משפחה לאין שעור
קרני אלדד

משפחה לאין שעור

חוץ מחינוך גופני עיוני הכל נראה חיוני לקרני אלדד, ובגזרת התוספת היא הייתה משבצת שיעור במשפחה. כי זה הדבר הכי קשה והכי מספק ללמוד

כשניתנה המשימה לוותר על מקצוע לימודי ולהוסיף אחר חשוב יותר, חיפשתי מערכות שעות בכדי להיזכר מה מיותר בהן. אז חוץ מ"חינוך גופני עיוני", מבית הספר במעלות תרשיחא, הכל נראה לי חיוני. אבל בגלל שיש כל כך הרבה מה להוסיף, אני אוותר על משנה. למה? כי אלף, זה משעמם נורא, ובית, ממילא יש משנה בגמרא, אז נניח שסגרנו את הפינה. 


עכשיו, כשהתפנו לנו לפחות שעתיים שבועיות, אני עומדת לנצל אותן עד תום. אז קודם כל, והכי חשוב: משפחה. הורים, הורים וילדים, זוגיות, מיניות בריאה והקשר בינינו לבין ההורים שלנו. כי מה אכפת לי אם אני יודעת שיר נורא יפה של ביאליק, אם אין לי אוזן קטנה ללחוש לה אותו לפני השינה? ומה זה משנה אם אני מכירה את מיקום הקונסטלציה בשמי האשמורת השניה, אם אין לי גברבר שאני יכולה לשתף בידע המיותר הזה בלילה ליד המדורה בנחל בנגב?


מה גברים רוצים, איך נשים חושבות, איך לחנך ילדים, איך להתמודד עם השנה הראשונה של הנישואין ושל התינוק, כל אלה חשובים לפחות כמו כל דבר אחר שנלמד בבית הספר. נכון, יש מלא אסכולות שונות בחינוך ילדים, אבל יש גם מלא שיטות ללימוד חשבון. אם בסוף מגיעים לתוצאה, ועושים את זה בשמחה ובנועם – מה זה משנה אם עשינו את זה בשיטת אדלר או בשיטת שפר או בשיטת איגוד האימהות מזימבבווה. העיקר שהצלחנו, ויותר מזה – העיקר שיהיה לנו מושג מה הקשיים שבדרך.


בגלל שהנושאים האלה לוקחים המון המון זמן, אני בונה על שיעור-חופשי-המורה-חולה, בשביל להכניס עוד כמה דברים: כלכלת המשפחה, למשל. או כלכלה בכלל. אין לי מושג בכלכלה. אני לא יודעת דבר על פנסיה, על קופות גמל או על ביטוח מנהלים. מה שדי מבטיח את העובדה שאני לא אמקסם את האפשרויות בתחום, אם נאמר זאת באנדרסטייטמנט. אז שיעור כזה, ושיעור שמספר מהו עוסק מורשה ופטור, מה זה משכנתא ולמתקדמים: מה היא מניה. נושא חשוב? מאין כמוהו.


עכשיו, אם חלילה תפרוץ מגיפה נוראית ועוד מורים יחלו, הייתי מביאה קורס קצר של מכונאות רכב. כי גם אם יש לי משפחה, ואני יודעת לכלכל אותה ברמה כזאת שאפילו יש לי סוברו עם גגון לשנע אותה, מה אכפת לי שקולומבוס גילה את אמריקה, כשאני תקועה בצומת גולני ובהה בג'ק (המכשיר, לא ניקולסון).

שנה טובה

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

עוד רגע קט בתי הספר יפתחו שוב את שעריהם ומאות אלפי תלמידים ישובו לשנת לימודים נוספת או יתחילו אותה לראשונה.

תגובות