שרה ברחובות - רוית חדד חכמו היא חלוצה חינוכית

שרה ברחובות - רוית חדד חכמו היא חלוצה חינוכית

צו פיוס, 29.8.2016

השנה ייחנך בבית הספר יבניאלי ברחובות מסלול חינוך משותף. המנהלת רוית חכמו חדד, רואה בחזונה "תלמידים שמכירים את התרבות היהודית, יודעים להסתדר גם עם מי שלא חושב כמותם, ומשפרים את החברה הישראלית"

מנהלת בית הספר יבניאלי ברחובות, רוית חדד חכמו, נרגשת הפעם במיוחד לקראת פתיחת שנת הלימודים. השנה, ייפתח לראשונה מסלול חינוך משותף בבית הספר: כיתה א' ובה כעשרים ילדים חילונים ודתיים.

את דרכה בהוראה התחילה בבית הספר כמורה לחינוך גופני, לפני 19 שנים. אחרי 11 שנים בתפקידי חינוך שונים בתוך בית הספר, עזבה לטובת ניהול בית ספר אחר למשך 5 שנים, והיא מתחילה השנה את שנתה השלישית כמנהלת בית הספר.

כיצד נולד הרעיון לשלב מסלול כזה ייחודי בתוך ביה"ס?

רווית: "הרשות המקומית וצו פיוס פנו אלינו לאחר שנוכחו בהצלחתו של גן קשת שנפתח בעיר, ההורים נהנו מאוד מהגן ורצו לתת מענה לילדים וליצור המשכיות".

אנחנו מכירים את בית ספר "קשת" ביישוב מזכרת בתיה, אבל ברחובות, עיר שהיא מעצמה חינוכית, אנחנו בהחלט חלוצים. בית הספר שלנו נמצא בשכונה קטנה, מסורתית, וזו הייתה הזדמנות לתת מענה לכל הזרמים- דתיים, חילוניים, ומסורתיים.

מה היה העניין האישי שלך ברעיון, כאשת חינוך?

רווית:" אני מרגישה שבית ספר משותף מבטא את החברה שלנו כיום, במסלול כזה אנחנו מאפשרים לילדים ליישם הלכה למעשה את מה שהם לומדים על קבלת דעות שונות וסובלנות. ילד שמתנסה בחיבור עם הזולת והשונה, בעתיד יהיה לו קל יותר לחיות יחד עם אנשים שלא חולקים את השקפת העולם שלו"

איך הדבר יבוא לידי ביטוי בבית הספר שלכם? איך תתרגמי את הרעיון לחיי היומיום?

רווית:" אני רוצה לתת לתלמיד מקום של בחירה וחשיפה לעושר רחב של ערכים. תרבות זה דבר שחייב לחלחל מגיל קטן, גם אם תלמיד לא דתי, אין סיבה שלא יכיר את התפילה, או שלא ידע מה זה תפילין לפני גיל בר מצווה. לצד הכיתה הזו, בית הספר ימשיך להתנהל כפי שהוא, בשאר הכיתות, כך שעצם המצאותה של כיתה משותפת תעשיר את כל ביה"ס".

מותר לשאול איזה אורח חיים את מקיימת?

רווית: "אני לא אישה דתייה, אבל חשוב לי לדעת יותר על החברה שלי ועל התרבות של העם שלי. וזה חשוב גם להורים שמובילים את המהלך הזה. עם הליווי הפדגוגי של שלומית מצו פיוס, והליווי הארגוני של איילת מצו פיוס, אנחנו עושים עבודה חינוכית עדינה, בלי לכפות או להפחית מתרומתו של אף צד בבית הספר. אני מרגישה שאני זוכה להכוונה והמאמץ ישתלם."

בית ספר יבניאלי היה מאוד דומיננטי וקצת נחלש עם השנים וריבוי המסגרות בעיר, את צופה שהמהלך יחזק אותו?

רווית: "מבחינתי, יבניאלי הוא בית הספר הכי טוב. הגעתי לכאן לפני 19 שנה כמורה צעירה, לשכונה וותיקה וקטנה, שעם הזמן עזבו אותה הילדים הדתיים לבתי ספר אחרים בעיר, והגיעו אליה הרבה עולים. השכונה השתנתה, הרכב האוכלוסיה השתנה, יש יותר אפשרויות חינוכיות בעיר, ואני מאמינה שהמסלול החדש ייתן מענה לצרכים של הורים ותלמידים גם בשכונה וגם מחוצה לה".

ספרי על מעורבות ההורים וחלקם בפתיחת המסלול:

רווית: "ההורים הגיעו מוכנים. הם הכירו את המודל מגן קשת, אלו הורים שידעו מה הם רוצים. פניתי להנהגת ההורים שלי, ביבניאלי, חשפנו את התוכנית, אסף מצו פיוס התארח אצלנו ויחד הסברנו להם שאנחנו רוצים לאפשר - זו מילת המפתח - לאפשר לילדים להכיר השקפות עולם חדשות. היו חששות שזה יהפוך להיות בית ספר דתי, אבל יש אפשרות בחירה, איש לא יצטרך לשנות את הרגליו. החילוני יישאר חילוני והדתי דתי, אבל הם יפרו זה את זה. הבטחתי להם שנוכל לגדל דור יותר סובלני, פתוח, ברור בהחלטות שלו, שבוודאי יהיו החלטות מושכלות לאחר שהכיר ולמד באופן משמעותי על הדרכים הרבות ליצור זהות."

איך מתקבל המסלול החדש בעיר?

רווית: " זה שינוי. שינוי בעיר כולה. לטובת הצלחת המהלך נרתמו העירייה, זוהר בלום סגןראש העיר ומחזיק תיק החינוך בעיר, וגם המפקחת ויקי עוזיאל העניקה לנו תמיכתה, ומשרד החינוך סייע בתיקצוב מסלול החינוך המשותף בבית הספר. אני בטוחה שזו תוספת מבורכת לעיר."

האחד בספטמבר כבר כאן. איך תראה השגרה של ילדי הכיתה המשותפת החל מיום חמישי?

רווית: "הבוקר ייפתח בתפילה משותפת: כל התלמידים ילמדו ויכירו את התפילה כחלק מהמורשת המשותפת שלנו. הלימודים יתקיימו ביחד כמובן, בכיתה ילמדו מורות דתיות וחילוניות, בהפסקה תהיה נטילת ידיים או שטיפת ידיים. נקדיש התייחסות לחגים ונלמד מתוך ספרים מותאמים לחזון החינוך המשותף. 

אצלנו לא כופים דבר, קודם כל חשוב לנו התלמידים ילמדו ויכירו את המורשת והתרבות היהודית וגם הכללית. בעתיד, בכיתות ג'-ד' כבר נפריד את התלמידים ונחשוב באילו תחומים לחבר ובאילו להפריד. רינה המחנכת ואני נקבל את הניסיון הארגוני והפדגוגי מצו פיוס.  חשוב לי שהילדים ידעו שהגיעו למשפחת יבניאלי ושיש חזון ותפיסה. זה לא בית ספר קשת, זהו מסלול. אנחנו צריכים להכיר ולהשתלם. מחנכות יוכשרו ויודרכו ונלמד מבתי ספר שדומים ובמקביל נפתח חזון בית ספרי".

בית הספר שלך כבר מתגאה בכמה פרויקטים ייחודים, נכון?

רווית: "נכון, הקמנו את ממלכת יבניאלי- חדר שהוא ממלכה מזמינה ועוטפת עבור הילדים. חלמנו יחד ואני הגשמתי את זה. בחדר הזה הילדים וחלומותיהם במרכז: יש כדורגל שולחן, וכל מיני אקס בוקס, מקרן וספרים, כל כיתה נכנסת בתורה ולומדת במרחב לימודי אחר, מפרה. הילדים בונים קשר ביניהם משחקי קופסא, יצירה ועשייה משותפת והמורים לומדים להכיר אותם בסביבה טבעית ודרך הקשרים החברתיים שלהם".

יש לנו שלוש כיתות חינוך מיוחד, שמתנהלות במרחב לימודי משותף עם תלמידים אחרים. מתרחשת שם פעילות בעברית, שירים, אמנות, מוסיקה התלמידים מכל המסלולים יוכלו ללמוד יחד בחממה. בנוסף, שתלנו גינה שהילדים מטפחים ומטפלים בעצמם".

איך את רואה את העתיד של המסלול הזה?

רווית: "כבר פנו אלינו מגן קשת, הורים לילדי גן חובה שיעלו השנה לגן, כבר רוצים להיפגש לחשיבה ולתכנן את המסלול של השנה הבאה. זו אמירה של צו פיוס, של ההורים ושלנו. הילדים יצאו נשכרים, בית הספר עושה כל מה שהוא יכול כדי שהמסלול יצליח. שייתן מענה לדעות השונות. הכי קל להישאר בנישה שלי, אך אני דוגלת בנושא של ערכים, אז זו הדרך לחנך את הדור הבא" .

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

תגובות