על ערך האחדות
עו"ד מיכל  קוטלר - וונש

על ערך האחדות

הטקס המרגש בבית הנשיא, משפחות החטופים והזוכים בפרס ירושלים לאחדות - הכל אמר חשיבות. חשיבותה של הלכידות לחברה בישראל. אז איך זה שהתקשורת לא סיקרה? מיכל קוטלר וונש, חברת הוועד המנהל של צו פיוס גאה ותמהה גם יחד

השבוע צוין יום האחדות הבינלאומי, בשיאו הוענק פרס ירושלים לאחדות ישראל. הפרס הוא פרי יוזמה משותפת של משפחות שער, פרנקל ויפרח, לזכר בניהן גלעד נפתלי ואייל ז"ל. יחד עם ארגון גשר ובחסותו של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, והוא מוענק על ידי ועדה בינלאומית מכובדת ומגוונת, לאישים ולגופים הפועלים למען קידום האחדות בחברה הישראלית.

במחווה מעוררות השראה, תיעלו המשפחות האצילות את סיפורן הפרטי למטרה נעלה ומשמעותית. בפועלן, הן ביקשו לשמר את התחושות העמוקות של האחדות, שאין משמעה          אחידות; הן ייחלו להדגיש את החיוניות שבלכידות לא רק בעתות מצוקה ואסון, אלא אף בעתות שגרה (בהנחה שישנן כאלה במחוזותינו) הן אתגרו אותנו כפרטים, כחברה וכמדינה, להתמודד עם ההבנה שאחדותנו אינה יכולה להיות תלויה בקיומו של איום חיצוני. בבחירתן זו הפכו, בצניעות ובשקט, למקור של אור ותקווה, בבחינת "יצאנו לחפש את הנערים, ומצאנו את עצמינו". 

הזוכים בפרס בשנה השלישית לקיומו נבחרו מבין 180 ארגונים ופרטים העוסקים ועסוקים, יום-יום, שעה שעה, בעבודת האחדות. ג'נאן פראג' פלאח שייסדה את עמותת "חזון נשות עכו" עושה זאת על ידי העצמת נשים ערביות ויהודיות המאפשרת, ברגישות והעלאת מודעות, שיח, הבנה, סובלנות וקבלת האחרת. מנהלת קהילת הדר עושה זאת על ידי חיבור לצרכי השכונה של כלל האוכלוסיות השונות החיות יחד ללא הבדלי דת, גזע ומין, תוך יצירת איזון אנושי המאפשר חיים משותפים.

עמותת "צו פיוס" עושה זאת על ידי יצירת הזדמנויות להיכרות ושיח מעמיק בין-מגזרי, ביצירת פלטפורמות חינוכיות פורמליות ובלתי-פורמליות, בבתי ספר, במחנה קיץ ובליגת כדורגל משותפים. ארגון לימוד עושה זאת על ידי  יצירת מקום מאפשר למפגש ולימוד משותף ליהודים באשר הם, ברחבי העולם ובארץ. כל מאות המועמדות והמועמדים לפרס מקדישים את כל זמנם ומרצם למטרה משותפת: דיאלוג ושיתוף. 

הטקס בבית הנשיא, בסימן 'יום אחד של אחדות למען דור ההמשך', היה מרגש: אנושיותו של הנשיא ריבלין שאירח את נכדו שי וביקש ללמוד ממנו על ערך האחדות ממשחק הכדורגל; הגאווה הניכרת של שלומי שבת ששר עם בתו ובנו את שיריו 'בגלל הרוח' ו'תנו לגדול בשקט', נאומו של ניר ברקת לצד אביו שסיפר על בחירותיהם החינוכיות כהורים, שלשה דורות של משפחת יפרח ומילות השירה העמוקות שכתבה סבתו אותן הקדישה לאמה שלה שלא ידעה קרוא וכתוב. הופעתה של להקת 'נאג' חמדי', להקת עיתונאים המייצגים מגוון דעות רחב, יחד עם מקהלת אנקור בשיר 'יום אחד', המזהה את האחריות שבהפנמת ערך האחדות למען הדורות הבאים.

מהתבוננות על האירוע המרגש, ומיעוט החשיפה התקשורתית, מתבקשות מספר מסקנות. כחברה מתבגרת ומנוסה, הגיע הזמן להכיר בעובדה שלא פחות מאיומים ביטחוניים, אסטרטגיים ואחרים על מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, חוסר האחדות מהווה איום משמעותי ומהותי, וביכולתו לכרסם ולאיים על החברה מבפנים. עם זאת, בשונה מאיומים החיצוניים, עליהם אין למרביתנו אפשרות להשפיע, דווקא בנושא זה כוחנו רב. על מנת להמשיך את המהלך אותו החלו המשפחות, לכל אחת ואחד מאתנו תפקיד חשוב מאין כמותו בהפצת האור והתקווה.

בסימן שירו המצמרר של ליאונרד כהו ז"ל, 'הנני', האחריות מוטלת על כל אחת ואחד מאתנו להאיר את הזרקור על כל הטוב המבעבע מתחת לפני השטח. הישרדותה של חברה תלוי ביכולתה להתגמש ולהתאים עצמה למציאות משתנה. זה סודה הגלוי החשוב ביותר של היהדות. כשסולקנו כעם מארצנו הפיזית, ידענו להתגמש ולשמר את ירושלים שבלב כחזון ארוך הטווח. הסתכלות פשוטה על העלייה הנסית מאתיופיה היוותה תזכורת לכוח שהיה בשאיפה להגעה לאן שהוא – במקרה זה לירושלים – לשימור זהות שאפשרה המשך קיום. השאלה היא האם בהגיענו לחלום נצליח כחברה לנהוג בגמישות הדרושה להמשך קיום ולזהות ערכים משותפים שיאפשרו זאת.

האחריות היא של כל אחד מהפרטים המרכיבים את הפאזל האנושי המורכב, להחליט מהם הערכים ומיהם המנהיגים שייצגו, יאפשרו ויקדמו שיח מכבד, הגון, ערכי ושקול. פרס האחדות מאיר את העובדה שישנם כאלה ערכים ואנשים רבים. הבחירה, בדמוקרטיה התוססת שהיא מדינת ישראל, הנה של כל אחת ואחד מאתנו. בהפנמת משמעות האמירה "הנני", ניקח אחריות על עתידנו ועתיד ילדינו ונשכיל לבחור במנהיגים המסוגלים להוביל את השיח הערכי החיוני להמשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית ויהודית. 

עבור חברה בוגרת, חתירה לאחדות בין מגזרים, לסובלנות וקבלת הזולת, על דרכו ועולם ערכיו, אינה מהווה איום ואינה מסמלת חולשה, אלא הנה הכרחית. חשיבה ודיון, גם אם סוער, בסוגיות הקשורות והנובעות ממפגש שבין זהויות שונות, חייב להתקיים, ללא טשטוש או פגיעה באורח החיים ובכבוד כנה והדדי. האחדות היא הערך שניתן להתגודד סביבו תוך הבנה שאין משמעו אחידות, דומות או מחיקת זהות, אלא דווקא בכוחו לאפשר שונות, רב-גוניות ומורכבות. בעידן בו דמוקרטיות בוגרות ומנוסות בהרבה מאתנו נמצאות במשבר עמוק ומסוכן, בהחלט יתכן שדווקא האחדות היא הערך החיוני לשמירה על הדמוקרטיה.

זוהי אחריותנו למען דור ההמשך.

יום אחד כשיהיה לי ילד 
מה אני אתן לו 
מה אני אתן 
את האופק הצר שרואים בחלון 
את האיש העומד עם הגב לשלום 
מה אני אתן לו 
מה אני אתן 
את הדרך הזאת בין זאב לשועל 
איך אסביר לו שמתישהו הלב נשבר 
איך אני אסביר לו 
איך אני אסביר 
והכח שלו 
שיקח לי אותו 
כשיבוא הזמן

  • אניה בוקשטיין

(בתמונה: מיכל קוטלר עם הוריה, ארווין קוטלר ורעייתו, וח"כ שולי מועלם שהשתתפה באירוע). הכותבת חוקרת את נושא חופש הביטוי במסגרת תכנית דוקטורנט בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים,  עמיתת מחקר במכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה וחברת ועד מנהל בעמותת 'צו פיוס'.

 

 

מאמרים נוספים מאת עו"ד מיכל קוטלר - וונש
מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.