בואו נשבור את החומה!

בואו נשבור את החומה!

14.1.2016

הגיע הזמן להפסיק לגדל ילדים על פס ייצור, במחשבה אחידה, בהישגים דומים, בבתי הספר המשותפים התלמידים מאותגרים כל הזמן על ידי ילדים מבתים שונים בעלי תפיסות שונות, ומתפתחים להיות מבוגרים סובלניים וידענים

להקת פינק פלויד הייתה הראשונה שיצאה לשבור את החומה, בקליפ המיתולוגי צועדים בסך ילדים במסכות, ומוחים על השיטה שהופכת את כולם לפס ייצור.

גם  ארגון צו פיוס רוצה לשבור את החומות. אלה שבין חילונים ודתיים, אלה שמפרידות בין תלמידים, הורים, אזרחים ומונעות מהם להכיר מכיוון שהחל מגיל אפס, הם מנותבים למערכות חינוך נפרדות. ממלכתי/ ממלכתי דתי / חרדי.

הפרויקט המההפכני של בתי ספר משותפים קורא תיגר על הנורמה: למה בעצם להפריד? מדוע שילד דתי וחילוני לא ילמדו יחד חשבון, עברית, טבע? מדוע שלא ישחקו כדורגל ולא יצאו יחד לטיול השנתי?

נכון, יש הרבה אתגרים בחינוך כזה. על הצוות וההורים ללמוד להדגיש את הזהות האישית של כל תלמיד. דתית או חילונית. לבסס את מערכת הערכים שהקנו לתלמיד בבית, כדי שלא יתבטל בפני החברים השונים ממנו.

אבל למען המטרה הזו קיימות תוכניות הלימודים הייחודיות של צו פיוס, תוכניות שיורדות לעומקים של הזהות האישית והיהודית, תרות אחרי ערכים משותפים, מבססות את היסוד היהודי אבל פתוחות למה שיש לעולם הרחב להציע, במידה רבה מאוד.

זו הסיבה שבחרנו בקליפ של פינק פלויד כשהשראה לסרטון שלנו. האמן אור רייכרט, פרסומאי ומאייר יצר את האנימציה המדגישה את האחידות במערכת הקיימת, את ההסללה של התלמידים לדרך אחת, מבלי לחשוב ולהביט לצדדים.

בבתי הספר המשותפים אי אפשר שלא להיות מושפעים ומשפיעים. אנחנו לומדים יחד, מנהלים טקסי מורשת, קבלות שבת, חוגגים את הישראליות ומרחיבים את היריעה של התלמידים, גם לחברים מבתים אחרים.

הבוגר שלנו צומח להיות פלורליסט, בטוח בעצמו וידען. הוא גדל בלי חומות סביב. הוא מתעצב מתוך חוויה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות