התעמלות אאוט - כלכלה אין
יונתן יבין

התעמלות אאוט - כלכלה אין

שיעורי החנ"ג מכילים פוטנציאל עצום להלעגה על תלמידים חלשים פיזית - פוטנציאל שמנוצל עד תום בידי בריוני הכיתה ולפעמים גם המורים

כאדם שלמד לחבב פעילות גופנית ואפילו להתמכר לה, אין לי ספק שהמקצוע המיותר מכל הוא "חינוך גופני", כש"מיותר" היא מילת תואר מנומסת. המילה "משפיל" תיטיב לתאר את 45 הדקות הארורות הללו, שבהן צעירים כמוני הרגישו, ביתר-שאת, את השנאה היוקדת לחיים שאותה טיפחו בניחותא ביתר השיעורים.

אז קראו להם בשם הנאיבי "התעמלות", היום השם המתנשא הוא "חינוך גופני" (מי אתם שתחנכו את הגוף שלי?)  ובקיצור: חנ"ג. אלה ראשי תבות אונומטופאיים לעילא, כי אכן מתחשק לך "לחנוג" מישהו לכל אורך השיעור הזה, שבמהלכו אתה מרגיש במקביל שאתה הולך ו"נחנג". ולא, השיעורים שבהם השליך לנו המורה כדורגל כפינוק לא היו פרס, אדרבה.


שיעורי החנ"ג מכילים פוטנציאל עצום להלעגה על תלמידים חלשים פיזית - פוטנציאל שמנוצל עד תום בידי בריוני הכיתה ולפעמים גם המורים. עניין נוסף הוא ששיעורים אמורים להפיח בתלמידים אהבה למקצוע הנלמד, וממה שחוויתי בתיכון שממנו נגמלתי - ב"התעמלות" מושגת בדיוק התוצאה ההופכית. אלה שיעורים מצלקים שהרחיקו אותי ושכמותי מספורט למשך עשור תמים.


יש עוד טיעונים למכביר, ובראשם האמת הרופסת: אנו "עם הספר" ולא אומה של "שמשונים". בשיעורי ההתעמלות לא מתגלים ספורטאים מצטיינים, גם כי לאלה יש נטייה להתגלות בין כה וכה, וגם כי התחומים הספורטיביים שבהם ישראל מצטיינת (שחייה, ג'ודו, טניס) לא נלמדים כלל בבתי הספר. אשר ל"פריקת אנרגיות" - כל מי שמכיר ילד או נער, יודע שהבטרייה שלהם לעולם לא מתרוקנת, וכשכן - היא נטענת מחדש במהירות מטרידה.

הייתי מאחל למורי ההתעמלות שיצליחו להנחיל לתלמידים את ההנאה מהספורט כעקרון ראשוני, כסיבה לעסוק בו מרצונם החופשי, בחדווה. ללמד את הכיף שבריצה (לא לכולם היא מתאימה, ובכל זאת על כולם היא נכפית), את המדיטציה שברכיבת אופניים ושחייה, את הקתרזיס שאליו חותרים באימון אנאירובי. אני מוכן להמר שדווקא ללא דגש על הישגים יושגו תוצאות מפתיעות.

התכוונתי לכתוב מעט על "חינוך גופני" והרבה על מקצוע שחסר לי: "חינוך כלכלי", אך כדרכם צפו משקעי עבר ושומן רבים, וטרפו את הקלפים (זה המון קלוריות). אגיד אפוא שבצאתי מהתיכון לא ידעתי מאומה על מס הכנסה או מע"מ, ביטוח לאומי (אותו גיליתי בדרך הקשה בגיל 22, עם חוב מסויט של אלפי שקלים), פנסיה, נדל"ן, אשראי, מטבע חוץ - וכן הלאה עניינים קריטיים לחיים. אם הכסף מסובב את העולם, ואם לא למדנו עליו כלום בבית הספר - מה לכל הרוחות לימדתם אותנו?

מאמרים נוספים מאת יונתן יבין

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

עוד רגע קט בתי הספר יפתחו שוב את שעריהם ומאות אלפי תלמידים ישובו לשנת לימודים נוספת או יתחילו אותה לראשונה.

תגובות