נוספות. רשת רבס"ק ביקשה מאתנו לתאר את התהליך לשתף את צוותי החינוך שלה, וכך עשינו.

אבל לא רק תפילה היא נושא שהעשיר אותנו. למדנו על מעורבות הורים וגם כאן יצרנו חוברת מאמרים, השתלמות ועבודה עם צוותי החינוך שלנו.  כעת אנחנו בוחרים מאמרים העוסקים בפיתוח קהילות ובפלורליזם. המשך יבוא.

הקשר עם רבס"ק אינו חד צדדי – צוות החינוך שלנו תורם מניסיונו ומידיעותיו לידיעונים ומביא דרישת שלום מחינוך ישראלי שהוא דומה ושונה: כך, למשל, התפרסם מאמר על חזון חינוכי והקמת בית ספר, על השאלה מדוע אלוהים כמעט ולא נמצא בחינוך הישראלי, תיאור קבוצות הכדורגל של צו פיוס והתהליך החינוכי שהן עוברות ועוד. המאמרים הבאים כבר מתבשלים...

גם תלמידות ותלמידים משתתפים: במסגרת הקשר ההולך ומתפתח הצטרפה קבוצת תלמידים ותלמידות מחט"ב מזכרת בתיה לתחרות "מוט בית דין" של הרשת: תחרות בה נקבע נושא אקטואלי שיש לדון בו מתוך לימוד של מקורות יהודים. לומדים, דנים, מכריעים ומציגים את הטיעונים בכתב וגם בעל-פה. בשנה האחרונה הייתה זו נבחרת של נערות, שהציגה טיעונים מרשימים והשתתפה בתחרות מרחוק, באמצעות שידור מקוון. (תמונה בראש הכתבה)

הקשר שלנו ושל רשת רבס"ק הולך ומתפתח ואנחנו בודקים יחד ערוצי התקשרות והעמקת שיתוף תוכן נוספים. המירשתת מקצרת את המרחקים, וכך גם שיחות הועידה המקוונות. אבל מה שבעיקר מסייע לקשר להעמיק ולהתפתח הוא הרצון המשותף שלנו, למצוא גלגלים שכבר הומצאו מתוך הבנה, שאנחנו נוסעים באותם הכיוונים ובאותו כלי רכב חשוב, שנקרא חינוך יהודי משותף.

פרטי תמונה המופיעה בידיעון צו פיוס החינוך המשותף:   

"מברכים על הרעה" יצירה של  איתן פלוטסקר – מקום ראשון בתחרות האומנות של רבס"ק, תיכון

Donna Klein Jewish Academy, Boca Raton

 

מאמרים נוספים מאת מיכל ברגמן
מיכל ברגמן

במאמר זה נסקרת הצעה לשילוב אומנות פלסטית כחלק מלימוד מקורות יהודים; ניתן לשלב מקורות הקשורים לנושא ישירות, כגון סצנות תנ"כיות, אך ניתן לשלב יצירות שעניינן אינו קשור ישירות לנושא הנלמד אלא

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.