'שאי סביב עיניך וראי באו כולם'
צו פיוס

'שאי סביב עיניך וראי באו כולם'

צו פיוס, 6.12.2016

חוגגים סיגד בביה"ס "יבניאלי".

בוקר טוב וסיגד שמח

האגדה מספרת על אישה שהלכה לנהר, וראתה חיה שלא הכירה ולא ידעה מהי. כשחזרה לכפר שאלו אותה האנשים- מה ראית? והיא סיפרה שראתה חיה המשמיעה "כסססס....כסססס", והניעה את ראשה וכתפיה, וכך הכירו אנשי הכפר את הנחש.

זהו סיפור האֶסְקֶסְטַא  (ריקוד אמהרי) - השואב השראה מהתבוננות בחיות, וחיקוי תנועותיהן.

הריקוד הוא חלק מחגיגות הסיגד בבית הספר 'יבניאלי' ברחובות שכוללת סדנת ריקוד אמהרי, טעמים, תפילה, וטקס מרשים.

חג הסיגד הוא חגם של רבים מתלמידי ביה"ס מבית – הם והוריהם חוגגים את החג כחלק מהשתייכותם לקהילת ביתא ישראל שעלתה מאתיופיה. כבר בבוקרו של יום מורגשת האווירה החגיגית: המנהלת רוית חדד-חכמו  וצוות המורות מקבלות את התלמידים בבוקר כשהן לבושות בבגדים מסורתיים של העדה, ויום הלימודים כולו מוקדש לחג.

 

לומדים ומתכוננים לקראת הסיגד

ומה לומדים?

עוד לפני היום עצמו כל התלמידים למדו על החג, מקורו מתוך ספר עזרא ונחמיה, וכן על משמעותו המילולית והערכית -  המילה "סיגד" מלשון סגידה – זהו יום הסגידה והתפילה לירושלים; הכמיהה לירושלים מתבטאת בתפילות החג, כפי שעולה מכותרת כתבה זו: '. שאי סביב עיניך וראי באו כולם', או בלשון הגז – ' אַנשְׂאִי אַעְיְנתְכִּי וַנְצְרִי אַוּדְכִ'י'.                                   הילדים למדו גם על הסממנים המיוחדים של החג - צום ותפילה, עלייה להר, שירה וריקודים.

ביום החג עצמו נערך טקס בהשתתפות והנחיית התלמידים. הם שרו את שיר החסידה, קֵסִים עלו לבמה לבושים בבגדים מסורתיים ושרו את שירת הכהנים בשפת הגֵז וברכו את הילדים.

השנה הציגו התלמידים קטע דרמטי על בן המספר לאימו כי חלם על הר גבוה ואנשים לבושים לבן עולים בו ומתפללים, ואימו הנרגשת  מציינת - "נראה לי שחלמת על חג הסיגד.."

לטעום, לרקוד, לשוחח בריקוד

ולאחר הטקס? חגיגה של טעמים, מוסיקה ריקודים והרבה צמות.

יֵשְוורָק, אמא לתלמיד מבית הספר מביאה מדי שנה בסיגד, מטעמים מהמטבח האתיופי. השולחן נפתח, הצלחות מוגשות עם פרוסת דָאבִּי (לחם), אִינְגָ'רַה, אַלִיגָ'ה (ירקות מבושלים), מִיסִיר (עדשים), אָטַאַר (ממרח אפונה) ועוד ועוד. והילדים עומדים בתור לקבל מנה נוספת.

בסדנת הריקוד האמהרי שמעו התלמידים מה לובשים לכבוד הריקוד, מה מקור הריקוד, וכיצד יש להניע את הכתפיים כחלק מריקוד הכולל תנועות נמרצות וקצביות של הכתפיים. הם למדו "לשוחח" זה עם זו דרך תנועות הריקוד בהתנסות פעילה ומלאת שמחה, לצלילי שירים אתיופיים.

חג הסיגד בבית הספר 'יבניאלי' הוא יום חג וגאווה במורשת עתיקה שהגיעה אלינו מיבשת רחוקה, ומצאה את מקומה בחברה הישראלית; היא מקור גאווה והשתייכות לילדי ביה"ס ומציינת, בין השאר את נס החיים ביחד כל שבטי ישראל על המורשת החשובה והייחודית של כל אחד ואחד מהם.  

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.