זה לא רק ספורט - זו הצלה
עדי רובינשטיין

זה לא רק ספורט - זו הצלה

הורים יודעים: זמן פנוי יכול לסבך את הילדים בצרות, אבל פה נכנס הספורט לתמונה וממלא את החלל ולפעמים מוליד אגדות גדולות

בימים אלו נערכת אליפות אירופה בכדורגל. אירוע השיא הזה מתקיים בחודשי הקיץ, עת יוצאים ההמונים לחופשה ברחבי העולם. הכדורגל הוא תולדה של ימי החופש שהביאה עימה המהפכה התעשייתית.  היהודים שחיו במדינות המערביות בתחילת המאה העשרים גילו לתדהמתם, שהדור הצעיר מגדיר מחדש את החופש שלו דרך הספורט.

קחו לדוגמא את המתאגרפים האמריקאים ברובעים היהודים בניו יורק ובשיקאגו אי שם ב-1900. הסיפורים של רובם נשמעים אותו דבר. הורים שמצפים מהילדים שלהם ללמוד כל היום תורה ובשעות הפנאי לעזור לאבא בחנות השכונתית. עבור ההורים היהודים, חופש זו מילה גסה כי בשבת הולכים לבית הכנסת. אבל ככל שעובר הזמן הילדים מגלים את החופש שיש לחבריהם האירים והאיטלקים, והקשר עם הדת מתחיל להתרופף. את מקום הדת תופס הספורט. האימהות נלחצות עוד יותר כאשר הן מגלות שהן יקיר לי עוסק בספורט במקום ללמוד.

בואו נקפוץ רגע בזמן. ספורטאים מוצלחים בהיסטוריה של ישראל שהגיעו ממעמד  סוציו-אקונומי נמוך, לא חסרים. אחד מסיפורי הסינדרלה הוא  הג'ודוקא אריק זאבי שנולד בשכונת פרדס כץ. שם, כדי שהילדים לא יסתובבו חסרי מעש בימי החופש הגדול, ההורים דאגו לרשום אותם לחוגי ספורט רבים. הספורט סיפק חופש לגוף, אבל גם מנע מהחופש להפוך לשיעמום ומשם להוביל לצרות. זאבי הגיע למדליה אולימפית.

החופש אצל ההורים היהודיים הנוירוטיים הוא קודם כל פתח לצרות. במקומות בהם הפרוטה אינה נמצאת בכיס, הספורט הופך להיות הבייביסיטר האולטימטיבי מכיוון שמדובר בפיתרון זול שמעסיק את הילדים שעות. מחקרים בבריטניה הראו שיש קשר ישיר בין חופש מלימודים, מצב כלכלי והישגים בספורט. המחקר הראה שפעם הילד האנגלי היה מעביר את ימי החופש שלו במשחקי כדורגל, היום הוא מעביר את ימי החופש במשחקי כדורגל בפלייסטיישן מה שאוטומאטית הוביל לכך שהאנגלים אינם מצליחים לשחזר את ההישגים שלהם כבעבר על המשטח הירוק ומפסידים בדרך קבע. מדינות דרום אמריקה העניות, מדינות אפריקה וגם חבלי הארץ הפחות מצליחים בגרמניה, הם אלו שכמובן מחזקים את התזה הזו מהכיוון ההפוך, החופש המוחלט מוליד את ספורטאי המחר.

בישראל, בה המצב הכלכלי משופר, מעטים הילדים המגלים את החופש הטמון בפעילות הספורטיבית ומתרגמים זו להצלחה מסחררת. מי שמציל את המצב ומן הסתם יקבע את הטון גם בשנים הקרובות, הוא המגזר הערבי. שם הספורט בכלל והכדורגל בפרט מספק חופש פיזי אבל בעיקר מטאפורי, המאפשר לבני הדור הצעיר לחלום הכי רחוק שאפשר גם במציאות הקשה ביותר. ממש כמו היהודים הללו בגטאות בארצות הברית, בתחילת המאה הקודמת.

מאמרים נוספים מאת עדי רובינשטיין

" …על בית הספר להשיג יותר מאשר להימנע מלדחוף את תלמידיו להתאבדות.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.