פעילות חינוכית בנימינה כדורגל דתיים חילונים
יחד בליגה

פעילות צו פיוס בקבוצות כדורגל מעורבות | חילונים, דתיים, מסורתיים

צו פיוס מפעילה תוכנית חינוכית העוסקת פיתוח זהות אישית, הכרת וקבלת ה'אחר', מגוון זהויות וקונפליקטים בחברה הישראלית, סובלנות, כבוד הדדי ושיתוף פעולה. הפעילות פותחה ע"י אנשי מקצוע מתחום הספורט והחינוך ומועברת בהצלחה ב-18 קבוצות ברחבי הארץ. התוכנית בתמיכת משרד התרבות והספורט

מערכים ומידע נוסף

כדורגל ישראלי נקשר לשבת אבל גם, לצערנו, לאלימות במגרשי המשחקים.  חשבנו כי קבוצות הכדורגל שלנו יכולות להיות משהו שונה גם במובן זה ומכאן צמח הרעיון לפתח תכנית חינוכית לחברי קבוצות הכדורגל של צו פיוס: המפגש של הילדים הוא הזדמנות לדבר על הדומה והשונה בין הילדים, על זהויות בחברה הישראלית, על יחסי חברות ועל ערכים של סובלנות וקבלת האחר. במהלך התכנית עוסקים הילדים גם בדיאלוג ככלי לפתרון ולניהול מחלוקות,  כבוד לזולת (הן בקבוצה והן בקבוצות יריבות), סובלנות, ערבות ואחריות הדדית .

פעילות כזו מהווה, בעיננו, תרומה חברתית גם מעבר ומחוץ למגרש הכדורגל, תשפיע על הסביבה הקרובה של השחקנים - בני משפחה וחברים, ותתרום את חלקה בהשפעה על החברה כולה.

כך פיתחנו תכנית חינוכית שמועברת במסגרת אימוני הכדורגל של קבוצות צו פיוס ומשתלבת בהם. התוכנית כוללת סדרה של מפגשים חינוכיים במגרש וטורניר בין הקבוצות המשתתפות. במפגשים החינוכיים לומדים השחקנים על המציאות החברתית הישראלית במעגלים השונים, נחשפים בצורה מעמיקה יותר לזהויות השונות ומשוחחים על הבעיות ועל הפתרונות האפשריים. 

במועדונים שבהם משחקים ילדים ובני נוער ערבים נוסף גם המימד הלאומי לערכים אלה. התוכנית החינוכית מתייחסת גם למימד הדתי וגם למימד הלאומי תוך הדגשת המורכבות, השוני והגיוון התרבותי בחברה הישראלית והחיים המשותפים בתוכה.

התוכנית  עוסקת בנושאים כגון פיתוח זהות אישית, הכרת וקבלת ה'אחר', מגוון זהויות וקונפליקטים בחברה הישראלית, סובלנות, כבוד הדדי ושיתוף פעולה ומתקיימת במחזוריות של שלוש שנים. בכל שנה כל קבוצה עוברת 5 פעילויות בנושאים שונים ולכל שנה נושא מרכזי אחד. השנה הראשונה עוסקת בנושא של זהות ומגוון זהויות, השנה השנייה מתמקדת בסובלנות וכבוד הדדי ואילו השנה השלישית מקדמת מנהיגות ואחריות.  למטה מובאת פעילות לדוגמא אשר עוסקת במגוון הזהויות בחברה הישראלית, כיצד מגוון זהויות מהווה יתרון ולא חסרון וכיצד קבוצת כדורגל מהווה מטאפורה למגוון הקיים בחברה הישראלית.

מערך פעילות לדוגמא מפעילות צו פיוס בקבוצות כדורגל מעורבות בכל הארץ (קובץ pdf)

למידע על התוכנית החינוכית ופעילויות נוספות ניתן ליצור קשר במייל football@tzavpius.org.il או בטלפון 02-6215353

מגוון זהויות בחברה הישראלית פעילות כדורגל 01מגוון זהויות בחברה הישראלית פעילות כדורגל 02מגוון זהויות בחברה הישראלית פעילות כדורגל 03מגוון זהויות בחברה הישראלית פעילות כדורגל 04