חילוניות – יש דבר כזה? על תכנית לימודים חדשה
מיכל ברגמן

חילוניות – יש דבר כזה? על תכנית לימודים חדשה

מי הכריז "יש לי חלום"?

מדוע דגל מהאטמה גנדי במאבק בלתי אלים בבריטים?

מי האשה שחקרה את חיי הגורילות ולחמה נגד הכחדתן?

מדוע אמר פבלו פיקאסו כי "כל מה שתוכל לדמיין הוא אמיתי"?

מי אמר - "הדבר החשוב ביותר הוא לא להפסיק לשאול"?

 

מרתין לותר קינג, לאה גולדברג, דיאן פוסי, אלברט אינשטיין, פבלו פיקסו ועוד – כולם נשים ואנשים ששינו את ההיסטוריה. כולם תרמו לאנושות במגוון דרכים: תרומה לזכויות האדם וכבוד האדם, אומנות, מחקר ומדע, חברה שוויונית וצודקת, ועוד.

כל אלה ועוד התקבצו ובאו לתכנית לימודים חדשה שיצרנו ושמה: "הנשים והאנשים שעשו היסטוריה". התכנית מקדישה מספר שיעורים לכל דמות ועוקבת אחר פועלה באמצעות סדרת הטלוויזיה החינוכית האהובה "שרגא בישגדא" בגילומו של השחקן מוני מושונוב כשרגא, בעל בלוג חביב ותם הלומד באמצעות שכנתו עליזה וחברתו הצעירה נטע על דמויות מופת. כל זאת ברוח משעשעת ויצירתית, שהפכה אהובה על הצופים הצעירים ואף על ההורים שלהם, המצטרפים לצפייה.

אנו ב"צו פיוס" שאלנו את עצמנו מה עושים עם החילוניות בחינוך היסודי; שכן, אם אנחנו שואפים ליצור חברה של מפגש, בה כל צד מביא את עולמו הרוחני והערכי, היכן ניתן מקום ללימוד על ערכים חילוניים, על דמויות מופת חילוניות ועל התרומה של רעיונות ההומניזם לעולמנו?


מדובר באתגר מורכב. ערכי החלוניות הפכו למוטמעים בחיינו – דמוקרטיה, שוויון, חירות, השכלה וחקר, טיפוח יכולותיו של היחיד, זכויות הילד או אומנות אישית – כל אלה הפכו עבורנו ל"טבעיים", כאילו היו נחלת בני האדם מאז ומעולם. אך למעשה, כולם הם פרי של שינוי חברתי ותודעתי, שהביא לשיפור חיינו במגוון תחומים וחתר לבטא את האמונה כי כולנו נבראנו בצלם וכי כולנו זכאים לזכויות, לרווחה, לאפשרות לפתח את יכולותינו וכשרונותינו האישיים.  לכל זאת התווסף עוד אתגר : הערכים הללו מעוגנים במקורות שאינם מתאימים לילדים – הם מופשטים ומורכבים מדי.

אז מה עושים?

כאמור, שרגא בישגדא, עליזה ונטע באו לעזרתנו כשהם מציגים דמויות מופת שמייצגות את עולמות התוכן והערך החילוניים: מתוך פרקי הסדרה בחרנו בגברים ובנשים, ממקומות שונים בעולם ומתקופות שונות, שהמשותף להם הוא תרומתם לאנושות: בציור, שירה, הומור, מאבק אזרחי, מחקר,  שיפור החברה ופעולה למען חברה צודקת ושוויונית יותר.

 

במהלך הכתיבה השתדלנו לשמור על הרוח המיוחדת של הסדרה "שרגא בישגדא" ולכתוב ברוח מורשתה ההומנית של אחת הדמויות בסדרה, הלא היא הסופרת השבדית אסטריד לינדגרן [המוכרת כ-"אמא" של בילבי] : "כל מה שילדים צריכים זו אהבה. ההתנהגות הטובה תבוא מעצמה". לקראת תחילת שנה חדשה אנחנו מביאים בפניכם טעימה קטנה ממערך השיעורים העוסק בדמותה של אסטריד לינדגרן שהחלה בדרך חדשה בחינוך ילדים; דרך של אהבה, חמלה והומור – שמשמת לנו השראה בעיצוב החינוך המשותף.

בקרוב תצא התכנית בדפוס ואנו נחל בתהליך הטמעתה בשנת הלימודים החדשה. בינתיים, אתם מוזמנים להתרווח עלהספה, לקרוא לבני הבית, גדולים כקטנים, ולצפות ביחד בסדרה "שרגא בישגדא".

צפו, ולפני שתחוו את דעתכם, זכרו את דבריו של אלברט אינשטיין:
"על כל אדם לשפוט ולהחליט בעצמו, על פי מה שקרא והבין, ולא על פי מה שאחרים אמרו לו."

צפייה נעימה...

מאמרים נוספים מאת מיכל ברגמן
מיכל ברגמן

במאמר זה נסקרת הצעה לשילוב אומנות פלסטית כחלק מלימוד מקורות יהודים; ניתן לשלב מקורות הקשורים לנושא ישירות, כגון סצנות תנ"כיות, אך ניתן לשלב יצירות שעניינן אינו קשור ישירות לנושא הנלמד אלא

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.