"והזוכה הוא...." - בית הספר קשת בגדרה בוחר סמל
צו פיוס

"והזוכה הוא...." - בית הספר קשת בגדרה בוחר סמל

צו פיוס, 21.1.2016

איך הופכים עניין פשוט כמו בחירת סמל לבית הספר לחוויה חוצת גילאים? איך מגייסים תלמידים ויוצרים גאוות יחידה?

בית הספר קשת בגדרה גייס את התלמידים וההורים לבחור בבחירות דמוקרטיות את סמל בית הספר. את הסמלים, עיצבו הילדים בעצמם והסמל הנבחר יזכה לככב על חולצות בית ספר ומסמכים רשמיים

בית ספר 'קשת' בגדרה הינו בית ספר צומח, וככזה ילדי כיתה א' והוריהם ביחד עם הצוות החינוכי זכו להיות שותפים בתהליך יצירת הסמל – ככה זה כשאתם תלמידי המחזור הראשון של בית הספר- אתם זוכים להיות
 שותפים מלאים בדבר משמעותי ויסודי כמו סמל בית הספר.

בית הספר כולו, הצוות החינוכי, ההורים וכמובן הילדים היו שותפים בלמידה ובעשייה סביב בחירת סמל בית הספר. "רצינו שיצירת הסמל תגיע מהילדים והוריהם, מבחינת מעורבות ורעיונות. על הדרך הרווחנו שיעור חשוב בדמוקרטיה" אומרת ליאת, רכזת התקשוב שהיא מורה למחול בבית הספר וניהלה את פרויקט הסמל.

לפני שניגשו בפועל ליצירת הלוגו, השקיע הצוות למידה וחשיבה בכיתות; מהו סמל, מהי משמעותו ותפקידו בחיינו. התלמידים התמקדו בחינוך המשותף של דתיים-חילוניים-מסורתיים, ובערכים עליהם מושתת בית הספר; מפגש ילדים המגיעים מבתים שונים וזהויות שונות, שמירה על אורח החיים הקיים בבית, העמקת הזהות היהודית ישראלית הייחודית של כל קבוצה, קידום לסבלנות פתיחות ופלורליזם.

בשלב הבא צייר כל תלמיד את הסמל שהוא רואה בדמיונו עבור בית הספר ובעבודה משותפת יצרו הילדים עם הוריהם סמל לבית הספר. התוצרים המקסימים הוצגו בכניסה לבית הספר, וכן באתר בית הספר, כך שההורים והילדים יכלו להתרשם מכל הסמלים.

אז איך רואים ילדים בחזונם את סמל ביה"ס?

"ברוב הסמלים שציירו הילדים הופיעה קשת. בהרבה סמלים צוירו ילדים עם כיפה ובלי. בחלק מהסמלים נכתב משפט העוסק בחינוך משותף", מספרת ליאת.

ואז הגיע הרגע המכריע: באחד מימי שישי לקראת חנוכה, הוצבה בביהס קלפי חגיגי והוכרז על יום בחירות. בית הספר לבש חג: שילוט ופליירים, תעודות זהות לילדים, וברמקולים הושמעו ג'ינג'לים שחיברו הילדים וההורים והוקלטו באולפן הקלטות.

הנהגת ההורים ונציגי תלמידים יישבו בקלפי וקיבלו את הבוחרים.

המעורבות הגדולה באה לידי ביטוי באחוזי ההצבעה- 100% הצבעה בקרב הורים ותלמידים, אפילו ראש המועצה יואל גמליאל, ומנהלת מח' חינוך ענת קוך ומפקחת בית הספר ויקי עזיאל הגיעו ושלשלו את בחירתם בקלפי.

המתח היה גדול. לבסוף, בתום יום הלימודים, נבחרו שלושה סמלים שעלו לגמר. כעת הגיע שלב אחרון לבחירות אשר בוצע דרך אתר בית הספר:

בתואר המעצב המבטיח, ומי שזכה שסמל בית הספר שלו יתנוסס על חולצות ושלטים זכה עידן אהרוני מכיתה א 2, שצייר סמל צבעוני ומרגש שבו הופיעו מוטיבים של מגן דויד וקשת, ומופיע בו 'ואהבת לרעך כמוך'.

"אחת התובנות שלי היא שהתהליך היה חשוב לא פחות מהתוצאה, מסכמת ליאת. "הרבה פעמים בחיים אנו רוצים להגיע ישר לסוף ואין לנו סבלנות לדרך. בתהליך בחירת הסמל, ראיתי איך חשוב לתת מקום לכל שלב ושלב. איך לתת מקום לדרך"