כרמים ונהנים!
צו פיוס

כרמים ונהנים!

צו פיוס, 24.2.2016

מתי בפעם האחרונה התחשק לכם לחזור לגן הילדים? – לנו זה קרה בביקור בגן המשותף בכרמים.

בקיבוץ כרמים בנגב הצפוני, בגן של החינוך המשותף של צו פיוס קורים דברים מדהימים.

הגן הוא ממלכתן של הגננת רוחמה אלבז, והגננת הנוספת ציונה ירון, וגליה סער, ולומדים בו ילדים בגילאי ארבע עד שש, דתיים וחילונים.

רוחמה היא גננת מזה ארבע שנים, והיא מנהלת את הגן מרגע שנכנס למסלול החינוך המשותף. בימים אלה נמצאת בעיצומם של לימודי תואר שני בניהול מערכות חינוך, ולוקחת חלק בפרויקט חברתי לילדי רווחה במועדונית בדימונה.

ציונה סייעת בגני ילדים מזה עשרים שנה, ובכרמים בשש השנים האחרונות.

גליה עובדת בגני הקיבוץ מזה חמש עשרה שנה, ותורמת רבות בחינוך הילדים לערכי טבע וגננות.

כשחוני פגש את לאה
רוחמה וציונה אוהבות לחשוב ולחדש ולהביא את עולמות הזהות הדתיים והחילוניים בדרכים בלתי שגרתיות; כך הן הגו יחד עם מנחת צו פיוס שרית זוסמן, תכנית שנתית בשם "אנשים טובים באמצע הדרך":

במסגרת התוכנית, בכל חודש,  הילדים פוגשים מקרוב שתי דמויות משמעותיות ומשפיעות. אחת מתוך המקורות היהודיים ואחת מעולם הידע הכללי. הילדים לומדים על הדמות ונחשפים לעשייה שלה, ובדרך מגלים בעצמם את הקשר בין שתי הדמויות, עוד לפני שרוחמה וציונה ציינו אותו בפניהם.

כך, לקראת החורף ובהמתנה לגשמי הברכה, למדו הילדים את שירה הידוע של לאה גולדברג "בואו עננים" ואת המדרש על חוני המעגל, אותו איש פלאי שידע לחוג מעגל ולהביא לירידת גשמים. זו הייתה הזדמנות להכיר את דמותה של אחת מהמשוררות הגדולות של התרבות העברית, ואת התנא הארץ ישראלי חוני המעגל על המדרשים שעוסקים בו.  

יעקב אבינו וילדיו - שנים עשר שבטי ישראל - פגשו ביום המשפחה את השיר "המשפחה שלי" מאת יורם טהרלב – שיר שכל ילדי ישראל לומדים לשיר לקראת יום המשפחה. זו הייתה הזדמנות לגלות את יצירתו של יורם טהרלב לילדים, לשמוע על ילדותו בקיבוץ ועל זיכרונותיו מהימים ההם...

באלה הידיים עוד לא בניתי די

אומרים ש-"הצורך הוא אבי ההמצאה". אפלטון שהגה את המשפט הזה, מן הסתם פגש  את עבודת היום-יום של ציונה ורוחמה. מכיוון שמבחינה תקציבית עליהן להתנהל באופן מחושב ביותר, גם תקציב הגן מושפע מהלימוד בנושא איכות הסביבה, כי כולם מגוייסים לאסוף בקבוקי זכוכית ולהביאם לגן לכל אורך השנה- בכספי הפיקדון בעבורם משתמשים לצרכי הגן.

בעשר אצבעותיהן ובסיועם של כל אצבעות ילדי הגן הופכות רוחמה וציונה כל רהיט עם דפקט לרהיט עם אפקט!

בהרבה עבודה בעיסת נייר ילדי הגן יצרו כורסה לגן, כסא יום הולדת, ועציצים מקנקלים, שבשבת רוחות ועוד חפצים ורהיטים. היצירתיות והיוזמה של הצוות, הופכת כל טיול יומי עם הילדים בקיבוץ למסע גילוי אחרי היצירה הבאה שיפיקו לטובת הגן.

סיבה למסיבה

חושבים שכל המסיבות בגן דומות זו לזו?  - לא בגן של רוחמה וציונה.


בחנוכה רוחמה עשתה 'ונהפוכו' משלה: כאשר כל הגננות מזמינות הורים למסיבות חנוכה עתירות דקלומים וריקודים, רוחמה יצרה עששיות עם הילדים ויצאה איתם לגרש את החושך.

בבוא פורים היא מזמינה את ההורים לקחת חלק בהתרגשות הכללית לקראת החג במשתה והצגה: במשתה ערב חגיגי יתכנסו כולם בתחפושות. הילדים ישירו וירקדו, וההורים יציגו את סיפור המגילה מחופשים כמובן, ולבסוף תתקיים סעודה כיד המלך, עם משלוח מנות איש לרעהו.

ומה מתכננים לשנה הבאה?

התכנונים הם רבים, וקשה לבחור. בנוסף על תכני החינוך המשותף של צו פיוס, רוחמה יודעת שתרצה להכיר לילדים פיוטים ממסורת ישראל, לשלב כלי מוזיקה ולהפוך להיות גן מוזיקלי. לשים דגש לימודי על סיפורי תורה וסיפורים ואגדות מתרבויות שונות בעולם.

אמרנו לכם שכדאי לחזור לגן הילדים....?