צב השעה

צב השעה

24.5.2016

צב הגיע עם פגיעת ראש קשה ושבר בשריונו כתוצאה מדריסה הצליח להשתקם • עמותת "צו פיוס" החליטו ללוות את הצב מיומו הראשון במרפאה בספארי

נצחיה יעקב. ישראל היום. פורסם  ב 23/5/16

לכבוד יום הצב הבינלאומי ליוו הבוקר נציגי עמותת צו פיוס ביחד עם נציגי הספארי ברמת גן צב שעבר תקופה לא קלה בבית החולים של הספארי ועכשיו הבריא ורשאי לשוב לטבע לחיות לצד שאר החיות. הצב שהגיע במצב קשה לספארי, קיבל במעמד זה את שמו "פיוס".
הסיפור של הצב המצוי שהגיע לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים מעניין למדי. מדובר בצב שהיה בשיקום מספר חודשים. הוא הגיע עם פגיעת ראש קשה ושבר בשריונו כתוצאה מדריסה, הראש שלו היה מרוסק וכדי שיוכל לאכול, הוא היה מחובר עם צינורית ושט למשך כמה שבועות עד שניתן היה להזין אותו באופן טבעי. היה נראה כי סיכוייו קלושים אבל הטיפול המסור והכוחות האדירים של חיות הבר הביאו אותו להחלמה כמעט מלאה וביום ראשון יוכל לשוב אל הטבע.
צילום: יח"צ
לכבוד 20 שנות עשייה של עמותת צו פיוס החליטו בשיתוף הספארי ברמת גן ללוות את הצב, פיוס, ביומו הראשון עם חזרתו לטבע והעניקו לו את שמו שמסמל ערכים של פיוס וסובלנות גם בין אדם לחברו וגם בין בני האדם לחיות, תוך שימת דגש על חייהם של הצבים בפרט והעלאת המודעות הציבורית ליום זה.  
הצבים ידועים כחיות בר החיות בטבע, אך קיימת תופעה נפוצה של ביות צבים ודריסה של חיות אלו. בין השאר, תופעה בה ילדים מאמצים לביתם צבים שמצאו בטבע ו"מגדלים" אותם. יש כאלו ששמים את הצבים בקופסאות או בכלובים מבלי להיות מודעים לפגיעה החמורה באורח חייהם של הצבים ולנזק בהתרבות הזן.  
צילום: יח"צ
ד"ר יגאל הורוביץ וטרינר הספארי ומנהל בית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים: "אני מקווה ומאמין שבזכות שיתוף הפעולה בין צו פיוס לבין בית החולים נצליח להעלות את המודעות למצבם של הצבים ובני אדם יהיו ערניים יותר וישמרו עליהם וכמובן יבינו את הבעייתיות בלקיחתם הביתה. הצבים המצויים כבר לא מאוד מצויים ונמצאים בסכנת הכחדה חמורה, אנו עושים כל שביכולתנו לטפל לשקם ולהשיב לטבע כל צב שנפגע ומגיע אלינו לטיפול אך זקוקים לעזרה של הציבור בשמירה והגנה על הצבים בטבע".
עליזה גרשון, מנכ"לית עמותת צו פיוס: "לרגל ציון 20 שנות פעילות של עמותת צו פיוס ולכבוד יום הצב הבינלאומי, אנו שמחים להיות שותפים בהחזרתו של הצב 'פיוס' אל הטבע. מדובר בצב שעבר תקופת חולי ומשבר והיום יוצא לחופשי חזק יותר כשהוא מסוגל להתמודד עם מה שהטבע מזמן לו. כך גם החברה הישראלית יודעת להתגבר על משברים, אך לעתים קרובות נתקלת בקשיים בהתנהלות היומיומית בייחוד על רקע התקופה האחרונה רבת השסעים והפערים . על כן,  צו פיוס פועלת לקידום ערכים שעל בסיסם ניתן ליצור חברה מלוכדת יותר ולחזק את החוסן הלאומי
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.