מכתב פתוח לשנה החדשה - יונתן יבין
יונתן יבין

מכתב פתוח לשנה החדשה - יונתן יבין

שנה חדשה, יש לך דואר: קבלי מכתב תלונה. מכתב אהבה. מכתב רשמי לשנה הנכנסת מהאזרח י. יבין

שלושה מכתבים מקומיים לתשע"ז

שלום לך, שנה חדשה. זהו מכתב תלונה.

על מה יש להתלונן, ועוד לא יצאת לדרך? זהו בדיוק. ככלות הכל יהודים אנו, ומיהו יהודי שאינו מלין מראש, עוד לפני שבדק אם נפל פגם ונתגלע מום? אותנו לימדו להתלונן מלכתחילה, אולי ייצא איזה רווח. וכך אני מתלונן עלייך מראש, ובתלונתי אני מסתמך על השנה היוצאת תשע"ו, ומייצג את כל דייריה. אלה דיווחו על מתיחות לא נעימה, מוסיקה שהיתה רועשת יותר ממטופשת (ולהיפך), על שאון שיפוצים בלתי נגמרים, ועל כך שתשע"ו לא שמרה על הנקיון ולא הורידה לעולם את הזבל.

תשע"ו היתה ערמומית. היא לא נראתה כשנה עם הרבה "קללותיה", לא היתה מלחמה גדולה, לא אסונות כבירים; אבל זה בדיוק מה שמפחיד כל כך, התחושה שהשסע בישראל התעמק בדממה ערמומית במהלך תריסר הירחים האחרונים, ואנו לא ראינו. שחורבן הבית השלישי התקרב בזרם תת-קרקעי שהתעלמנו ממנו במר-ייאוש לאומי. ואני מקווה תשע"ז, שתחלצי אותנו מהאדישות הציבורית, ראשית חכמה, ושתעניקי לנו את הכוח להחזיר את הישראליות לישראל.

 

--

הו, תשע"ז, יקירתי! הכאב כה עז! אכן, יונתי: זהו מכתב אהבה!

האמת היא שלא נפגשנו מעולם. ראיתי אותך מרחוק, על לוח השנה בלבד, דפדפתי קצת, רפרפתי קצת, אבל ידעתי שאין לי ברירה ואני מוכרח לחכות בסבלנות. וצדקתי: הנה את בפתח, מלאת הבטחות, מסתורית, גדושה חמוקי חנוכה, פיתולי פסח ושיפועי שבועות, מזילה דמעה כנה בימי הזכרון וקורצת וטיזרית בפורים. כל כך מתחשק לי כבר לצלול לתוכך, להכיר אותך. לפגישתנו הראשונה אתלבש חגיגית, החלטתי. חולצה לבנה!

רגע. אני כופה על עצמי חשיבה רציונלית. הרי נפגעתי בעבר. אל תכעסי, שנה חדשה, אבל אני גבר של שנים רבות, וחלקן הותירו את לבי דפוק כשניצל. עתה, כשאני בוחן בצלילות כל שבוע שלך מקרוב, אני רואה פתאום את הפגמים הזערוריים. וכבר אני חושש שצפוי לי איזה מפח נפש נמהר במרחשוון, אולי מפלה מקצועית בטבת, יש לחשוש גם מנסיון מר בניסן, ומצרה לאומית ארורה סביב אב. בהחלט אפשר לומר שאני כבר פחות נלהב. אבל אם את כבר כאן -  לא ניתן צ'אנס לרומן?

 

--

הנדון: תשע"ז.

1. השנה שבנדון הגיעה למשרדי בא' תשרי, לשיבוץ בתפקיד: שנה חדשה.

2. השנה התחילה את תפקידה ברגל ימין, והותירה רושם טוב על מפקדיה ופקודיה כאחד.

3. ממליץ בזאת על העלאת שנת תשע"ז לדרגת: שנה מעוברת, וכן על המשך שיטת השנים לתשע"ח, תשע"ט וכד'.

4. איחלתי לשנה החדשה בהצלחה.

5. בברכה.

למכתב של דובר חב"ד והסופר מוני אנדר: http://www.tzavpius.org.il/node/6612
למכתב של חה"כ יהודה גליקhttp://www.tzavpius.org.il/node/6614
למכתב של אבישי עברי:  http://www.tzavpius.org.il/node/6616/edit
למכתב של יונה אליאן: http://www.tzavpius.org.il/node/6615
מאמרים נוספים מאת יונתן יבין

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

עוד רגע קט בתי הספר יפתחו שוב את שעריהם ומאות אלפי תלמידים ישובו לשנת לימודים נוספת או יתחילו אותה לראשונה.