ביקור המלכה
צו פיוס

ביקור המלכה

צו פיוס, 29.3.2016

בגן קשת גדרה יודעים שלכל שבת יש מוצאי שבת. צוות הגננות בשיתוף עם ההורים חגגו עם הילדים את צאת השבת באירוע "מלווה מלכה". 

כמו בכל שנה, בכל גני ישראל ציינו את יום המשפחה בהמון תמונות משפחתיות ודיונים על צורות המשפחה המודרנית. בקשת גדרה, גננות צו פיוס- ענבל שוקר, בת אל לוי, מאיה צלר, והסייעת ריקי דהן החליטו שהשנה מקדישים מחשבה מקורית לנושא. בגן שלהן ישתפו את ההורים והילדים ביצירת ערב חד פעמי.

ענבל: "הגענו לרעיון של מלווה מלכה יחד עם יעל ברגר- מנחת צו פיוס שלנו, וחשבתי שזה רעיון טוב.  היה לי חשש גדול שההורים החילונים ירגישו שאולי נכפה עליהם במלווה מלכה תוכן דתי שלא מתאים להם, לכן בררתי מראש ורק לאחר שההורים הגיבו בהתלהבות הבנתי שכדאי ללכת על זה."

כמובן שלכל חגיגה מקדים תהליך חינוכי ולימוד עם הילדים. הילדים בררו את המושג עם צוות הגננות, ובאופן מפתיע, גם ילדים חילונים וגם דתיים ידעו לספר מהו מלווה מלכה.  או כמו שהגדיר אחד הילדים החילונים: "זה כמו עם אורח. כאשר בא אלי אורח ואחר כך חוזר הביתה, אני מלווה אותו. ככה אנחנו עושים עם השבת."

הילדים למדו מהי הבדלה, ומה עושים בהבדלה- מה משמעות הנר, והבשמים, על הנר שחייב שיהיו בו כמה פתילות, ולא פתילה אחת כמו בנר רגיל. "חשבנו שהנר דומה לגן שלנו, אומרת ענבל, "גן אחד שמורכב מסוגים שונים של בתים והשקפות. למדנו על הבשמים ומה המשמעות שלהם".

הילדים הפנימו מאוד את חשיבות הסמלים השונים של הטקס, עד כדי כך, שכאשר התלבטנו איזו מתנה נחלק הם סרבו לחלק להורים נר רגיל, והתעקשו על נר מרובה פתילות.

"התקבצנו בגן במוצאי שבת- הורים וילדים, עשינו הבדלה, הקפדנו לשיר שירים ישראליים ושירי קודש, הרב מיכאל ליווה בגיטרה. בגלל שחל גם ראש חודש אדר דיברנו על שמחה ורקדנו "משנכנס אדר" ברכבת- הורים וילדים. וכמובן, קיימנו סעודה כיד המלך."

מדי יום שישי מגיע רב הגן- הרב מיכאל ללמוד עם הילדים פרשת שבוע. ענבל חשבה שזו הזדמנות מצוינת להורים להכיר את הרב מיכאל, וגם הוא הוזמן למלווה מלכה.

סיכמה את הערב במילים מרגשות רינת כהן-קלנג, אמא שהשתתפה בארוע: " התכנסנו כולנו, חילונים ודתיים, שרנו שירים חילונים משולבים באופן מושלם בברכות ושירים מהדת, זכינו בנוכחותו הנפלאה של הרב מיכאל שניגן וסיפר סיפורי חכמים.  היה פשוט מרגש ומעורר השראה. רק שנאמין ביכולתנו לשנות את העולם והנני בטוחה שנצליח ...כל אחד בחלקה הקטנה שלו."

ענבל: "אנחנו בחינוך המשותף מדברים הרבה על להיות ביחד, לפעמים זה מצליח לפעמים פחות. בערב הזה הלב שלי התרחב . חשבתי לעצמי- לפעמים אנחנו טורחים כל-כך הרבה בשביל לייצר ביחד, ופה בטרחה יחסית מועטה, בלי חזרות, בלי דקלומים וקישוטים- הגן היה מלא אור של אנרגיה חיובית ושמחה זה  בזה."

 מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות